Beypazarı
Önemsoft
Önemsoft
Hazal Tutumlu

Hazal Tutumlu

Mail: hazal_tutumlu@hotmail.com

8 Maddede Duygusal Açlığı Farkedin ve Karantinada Duygusal Yemeyi Önleyin

8 Maddede Duygusal Açlığı Farkedin ve Karantinada Duygusal Yemeyi Önleyin

Corona virüsü sebebiyle hepimizin endişeli olduğu bu günlerde, evde kalmak çok önemli. Evde olmak ve endişeli olmak birleşince duygusal yeme de kaçınılmaz olabiliyor. Açlığınızı tanımak ve duygusal olarak açlık hissettiğinizin farkında olmak sağlığınız için çok önemli bir adım. Şu süreçte hepimiz kendimizi iyi hissetmek, endişelerimizi unutmak için farklı yöntemler arıyoruz. Genellikle birçoğumuz için yemek yemek de bu yöntemlerden biri ve aslında bunda hiçbir sorun yok. Ama tek yöntem yemek yemekse ve sadece bu şekilde endişelerimizi unutmaya çalışıyorsak bu sağlığımız için olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu yazımda fiziksel açlıkla duygusal açlığı ayırt etmenizi sağlayacak ve kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak 8 maddeden bahsedeceğim.

 1.  Duygusal açlık çok ani gelişir. Örneğin bir işle uğraşıyorsunuz ve bir anda ani bir açlık hissi geliyor. Hemen o anda birşeyler yemeniz gerektiğini hissettirir. Fiziksel açlık ise bir anda olmaz, yavaş yavaş gelişir. Önce çok hafif bir açlık hissedersiniz ve zaman geçtikçe açlık hissinizin artttığını ve birşeyler yemeye ihtiyaç duyduğunuzu farkedersiniz.
   
 2.  Duygusal açlık besin seçer. Özellikle belirli bir besine karşı çok yoğun bir istek duymanıza sebep olur. Sadece tek bir besin düşünürsünüz ve takıntılı bir şekilde o besini istersiniz. Fiziksel açlıkta ise sadece açsınızdır ve belirli bir besin isteği olmaz. O anda açlığınızı giderebilecek herhangi bir besin bu ihtiyacınızı karşılar.
   
 3.  Duygusal açlık obsesiftir. Aklınıza geldikten sonra tek düşündüğünüz o olur ve istediğiniz besini tüketmeden onu kafanızdan atamayacağınızı düşünürsünüz. Besine karşı takıntılı hissettiğiniz için başka bir şeye odaklanmakta zorlanırsınız. Örneğin canınız cips istiyorsa devamlı ne zaman yiyeceğinizi, hangi cipsi yiyeceğinizi ve ne kadar yiyeceğinizi düşünürsünüz. Fiziksel açlıkta ise takıntı yapmazsınız, bir anda bütün aklınızı meşgul etmez ve fizikseldir. Bir süre sonra açlığı midenizde hissedersiniz.
   
 4.  Duygusal açlık negatif düşünce ve duygularla birlikte gelir. O anda farketmek genellikle zordur ama daha sonra geri dönüp baktığınızda daha net görebilirsiniz. Örneğin moralinizi bozacak bir konuşma yaşadınız veya bir mesaj aldınız, hemen ardından yoğun bir yeme isteği duyuyorsanız bu duygusal açlıktır. Fiziksel açlık ise herhangi bir duygu ile birlikte gelmez.
   
 5.  Duygusal açlık acildir. Yani o cipsi yemeden önce bi 15 dakika bekleyebilirim gibi düşünemezsin. Birkaç dakika içinde o besini yemeniz gerekir. Eğer yiyemezseniz de o besini düşünmekten başka şeylere odaklanamazsınız. Fiziksel açlıkta ise eğer yemeğe daha varsa ve beklemeniz gerekiyorsa, yemeği düşünmeden işinize devam edebilir ve yemeyi erteleyebilirsiniz.
   
 6.  Duygusal açlık sonucunda bir şeyler yediğinizde genellikle ne yediğinizin farkında olmazsınız. Örneğin paketin yarısı biter ve sonrasında ne kadar yediğinizi farkedersiniz. Çünkü o anda ne yediğinizi farketmeden, belli bir duyguyu bastırmak için yersiniz. Fiziksel açlık sonrası ise yediklerinizin miktarının ve lezzetinin farkında olarak, bilinçli yersiniz.
   
 7.  Duygusal açlık sebebiyle yediğinizde doyduğunuzda bırakamazsınız, çünkü çok hızlı yersiniz. 5 dakikadan kısa bir sürede bir paket cipsi bitirebilirsiniz. Fiziksel açlıkta acele etmeden yediğiniz için tokluğunuzu hissedersiniz.
   
 8.  Duygusal açlıkla yedikten sonra utanç ve  suçluluk hissi gelir. Fiziksel açlıkla yedikten sonra ise suçluluk hissi oluşmaz.

Bundan sonra aç hissettiğinizde bu 8 maddeyi düşünün ve gerçekten aç mısınız bunu farketmeyi deneyin. Fiziksel açlık vücudun yakıta yani besin maddelerine ihtiyaç duymasıdır. Duygusal açlık ise belli duyguları bastırmak için oluşur ve hiçbir zaman yemekle tatmin olmaz. Vücudunuzun asıl istediği şey güvende ve iyi hissetmektir. Bu süreçte yemek dışında sizi iyi hissettiren ve mutlu eden farklı hobiler ve aktiviteler bulmayı deneyin.

Sağlıkla kalın...
 

Hazal TUTUMLU
Uzman Diyetisyen

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar