Beypazarı

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç: YÖK Dersleri Platformu'nu öğrencilerimizin erişimine sunduk

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç: YÖK Dersleri Platformu'nu öğrencilerimizin erişimine sunduk
2020 hedefleri arasında açıkladığımız YÖK Dersleri Projemizi içinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını dolayısıyla hızlı bir şekilde tamamlayarak “YÖK Dersleri Platformu” adı altında bir web ara yüzünde öğrencilerimizin erişimine sunduk.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yaptığı açıklamada:''

1- 2020 hedefleri arasında açıkladığımız YÖK Dersleri Projemizi içinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını dolayısıyla hızlı bir şekilde tamamlayarak “YÖK Dersleri Platformu” adı altında bir web ara yüzünde öğrencilerimizin erişimine sunduk.

2- İlk aşamada bazı üniversitelerimizin dijital ders içeriklerinin yer aldığı bu platformu kısa süre içerisinde hem “program ve ders sayısı” hem de “dijital içerik çeşitliliği” açısından daha da geliştirip zenginleştireceğiz.

3- Platformda dijital ortamda sunulan kitaplara ek olarak yakın bir zamanda üniversitelerimiz tarafından “derslerin video kayıtları, ders sunumları” vb. yeni dijital eğitim malzemeleri de erişime açılacak.

4- Bu platform öğrencilerimizin farklı akademik kültürler ile tanışmasını da sağlayacaktır. “Sosyal adalet ve fırsat eşitliği” yükseköğretim anlayışımızın temelini teşkil etmektedir. ''ifadelerini kullandı.

YÖK'ten Yapılan açıklama şu şekilde:

Yeni YÖK’ün 2020 yılı hedefleri arasında yer alan “YÖK Dersleri Projesi” kapsamındaki hazırlıklar tamamlanmış olup, üniversiteler tarafından üretilen dijital ders içerikleri YÖK Dersleri Platformu (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adı verilen web ara yüzünde bugün itibariyle üniversite öğrencilerinin açık erişimine sunulmuştur.

YÖK Dersleri Platformuna https://yokdersleri.yok.gov.tr/ internet adresi üzerinden giriş yapılacaktır. Ayrıca YÖK’ün kurumsal web sitesi ve mobil uygulaması gibi farklı kanallardan da sisteme giriş yapılabilecektir.

YÖK platformun tasarımında “kullanıcı dostu” bir yöntem izleyerek üniversitelerin “akademik sayfalarına benzer” bir ara yüz oluşturmuştur.

Platformun anasayfasında sol tarafta yer alan ana menülerde “Fakülte / MYO / Lisans Tamamlama / Ortak Dersler / Dijital Eğitim Dersleri” ana başlıklarına giriş yapıldığında ilgili programlardan biri seçildiğinde o programa ait kitaplara dijital ortamda anında erişilebilinmektedir. Seçilen dijital eğitici materyal (kitap) kullanıcı tarafından bilgisayara indirilebilineceği gibi istenildiği takdirde yazılı çıktısı da alınabilecektir.

İlk aşamada “Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversitesi”nin dijital ders içeriklerinin yer aldığı bu platformun kısa süre içerisinde diğer üniversitelerin de katkılarıyla hem “program ve ders sayısı” hem de “dijital içerik çeşitliliği” açısından daha da geliştirilip zenginleştirilmesi hedeflenmektedir. Platformda şimdilik 27 lisans, 47 önlisans programının dijital ders materyali bulunmaktadır. Ayrıca 7 programın da lisans tamamlama materyali bulunmaktadır. Süreç içerisinde sisteme yeni programlar da eklenerek platform içerik bakımından daha da zenginleştirilecektir.

Dijital ortamda sunulan kitaplara ek olarak yakın bir zamanda üniversiteler tarafından “derslerin video kayıtları, ders sunumları” vb. yeni dijital eğitim malzemeleri de platformda öğrencilerin hizmetine sunulacaktır.

YÖK Dersleri Platformu ile artık farklı üniversitelerdeki akademisyenlerin dersleri ve birikimleri ülkemizdeki bütün üniversite öğrencilerine açılmış olacaktır. Böylelikle öğrencilerin farklı akademik kültürler ile tanışması da sağlanacaktır.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın konuya ilişkin mesajı şu şekilde:'' YÖK Dersleri projesi, Yeni YÖK’ün 2020 yılı hedefleri arasında geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu proje kapsamındaki hazırlıklarımız tamamlanmış olup üniversitelerimiz tarafından üretilen dijital ders içerikleri YÖK Dersleri Platformu (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adını verdiğimiz bu ara yüzle açık erişime sunulmaktadır. İlk aşamada Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin ders içeriklerinin yer aldığı bu platform, inanıyoruz ki diğer üniversitelerimizin de katkılarıyla hem program ve ders sayısı hem de içerik çeşitliliği açısından daha da gelişecek ve zenginleşecektir. Bu platform, yükseköğretimde kalite çıtasının daha da yükselmesine katkı sağlayan bir zemindir. Bu dersleri öğrencilerinin seçmelerine imkan sağlayacak üniversitelerimizin bölümleri, aynı zamanda öğrencilerinin farklı akademik kültürler ile tanışmasını da temin etmiş olacaklar. “Sosyal adalet ve fırsat eşitliği” bizim yükseköğretim anlayışımızın temelini teşkil etmektedir.

Yeni YÖK’ün izlediği “Açık Bilim ve Açık Erişim” politikasının da değerli bir ürünü olan bu projede erişime sunulan ders içeriklerini hazırlayan akademisyenlerimize ve bu sürece katkı veren bu üç üniversitemize teşekkür ederiz.

YÖK Dersleri Platformu ülkemizin değerli akademisyenlerinin derslerini ve birikimlerini bütün öğrencilerimize açmaktadır. Daimi tekamül esasında bu platform, öğrencilerimizin nitelikli ders kaynaklarına erişimi için sürekli geliştirilip zenginleştirilecektir.

Ve son olarak, eğitimin kamusal bir hizmet olduğuna inandığımızı ifade etmek isteriz.''

 


Bingöl’de Kapan-9 KARER OPERASYONU BaşlatıldıÖnceki Haber

Bingöl’de Kapan-9 KARER OPERASYONU Başla...

Berat Albayrak: Bu değerli adımlarına özel bankalarımızın da eşlik edeceğine inanıyorumSonraki Haber

Berat Albayrak: Bu değerli adımlarına öz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!