Beypazarı
target english

TMSF'den Cem Uzan ve Mahkeme Kararları Açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TMSF'den Cem Uzan ve Mahkeme Kararları Açıklaması
Abone ol
TMSF Cem Uzan ve Uzan ailesinin diğer üyeleri aleyhine açılan davalar sonucunda kesinleşen mahkeme kararları ile ilgili açıklama yaptı.

TMSF Cem Uzan ve Uzan ailesinin diğer üyeleri aleyhine açılan davalar sonucunda kesinleşen mahkeme kararları ile ilgili açıklama yaptı.

TMSF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''TMSF tarafından Müflis T. İmar Bankası T.A.Ş ile ilgili olarak Cem Uzan ve Uzan ailesinin diğer üyeleri aleyhine açılan davalar sonucunda kesinleşen mahkeme kararları gereğince, yurtdışındaki malvarlıklarının takibi ve kamu borçlarının tahsili amacıyla farklı yargı çevrelerinde başlatılan hukuki süreçler başarı ile yürütülmekte olup bugüne kadar sadece yurtdışından yaklaşık 430 milyon USD ve 6 milyon Euro tahsilat yapılmıştır.

Uzan ailesinin Fransa’da devam eden tenfiz işlemleri kapsamında 07.05.2019 tarihinde, Cem Uzan’ın Fransa’daki malvarlıkları üzerine ihtiyati tedbir işlemi uygulanmış ancak söz konusu karar temyiz edilmiş ve 17.09.2020 tarihinde verilen karar ile Temyiz  Mahkemesi tarafından Cem Uzan ve Hakan Uzan aleyhine bu ülkede mevcut tüm ihtiyati tedbirlerin Fransa’daki apartman dairesi hariç olmak üzere devamına karar verilmiştir. Fransa’daki apartman dairesine ilişkin tedbir ise daha önce örneğine rastlanmamış şekilde teknik sebeplerle iptal edilmiş ancak akabinde TMSF’nin yurtdışındaki avukatları tarafından yapılan başvurular ile bu tedbirler yenilenmiştir. Son zamanlarda Uzanın Fransada TMSF’ye karşı dava kazandığı şeklindeki haberler, bu apartman dairesi ile ilgili olup bu kararın halihazırda aleyhimize hukuki bir sonucu bulunmamaktadır.

Kurumumuz borçlusu Uzan Ailesinin yurtdışındaki varlıklarının Türkiye getirilmesi amacıyla başlatılan hukuki işlemlerden son olarak, Polonya Mahkemeleri tarafından 14.09.2020 tarihinde verilen karar kapsamında; Uzan Grubu şirketlerinden Rumeli Çimento A.Ş’nin Polonya’daki iştiraklerinin muvazaalı bir şekilde değerinin altında Polonya’da kurulu Polska Energetyka Holding S.A. (PEH)’e satılmasına ilişkin olarak devam eden hukuki süreçler nedeniyle PEH iflas masasına yapılmış olan alacak başvurusu sonucunda tahsil edilmiş olan 8.013.505,44-PLN (1.846.108,48-EUR) tutara ilaveten, 15.238.897,55-PLN talepli alacak başvurumuz da mahkemece kabul edilmiştir. Sözkonusu paranın Türkiye’ye transferine dair işlemlere başlanmıştır. 

Yukarıda yapılan açıklama ve tahsilatlardan da görüldüğü üzere, TMSF’nin yurt dışında Uzan hakkında başlatmış olduğu dava ve takipler TMSF lehine devam etmektedir.''


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Keçiören EAH Acil Servisinde Yaşanan Olayla İlgili AçıklamaÖnceki Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Keçiöre...

Buz Pateni Milli Takım Kafilemiz Almanya'daSonraki Haber

Buz Pateni Milli Takım Kafilemiz Almanya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar