Beypazarı

Türkiye'de Koronovirüs Tedbirleri Artıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye'de Koronovirüs Tedbirleri Artıyor
Birçok dünya ülkesinin etkilendiği ve ilk kez geçen yılın aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde görülen yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı erken tedbir alan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin etkin mücadelesi devam ediyor.

Birçok dünya ülkesinin etkilendiği ve ilk kez geçen yılın aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde görülen yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı erken tedbir alan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin etkin mücadelesi devam ediyor.

Kısa süre içinde Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya, İran ve Tayvan da dahil 30'dan fazla ülkede görülmeye başlayan ve çok sayıda ölümlü vaka ile sonuçlanan yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü, 30 Ocak'ta "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etti.

Dünyadaki gelişmeler üzerine hastalık henüz tanımlanmadan "Küresel Grip Salgını" kapsamında "olası salgın" hazırlıkları yapıldı.

TÜRKİYE İLK HAREKETE GEÇEN ÜLKELERDEN BİRİ OLDU

Türkiye, yeni tip koronavirüsün Çin'in ardından çeşitli ülkelerde görülmesiyle birlikte geçmiş tecrübeler ve güçlü sağlık teşkilatı sayesinde ilk harekete geçen ülkelerden biri oldu.

Virüsün ortaya çıkmasıyla 21 Ocak'ta Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan "gizemli hastalık" nedeniyle İstanbul Havalimanı'ndan bu ülkeye sefer yapan hava yolu ve yer hizmetleri şirketlerini önlem almaları konusunda uyardı.

Şüpheli bir yolcu gördüklerinde hemen kendilerinin bilgilendirilmesini isteyen yetkililer, bu konuda yapılacak işlemleri şirket görevlilerine anlattı.

Virüsün ortaya çıkmasıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde tecrübeli akademisyenlerin yer aldığı ve koronavirüsün ele alındığı Bilim Kurulu toplantısı 22 Ocak'ta yapıldı.

DSÖ ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda adımlar atıldı ve gelişmelere ilişkin düzenli basın toplantıları yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlandı.

2019-NCOV HASTALIĞI REHBERİ

DSÖ'nün tavsiyelerinden önce harekete geçen Türkiye, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek alınan tedbirlerin kapsamını genişletti. Bu çerçevede virüsün Türkiye'ye girişini önlemek için 13 Ocak'ta ilk ölüm vakasının bildirilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından "2019-nCoV Hastalığı Rehberi" hazırlanarak, 14 Ocak'ta yayımlandı.

22 OCAK'TA VUHAN-İSTANBUL UÇUŞLARI DURDURULDU

22 Ocak'ta Çinli bir havayolu firması tarafından yapılan Vuhan-İstanbul uçuşları durduruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, 31 Ocak 2020'de yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin'in Vuhan kentindeki Türk vatandaşları Türkiye'ye getirildi. Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine sevk edilen vatandaşlar, 14 gün süreyle hastanede takip edildi. Sevk işleminin tamamlanmasının ardından hem uçak hem de ambulanslar arındırma işleminden geçirildi.

DENİZ VE KARA GİRİŞ KAPILARINDA DA GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Sadece hava limanlarında değil, deniz ve kara giriş kapılarında da gerekli tedbirler alındı.

Bilim Kurulu'nun önerisiyle 5 Şubat'tan itibaren Çin'den gelen tüm uçuşlar durduruldu.

Aktif olan 19 uluslararası hava limanında yurt dışından gelen bütün yolculara 6 Şubat'tan itibaren termal kamera kontrolü başlatıldı.

Uçuşlar sırasında bilgilendirme anonsu yapıldı, hastalık hakkında bilgilerin yer aldığı broşür dağıtıldı ve yolcu iletişim bilgi kartı alındı.

Virüsün İran'da da görülmesi üzerine sınırda da gerekli tedbirler alındı. Bu kapsamda, 23 Şubat'ta Türkiye ile İran arasındaki kara hudut kapıları kapatıldı. Öte yandan İran'daki Türk vatandaşları 25 Şubat'ta Türkiye'ye getirildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KORONAVİRÜSE KARŞI '14 KURAL'

Sağlık Bakanlığı'nca koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında yurt dışı dönüşleri için 14 gün kuralına dikkat çekildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit. Lütfen uyalım' ifadelerini kullanarak, vatandaşlara çağrı yaptı.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı koronavirüs riskine karşı ve yurt dışından dönüşlerde yapılması gereken 14 kural şöyle:

1- Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3. Öksürme ve hapşırma arasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

4- Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

5- Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

6- Yurtdışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

7- Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

9- Kıyafetlerinizi 60-90 derece normal deterjanla yıkayın.

10- Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11- Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin

12- Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

13- Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

14- Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun. maske takmadan dışarı çıkmayın.

SOSYAL MEDYA HALKI BİLGİLENDİRMEK İÇİN ETKİN KULLANILDI

Milli Eğitim Bakanlığı da, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Kredi Yurtlar Kurumuna Çin'den gelmesi muhtemel öğrencilere yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, üzerinden turizm bölgeleri ve tur operatörlerine yönelik alınması gereken önlemler aktarıldı.

Ayrıca, halka yönelik kolay anlaşılabilir sunumlar hazırlandı, bu amaçla sosyal medya etkin olarak kullanıldı.

TÜRKİYE EYLEM PLANINI HAZIRLADI, REFERANS HASTANELERİ BELİRLEDİ

Türkiye'de vaka görülmesi halinde gerekli eylem planı da tamamlandı. Bu kapsamda tüm sağlık teşkilatı bu konuda bilgilendirildi ve hazır duruma getirildi. Hastanelerde gerekli tedbirler alındı, referans hastaneleri belirlendi. Bu hastanelerde izolasyon odaları oluşturuldu. Olası salgın durumuna karşı sahra hastaneleri kullanılabilecek duruma getirilerek hazırlandı.

Tedaviye yönelik antiviral ilaç stoku yeterli hale getirildi. Vatandaşların hastalıktan korunmak için kullandığı maske ve sağlık personeli için tıbbi donanım ve kıyafetleri tedarik stoklandı.

Kovid-19 için yerli tanı kiti geliştirilerek, 90-120 dakika arasında sonuç alınabilmesi sağlandı. Ayrıca yerli tanı kitinin ticarileştirilerek ihraç edileceği belirtildi.

TÜRKİYE ÇİN'E YARDIM YAPAN İLK ÜLKE

Öte yandan Türkiye, tahliye için Çin'e giden uçakla tıbbi malzeme göndererek Çin'e yardım yapan ilk ülkelerden oldu. Geçtiğimiz günlerde de bu ülkeye ikinci yardım paketi yollandı.

DIŞİŞLERİŞ BAKANLIĞI, YURT DIŞINDA BULUNAN TÜRK VATANDAŞLARI UYARDI

Dışişleri Bakanlığı da, halen farklı gerekçelerle yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili mevcut gelişmelerden dolayı infiale kapılmadan sükunet içinde hareket etmeleri ve kalabalık mekanlardan uzak durmaları uyarısında bulundu.

TÜRKİYE KOVİD-19'A KARŞI AZAMİ TEBBİR ALIYOR

Türkiye'de Kovid-19'a karşı alınan son önlemler ise şöyle:

*Alo 184 Sabim Danışma Hattı korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüldü.

*16 Mart itibarıyla ilk ve orta öğretim kurumlarının 2 hafta, üniversitelerin ise 3 hafta süreyle tatil edilmesi kararı alındı.

*Özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüpleri 16 Mart'tan itibaren bir sonraki açıklamaya kadar tatil edildi, karargâhlarda askerlerin çarşı izinleri geçici süreyle iptal edildi.

*Üniversitelerdeki idari ve akademik personele tatil olmayacak. Koronavirüsün Türkiye'deki seyrine göre bu konu yeniden değerlendirilecek.
*Üniversitelerde 16 Mart'ta başlayacak tatil süresince online ve uzaktan eğitimle ders yapılmayacak.

*Üniversitelerdeki tatil süresince konferans, panel, sergi, toplantı, çalıştay, kongre gibi etkinlikler de düzenlenmeyecek.

*Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon, internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazır.

*Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacak.

*Haftalık ders programları yapılandırılarak, EBA ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak.

*Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryo hazırlandı.

*Spor müsabakalarının nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanmasına kararı verildi.

*Cumhurbaşkanlığınca yayımlanan genelge ile kamu görevlilerine yurt dışı yasağı getirildi.

*Umreden dönen tüm yolcular, Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında "karantina mantığıyla" ayrı odalara yerleştirildi.

*Koronavirüs tedbirleri kapsamında pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinin faaliyetleri 17 Mart 2020 tarihi saat 10.00'dan itibaren geçici süreyle durdurulacak.

*Sağlık Bakanlığı, hastanelerin yoğun bakımında ve palyatif bakım servislerindeki hastalara ziyareti yasaklama kararı aldı.

*Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüsün yayılmasına engel olmak için 27 Şubat Perşembe günü itibarıyla Türkiye'den umre amaçlı seyahatlere izin vermeme kararı aldı.

*Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi de dahil olmak üzere "koronavirüs önlemleri" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kütüphaneler, 16-30 Mart'ta hizmete kapatıldı ve tüm etkinlikler iptal edildi.

*Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirilerek, mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmemesi kararlaştırıldı.

*Açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşlerle ceza infaz kurumları arasındaki nakiller iki hafta süreyle ertelendi.

*Kamu kurumlarında hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerindekiler 16 Mart'tan itibaren 12 gün idari izinli sayılacak.

*Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşlar 17 Nisan'a kadar durduruldu.


Benim Adım Melek 25'inci bölüm 2'nci fragmanı yayınlandıÖnceki Haber

Benim Adım Melek 25'inci bölüm 2'nci fra...

Karamollaoğlu: Elektrik, doğalgaz, su faturalarından vergi alınmasınSonraki Haber

Karamollaoğlu: Elektrik, doğalgaz, su fa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!