Beypazarı

Yargıda Koronavirüs Karmaşası

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yargıda Koronavirüs Karmaşası
Koronavirüs vakasının 18'e yükseldiği Türkiye'de, adliyelerde kaos ortamı oluştu. İzmir'deki 6 adliyede bulunan yüzlerce mahkeme, uygulamada eşgüdüm sağlayamadı. İşleyişle ilgili birçok mahkemede farklı kararlar alındı.

Koronavirüs vakasının 18'e yükseldiği Türkiye'de, adliyelerde kaos ortamı oluştu. İzmir'deki 6 adliyede bulunan yüzlerce mahkeme, uygulamada eşgüdüm sağlayamadı. İşleyişle ilgili birçok mahkemede farklı kararlar alındı. Bazı mahkemelerin duruşmaları 31 Mart'a kadar ertelediği görülürken, bazılarının ise bu erteleme süresini 3 gün ya da 1 hafta ile sınırlı tutması dikkati çekti. Sabah erken saatlerden itibaren adliyelere giden avukatlar, büyük bir karmaşayla karşılaştı. Aynı adliyedeki bir mahkemede duruşmaya giren avukat, diğerinde Koronavirüs önlemi nedeniyle görevini yerine getiremedi. Bazı icra dairelerinde işlem yapılırken, bazıları kapalı olduğu için işlem yapılamadı.

İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan, "İzmir’de 6 adliye yüzlerce mahkeme, duruşma salonu ve icra dairesi var. Her biri farklı farklı kararlar mı alıyor? Meslektaşlarımız ve vatandaşlarımız ne yapacaklar, şaşırmış durumda. Yetkililerimizi açıklama yapmaya davet ediyoruz. Acil işler dışında mahkemelerde geçici olarak duruşmalar ertelenmelidir" dedi.

KARMAŞA ACİLEN GİDERİLMELİ

Yurttaşların adliyeye doluştuğunu anlatan Özcan, "Metrolara otobüslere binip adliyeye geliyorlar. Duruşmayı beklerken, ertelendiğini ve mahkemenin kapalı olduğunu öğreniyorlar. Ayrıca meslektaşlarımız da büyük kaos yaşıyor. Meslektaşlarımızın biri duruşmaya girebiliyor diğeri giremiyor. Bir mahkeme 3 gün ertelenmiş, diğeri 1 hafta.. Beriki 31 Mart'a kadar. Yani ortada bir karmaşa var. Uygulamada eşgüdüm yok. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve İzmir Adliyesi Komisyon Başkanlığı'nın bir an önce karar alması gerekiyor. Bu kargaşa acilen giderilmeli" diye konuştu.

Aydın Özcan, idari izin ile birlikte duruşmaların geçici olarak ertelenebileceğini, bazı işlemlerin ise UYAP üzerinden yapılabileceğini dile getirdi.

HSK, İNİSİYATİFİ MAHKEMELERE VERMİŞTİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu 3 gün önce bir duyuru yayımlamıştı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: "Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri kapsamında; yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hâllerde SEGBİS uygulaması kullanılması hususunun mahkemelerimizce değerlendirilmesi, mezkûr Kurulun önerileri doğrultusunda yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi için gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi, keyfiyetin merkez ve mülhakat adliyelerinde görev yapan tüm hâkim ve Cumhuriyet savcılarına duyurulmasını rica ederim."


Anayasa Mahkemesi, koronavirüs nedeniyle toplantılarını ertelediÖnceki Haber

Anayasa Mahkemesi, koronavirüs nedeniyle...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Koronavirüs Önlemleri AçıklamasıSonraki Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak't...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!