Beypazarı

Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Seçildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Volkan Bozkır BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Seçildi
Abone ol
Büyükelçi Volkan Bozkır, üye ülkelerin büyük desteği ile BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi.

Büyükelçi Volkan Bozkır, üye ülkelerin büyük desteği ile BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi.

Volkan Bozkır yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''1) BM 75. Genel Kurul Başkanlığına, üye ülkelerin ezici çoğunluğu ile seçilmiş bulunmaktayım. Kuruluşunun 75. yılında,içinde bulunduğumuz zor şartlarda, BM’nin en üst karar organının yönetimini üstlenecek ilk TC vatandaşı olmaktan, ülkem, milletim ve şahsım adına gurur duyuyorum.

2) Bu tarihi göreve beni aday gösteren Sn Cumhurbaşkanımıza ve Sn Dışişleri Bakanımıza, bana olan güven ve teveccühlerinden dolayı müteşekkirim. Ayrıca, bu sürecin her aşamasında bana güçlü destek veren Dışişleri Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum.

3) Bu zorlu dönemde, liderlik görevini üstlenerek, BM Genel Kurulu’nun sorumluluklarını etkin biçimde yerine getirmeye devam etmesine; çoktaraflılık ve uluslararası işbirliği temelinde, küresel sorunlara ve bunların çözüm yollarına dair kararlar alınmasına gayret edeceğim.''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Kutlama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada:''Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aday gösterdiğimiz BE Volkan Bozkır üye ülkelerin büyük desteğiyle BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçildi. Türkiye’nin saygın konumunu ortaya koyan bu gurur verici başarıdan dolayı Volkan Ağabeyi kutluyorum. Çalışmalarının destekçisi olacağız.''ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın'dan Kutlama

İbrahim Kalın yaptığı açıklamada:''Birleşmiş Milletler’in 75. Genel Kurul Başkanı seçilen Sayın Volkan Bozkır’ı tebrik ediyorum. ‘Dünya beşten büyüktür’ ilkesiyle küresel vicdan ve adalete katkı sağlayacağı bu önemli görevinde kendisine başarılar diliyorum.''ifadelerini kullandı.

VOLKAN BOZKIR, KİMDİR?

Volkan Bozkır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bozkır, Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini yürüten Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası sahibi.

AK Parti'nin yönetimindeki hükümetler döneminde, daha önce 'Avrupa Birliği Bakanı' ve 'Başmüzakereci' olarak görev yaptı.

 

 


Ankara, İstanbul ve Bursa'da Maske Takmak Zorunlu Oldu, Valilikler AçıkladıÖnceki Haber

Ankara, İstanbul ve Bursa'da Maske Takma...

Bakan Akar: Pençe-Kaplan Operasyonu Gayet Güzel Şekilde GidiyorSonraki Haber

Bakan Akar: Pençe-Kaplan Operasyonu Gaye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar