Beypazarı

Vali Dr. Ozan Balcı’dan Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yılı Mesajı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vali Dr. Ozan Balcı’dan Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yılı Mesajı
Abone ol
Vali Dr. Ozan Balcı Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

 

Vali Dr. Ozan Balcı Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Dr. Ozan Balcı'nın Atatürk’ün Tokat’a Teşriflerinin 101. Yılı dolayısıyla yayımladığı mesaj şu şekilde:

"Esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme asla boyun eğmeyen milletimizin varoluş mücadelesine önderlik etmek suretiyle çıktığı yolda Atatürk’ün, Tokat’ı teşrifleriyle onurlandırmasının 101. yılını büyük bir coşku ile kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nın hazırlık çalışmalarının yoğun bir şekilde yürütüldüğü Amasya, Erzurum, Sivas üçgeninde önemli bir geçiş güzergahı olan Tokat, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşının başlangıcından vefatına kadar 6 kez ağırlamıştır. Atatürk’ün Tokat’a gelişleri ile büyük gurur ve mutluluk yaşayan Tokatlılar birlik ve beraberlik içerisinde onu coşkuyla karşılamış ve bağrına basmıştır.

26 Haziran’da Tokat’a ilk kez gelen ve 27 Haziran’da Tokat halkına hitabında: “Hiçbir müdafaa vasıtasına malik olmasak bile dişimiz, tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu müdafaa etmeyi zaruri görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını, esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini, hala yaşadıklarını göstermektedir. Ben hayatımı hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Milli Mücadelede Tokat halkı kayıtsız ve şartsız ve 7’den 70’e yer almıştır. Bu fedakârlığın ve kahramanlığın en güzel örnekleri Milli Mücadelenin esasını ve ruhunu yansıtan Hey Onbeşli Ağıdı ve Kınalı Ali Destanıdır. 

Genç yaşlı, kadın erkek, çoluk çocuk demeden vatanın ve milletin bağımsızlığı uğruna yapılan ve imkânsızlıklara rağmen zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı, dünya bağımsızlık mücadelesi tarihinde altın bir sayfa olarak yer almıştır. Kurtuluş Savaşımızı başarıya ulaştıran bu fedakarlık, kararlılık ve inanç, dünyada bağımsızlık uğruna verilen mücadelelere de simge olmuştur.

Bugün bizler de devlet ve millet olarak azim ve kararlılıkla, Büyük Önder Atatürk’ün koyduğu ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefine, milli birlik, beraberlik ve dayanışma etrafında şekillenen aynı ruh ve inançla ilerliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Tokat’a gelişinin 101. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz."


Hami Aksoy: Yunanistan Türkiye’nin meşru hak ve çıkarlarına saygı göstermeliÖnceki Haber

Hami Aksoy: Yunanistan Türkiye’nin meşru...

Bayburt Yedigözeler Köyü İçin Karantina KararıSonraki Haber

Bayburt Yedigözeler Köyü İçin Karantina...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar