Beypazarı
target english

TBMM Başkanı Şentop 6 Ülkenin Senato ve Meclis Başkanları İle Görüştü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TBMM Başkanı Şentop 6 Ülkenin Senato ve Meclis Başkanları İle Görüştü
Abone ol
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kurban Bayramı dolayısıyla Kazakistan, Katar, Kırgızistan, KKTC Meclis Başkanları ve Pakistan Senatosu Başkanı ile telefonla görüştü.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kurban Bayramı dolayısıyla Kazakistan, Katar, Kırgızistan, KKTC Meclis Başkanları ve Pakistan Senatosu Başkanı ile telefonla görüştü.

TÜRK-PA’YI YÜZYÜZE YAPMA PLANI...

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulini ile görüştü.

Karşılıklı bayram tebrikinde bulunulan görüşmede TBMM Başkanı Şentop, Covid-19 sebebiyle Kazakistan’da hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek, Corona salgını ile mücadeleye önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu günlerin dayanışma içinde atlatılacağı ve geleceğe iş birliği içinde yürüneceğine olan inancını dile getirdi.

Bayram tebriki için aramasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin, TBMM Başkanı Şentop’un Türk dünyasına yönelik faaliyetlerinin Kazakistan’da bilindiğini ve hayırla anıldığını dile getirdi.

Nigmatulin, TBMM Başkanı Şentop’un, 2019 yılında Bakü’de gerçekleşen TÜRK-PA toplantısında, bir sonraki toplantının 2020 yılında Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapılması yönündeki teklifini hatırlattı.

Nigmatulin, Şentop’un önerisinden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, TÜRK-PA’nım telekonferans yoluyla değil, yüzyüze yapılabilmesi için toplantının daha ileri bir tarihe alınmasını önerdi. İki Meclis Başkanı, toplantının ilk fırsatta Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde yapılması yönünde fikir birliğini ifade ettiler.

Nigmatulin görüşmede ayrıca, Şentop’un yaklaşan doğum gününü de kutladı.

KATAR MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Katar Meclis Başkanı Ahmad Bin Abdullah Bin Zaid EL Mahmud da TBMM Başkanı Şentop ile görüşmesinde Türkiye ile Katar arasındaki mevcut iş birliğinin her alanda olduğu gibi parlamentolar arası ilişkilerde de güçlü bir şekilde sürmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin barış uğruna yapmış olduğu girişimleri takdirle takip ettiğini ifade eden Zaid El Mahmud Türkiye Cumhuriyeti’nin liderliğine ve göstermiş olduğu tavra çok teşekkür ettiğini belirtti.

Zaid El Mahmud, BM ile bir belge imzaladığını teröre karşı parlamentolar arası bir büronun açılması sürecini başlattığını ve söz konusu büronun Katar’da açılacağını aktardı.

TBMM Başkanı Şentop da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salgın sürecinde 2 Temmuz 2020 tarihinde ilk ziyaretini Katar’a gerçekleştirdiğini, bu ziyaretin Katar ile olan ilişkilere Türkiye’nin verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Corona salgınıyla mücadele kapsamında Katar’ın aldığı tedbirleri ve diğer ülkelere sunduğu desteği takdirle takip ettiğini belirtti. Şentop, “Salgınla mücadele kapsamında körfez iş birliği konseyinin tekrar bir araya gelme kararı önemli bir karardır. Ancak 4. Yılına girmiş olan ambargo sebebiyle bu konseyin işlevselliğinin geri planda kaldığını üzülerek belirtmek isterim” dedi. Diğer Körfez ülkelerinin Katar’a karşı sergiledikleri tutumlarını bir an önce bitirmeleri gerektiğini ifade etti.

TBMM Başkanı Şentop ayrıca, Pakistan Senatosu Başkanı Sadık Sanıranı, Kırgızistan Meclis Başkanı
Dastanbek Dzhumabekov, Katar Meclis Başkanı Ahmad Bin Abdullah Bin Zaid El Mahmud, KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ve Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile de görüştü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Psikoloji Eğitimi İçin Rapor TalimatıÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Psikoloji Eğit...

Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Vefat Sayısı 5.728 Toplam Vaka 232.856, Toplam İyileşen Hasta 216.494Sonraki Haber

Türkiye Koronavirüs Son Durum: Toplam Ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar