Beypazarı

TBMM Başkanı Şentop'tan Erzurum Kongresi 101. Yıl Dönümü Mesajı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TBMM Başkanı Şentop'tan Erzurum Kongresi 101. Yıl Dönümü Mesajı
Abone ol
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi'nin 101. Yıl Dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi'nin 101. Yıl Dönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Şentop'un mesajı şöyle:

"Milli Mücadele'nin teşkilatlı bir yapıya bürünmesinde ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde önemli merhalelerden biri olan ve 101'inci yıldönümünü kutladığımız Erzurum Kongresi; milli mücadeleyi zafere götüren istiklal-i tam ruhunu inşa etmede engin bir ufuk olmuştur.

19 Mayıs Samsun, 24-25 Mayıs Havza ve Amasya Tamimlerinden sonra Kurtuluş Savaşı'nın en önemli adımlarından birini oluşturan Erzurum Kongresi, her biri birer ölümsüz meşale, hüviyet, kabiliyet ve kutsiyette olan delegeleri ile birlikte, milletimizin kendi kaderine ve özgürlüğüne sahip çıkmak için gösterdiği mücadelenin ve Meclisimizin açılışına giden yolun mihenk taşını oluşturmuştur.

Kongre'nin ilan edilmesinden bir yıl önce, ağır bir Ermeni mezalimine sahne olan Erzurum, bu işgal ve mezalimin sonucunda, "ölümün kesin zaferini ilan ettiği" bir şehir haline gelmişti. Fakat yine Erzurum'da ortaya konan; mücadeleyi zafere ulaştıran o yüksek şuur, kararlılık, şecaat ve azim, vatanı benzer bir ölüme, yok oluşa mahkum etmek isteyen tasallutu kesin ve dönülmez bir şekilde akamete uğratmıştır.

Milli egemenliğe kararlı ilerleyiş hususunda milli mutabakat niteliği taşıyan kararların alındığı Erzurum Kongresi ile birlikte, milletimizin ortak rıza ve inancı ile topyekûn bir mücadele başlatılmış ve İstiklal Savaşımız şanlı bir zaferle taçlanmıştır.

Milli mücadele yıllarında kendini ortaya koyan yüksek şuur, bugün de bizlere ilham kaynağı olmaya ve geleceğe yürüyüşümüzde bizlere güç katmaya devam etmektedir. Birlik ve beraberliğimizden asla ödün vermeden, ülkemizi daha da güçlendirmek için aynı azimle çalışmalarımızı sürdürmek ise vazifemiz ve geleceğe yürüyüşümüzde en büyük gücümüzdür.

Bu duygu ve düşünceler ile, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yâd ediyorum."


İmamoğlu'ndan Babacan ve Karamollaoğlu'na Kanal İstanbul SunumuÖnceki Haber

İmamoğlu'ndan Babacan ve Karamollaoğlu'n...

Türkkan: Sayın Bahçeli, bu yasayı çıkartın diye talimat verdiSonraki Haber

Türkkan: Sayın Bahçeli, bu yasayı çıkart...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar