Beypazarı
target english

TBMM Başkanı Şentop'tan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mesajı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TBMM Başkanı Şentop'tan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mesajı
Abone ol
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 46. yılı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 46. yılı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Şentop'un mesajı şöyle:

"Kıbrıs Türkü'nün hürriyetine ve mevcudiyetine kasteden teşebbüsü âkim bırakarak Kıbrıs Türk halkını huzur, refah, barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı'nın 46'ncı yıldönümünde, tüm Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramını, şahsım ve Türkiye Büyük Millet Meclisi adına en kalbî dileklerimle tebrik ediyorum.

46 yıl önce bugün gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı adada ve Doğu Akdeniz'de barışın temini amacıyla uluslararası hukuka mutabık bir şekilde, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra gerçekleştirilmiştir. Türkiye, uluslararası sorunların çözümünde her daim diplomatik yolları tercih etmekte ve diplomasiyi temel çözüm olarak görmektedir. Bununla beraber Türkiye, tüm çabalara rağmen diplomasi masasında sorunlara sulh ve adalet temelinde çözümler getirilemediği takdirde, akan kanın durdurulması ve barışın sağlanması saikiyle ve insanî amaçlarla askerî müdahalede bulunma kudretine de tam anlamıyla sahiptir. 46 yıl önce gerçekleştirilen Barış Harekâtı da bu amaçlara matuftur ve Türk Ordusunun kuvvetini ve dirayetini tüm cihana ilan etmiştir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün de görmektedir.

Türkiye, Doğu Akdeniz de dâhil olmak üzere çevresindeki tüm sorunların barış temelinde adil ve kalıcı bir biçimde çözülebileceğine inanmaktadır. Aksi yöndeki davranışları ise bölgesel ve küresel barışı tehlikeye atan tehditler olarak görmektedir. Kıbrıs meselesinde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da uluslararası meşruiyet, temel ilkelerimizin başında gelmeye devam edecektir. Bu ilke çerçevesinde hareket etmekle birlikte, Kıbrıs Türklüğünün ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin hak ve çıkarlarının temin edilmesi konusunda hiçbir taviz ve çekincemizin olmayacağı da bölgedeki tüm ülkeler tarafından bilinmelidir.

Türkiye; soydaşlarının, dindaşlarının ve bütün insanlığın barış içinde yaşamasını uluslararası siyasetinin ana umdesi ve temel hedefi olarak belirlemiştir. 1974 Barış Harekâtı da Kıbrıs Türküne yönelik soykırım niyetlerinin açıkça görülmeye başlandığı bir dönemde Türkiye'nin garantörlük hakkı kapsamında gerçekleşmiş meşrû ve zarurî bir eylemdir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye, uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını kullanmak, milletinin selametini sağlamak ve her türden mütecaviz eylemleri yenilgiye uğratmak konusunda her daim gereken kudrete ve kararlılığa sahip olmuştur. Bugün de farklı coğrafyalarda hayatını sürdüren Türk milletinin ve akrabalarının haklarını korumak, maruz kaldıkları saldırıları bertaraf etmek konusunda her zamankinden çok daha fazla müteyakkızdır.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her daim Kıbrıs Türkü'nün yanında olmaya devam edecek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni her hâl ve şartta desteklemeyi sürdürecek, gerek Kıbrıs Adası'nda gerek Doğu Akdeniz'de adil ve kalıcı barışın sağlamasının ve barış, özgürlük, refah ve istikrarın tesis ve temin edilmesinin en büyük teminatı olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramını içtenlikle kutluyor, Harekât'ta emeği geçen devlet adamlarımızı ve milli davamız uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor; gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin esenlik ve mutluluğunun devamı için en iyi dileklerimi yineliyorum."


20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törenle kutlandıÖnceki Haber

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Lefk...

Bedri Yaşar: Fındık Taban Fiyatının En Az 25 TL Olması GerekliSonraki Haber

Bedri Yaşar: Fındık Taban Fiyatının En A...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar