Beypazarı
target english

Türkiye’nin İlk ‘İl Afet Risk Planı’ Kamuoyuna Tanıtıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye’nin İlk ‘İl Afet Risk Planı’ Kamuoyuna Tanıtıldı
Abone ol
Türkiye'nin ilk “İl Afet Risk Azaltma Planı” (İRAP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katıldığı programda kamuoyuna duyuruldu.

Türkiye'nin ilk “İl Afet Risk Azaltma Planı” (İRAP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun katıldığı programda kamuoyuna duyuruldu.

Program, İRAP konusunda diğer şehirlere öncülük eden pilot il Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Kahramanmaraş İRAP, afeti önlemek için şehir ölçeğinde kenetlenmiş bir organizasyon kuruyor. Böylece afetin önünü almak veya afeti getiren etkenleri en aza indirmek mümkün hale geliyor.

AFAD, 17 Ağustos Depremi’nin yıl dönümünden dolayı 17-21 Ağustos’u “Afetlere Hazırlık Haftası” olarak değerlendiriyor. Bu özel hafta kapsamında, Türkiye’nin afet yönetiminde kilometre taşı niteliğindeki İl Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtıldı. İlk İRAP, pilot il olarak seçilen Kahramanmaraş için yapıldı.

AFAD Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nde yapılan Kahramanmaraş İRAP tanıtımına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı katıldı. Bakan Soylu ve Başkan Dr. Güllüoğlu, programdaki konuşmalarında afet yönetimine ilişkin önemli mesajlar verdi. Programa, Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de iştirak etti.    

Yazılı Strateji ve Planlara Dayalı Afet Yönetimi

Yeni dönemde diğer güvenlik başlıklarında olduğu gibi, afet konusunda da yazılı plan ve strateji belgelerine dayalı yönetim anlayışlarının öne çıkacağını bildiren Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün trafik güvenliğinde uygulama politika belgemiz var. Göç yönetiminde uyum strateji belgemiz var. Keza uyuşturucu ile mücadelede, asayişte, buna benzer strateji belgelerimiz var. Aynı şekilde afet yönetiminde de çatı belgesi olarak 'Türkiye afet yönetimi strateji belgesi ve eylem planı' adını verdiğimiz bir planımız var. Bunun altında afet öncesini planlayan ve bugün Kahramanmaraş ayağının tanıtımında bulunduğumuz, kısa adı TARAP olan, Türkiye Afet Risk Azaltma Planı var.”

İRAP Titiz Hazırlanmış Bir Yol Haritası

Türkiye'nin 21 yılda afet yönetiminde kamu yönetimi noktasında yepyeni bir karaktere büründüğünü belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Tanıtımını yaptığımız bu plan, titiz bir çalışmayla detaylı şekilde hazırlanmış bir yol haritasıdır. Yereldeki riskleri tespit eden ve bu riskleri azaltmaya yönelik hedef ve eylemleri tanımlayan bir plandır. Sadece bir kez hazırlanarak rapor haline getirilecek bir belge değildir. Canlı, dinamik bir çalışmadır. Düzenli aralıklarla yenilenecektir. Türkiye Afet Risk azaltma Planı, bu şekilde il planlarının birleşiminden meydana gelecektir. Ancak il planları da ulusal düzeydeki planın esaslarına göre oluşturulacaktır." 

 TARAP ve İRAP Dirençli Toplum ve Şehirler Oluşturacak

Programda, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu da önemli bir konuşma yaptı. Yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın meyvesini topladıklarını kaydeden Güllüoğlu,

"Sadece afetlerde yaraları sarmaya değil, afetleri önlemeye veya afet risklerini azaltmaya çalışıyoruz. Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'nın (TARAP) ve bunun parçaları olan il risk planlarının uygulamaya geçirilmesiyle afet sonrası faaliyetlere duyulan ihtiyaç ve ayrılacak olan kaynak azalacak ve böylelikle daha dirençli bir toplum, daha dirençli şehirler, daha güvenli yerleşim alanları oluşturulacak. Aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TARAP'ta daha geniş bir yaklaşım ortaya koyduklarını, İRAP'ta ise illere göre senaryoların farklılaştığını belirten Dr. Güllüoğlu, "Dirençli toplumlar, güvenli yaşam alanları oluşturarak afetlerden kaynaklanacak can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi, afetler nedeniyle kesilen ekonomik gelişmeyi risk azaltma faaliyeti sonucunda da sürdürülebilir hale getirmeye gayret ediyoruz. Yani, afetler ülkemizin gelişmesini engellemesin, can ve mal kaybına sebep olmasın istiyoruz." diye konuştu.
Afet Yönetimi İçin Kurumlar Arası Koordinasyon Gereklilik

AFAD Başkanı, kurumlar arası eşgüdümün önemine dikkati çekerek "Önceki afetlerde de çok iyi biliyoruz ki kurumlar arası koordinasyonla afetleri yönetebiliriz. Tek başına AFAD olarak değil o ildeki istisnasız her bir kurumun az ya da çok katkısıyla yönetebiliriz. Risk analiz planlarının milletimizin ve ülkemizin afetlere dirençli bir toplum haline dönüşmesine, Türkiye'nin afetlere karşı da güvenli bir ülke olmasına katkı vereceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.


İçişleri Bakanlığı: 4 Terörist Etkisiz Hale GetirildiÖnceki Haber

İçişleri Bakanlığı: 4 Terörist Etkisiz H...

Yabancı Plakalı Araçların Türkiye'de Kalma Süresi UzatıldıSonraki Haber

Yabancı Plakalı Araçların Türkiye'de Kal...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar