Beypazarı
Nermin Gündoğdu Koftar

Nermin Gündoğdu Koftar

Mail: nerminkoftar@gazetenehaber.com

Corona Virüs Süreci, Yeni Corona Virüs Son Durum

Corona Virüs Süreci, Yeni Corona Virüs Son Durum

11 Mart 2020 tarihinde Küresel Salgın İlan Edilen Yeni Koronavirüs (COVID19) nedir ? Yeni koronavirüs nasıl ortaya çıktı ? Nasıl yayıldı ? Koronavirüs ile ilgili konuşulanlar ne ? Son gelişmeler...

Coronavirus nedir ?

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen, birçok türü bulunan virüslere Coronavirus denilmekte.

İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açtığı söylenen bu virüsler hayat kayıplarına varan tablolara da neden olabilmekte.

Yeni Koronavirüs Covid19 Nerede ve Ne zaman Çıktı?

Kayıtlara göre;

27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmış. İlk vaka, Wuhan’daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadın. Bu vakada hastalık, 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermiş. Dört gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmış. Başka bir hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkek. Hastada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamış, bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuş.

1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu söylenen Wuhan’daki hayvan pazarı kapatıldı. ( Çin Dışişleri, Virüsü ABD askerlerinin getirdiğini açıkladı.)

Yeni Koronavirüse ( Covid19 ) Neden Olan Etken Ne ?

Yarasalar !

Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanıyor.

Yeni bir araştırma Ebola ve SARS gibi pek çok virüsün yarasalarda evrimleşmesinin arka planını aydınlattı

Yeni araştırma, memeli sınıfı içinde yaklaşık bin türü bulunan ve uçabilen tek canlı takımı olan yarasaların uçma yeteneği kazanma sürecinde virüsler için gelişme alanına dönüştüğünü öne sürdü ve yarasalarda hız kazanan viral dinamiklere karşı uyardı. 

Hakemli bilim dergisi eLife’da yayımlanan yeni makaleye göre, yarasaların evrimsel süreçte uçmasını sağlayan bazı adaptasyonlar aynı zamanda yüksek işlevli bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağladı

Yarasaların güçlü bağışıklık yanıtı, yarasaları bulaşıcı hastalıklara karşı dayanıklı yapıyor ancak bu aynı zamanda daha ölümcül virüslerin evrimleşmesine olanak tanıyor ve bu virüsler insan gibi türlere bulaştığında çok daha ağır sonuçlar doğurabiliyor.

Diğer taraftan

Yarasa kaynaklı olduğu düşünülen Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınıyla ilgili Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, virüsün pangolin (karınca yiyen) denilen bir memeliden yayıldığını öne sürdü.

Nesli tükenme tehdidi altındaki türler arasında gösterilmesine rağmen, dikkat çekici olan geçtiğimiz yıl 100 binden fazla pangolinin yasa dışı olarak avlandığı.

Corona Virüs (Covid19) Nasıl Bulaşır ?

Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edildi.

Belirtileri Nelerdir ?

Hastalığın erken evre belirtileri öksürük, göğüste sıkışma, ateş ve nefes darlığı. İlerleyen evrelerde öksürük ve nefes darlığı artabilir.

Covid19 Virüsten Nasıl Korunulur ?

Sağlık Bakanlığı'nın Koronavirüsten korunmak için  yayınladığı 14 kural :

1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.

2. Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.

3. Ellerinizle, ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.

4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3, 4 adım mesafe koyun.

5. Yurt dışı seyahatlerinizi erteleyin ya da iptal edin.

6. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin. Evde kendinizi izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.

7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

8. Sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

9. Havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayın.

10. Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkayın.

11. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

12. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

13. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa, yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlarla temas etmeyin. Maske takmadan dışarı çıkmayın.

14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Koronavirüs En Fazla Hangi Yaş Gruplarını Tehdit Ediyor ?

İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üzerindeki kişileri gösteriyor. 

Bu yaş grubunda coronavirus sebebiyle ölüm oranı yüzde 14.8 

70-79 yaşları arasındaki kişiler için bu oran yüzde 8 olarak açıklandı. 

60-69 yaş arası yüzde 3.6, 50-59 yaş arası yüzde 1.3 ve 40-49 yaş arasında ise 0.4 oranında risk var.

30-39, 20-29 ve 10-19 yaş aralığı da yüzde 0.2'lik oranla ölüm riski en düşük olan insanlardan oluşuyor.

Mevcut hastalığa göre de ölüm riski oranı Kalp rahatsızlığı olanlar yüzde 10.5, şeker hastası olanlar yüzde 7.3, akciğer rahatsızlığı olanlar yüzde 6.3, tansiyonu olanlar yüzde 6.0 ve kanser hastası olanlar yüzde 5.6

Türkiye'de Koronavirüs Covid19 Son Durum Ne ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son açıklamasında''Siyami Ersek Hastanesi’nde Koordinasyon Toplantımızı gerçekleştirdik. Bizler sahada ülkemiz için önlemler alırken, vatandaşlarımızın da aynı hassasiyetle evlerinde kalarak önlemlerini almalarını önemle rica ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Son 24 saatte 2953 Şüpheliye Test yapıldığını. 277’sinin pozitif çıktığını, hasta sayısının 947’ye ulaştığını, yaşlı hastalardan 12 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Yeni koronavirüs sebebiyle açıklanan 21 can kaybımız oldu.

BugünSağlık Bakanlığı tüm dünyada etkili olan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Yeni Koronavirüs salgınına karşı 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya başladığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Yeni Koronavirüs önlemleri için bugün

Asker uğurlama sınırlandırılması ile ilgili 81 İle Genelge gönderdi. Ayrıca İçişleri Bakanlığı 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların dışarı çıkmasını sınırlandırdı.

Dünyada Coronavirus Covid19 ile ilgili Son Durum Ne ?

Son 24 SaatDünyada yeni tip koronavirüs (Kovid19) tanısı konulanların sayısı 258 bini aştı.

Çin'de, ilk kez dün, "ülke içi kaynaklı" Kovid-19 tespit edilmezken, bugün 41 vaka kayıtlara geçti.

Çin'de virüs bulaşan kişi sayısı 81 bin 8'e çıkarken, bunların 71 bin 740'ının iyileştiği, 3 bin 255'inin ise hayatını kaybettiği açıklandı.

İtalya dünya genelinde en fazla can kaybı yaşanan ülke durumunda

İtalya’da yeni tip corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 793 kişi artarak 4 bin 825’e yükseldi. Toplam yeni koronavirüs vaka sayısı ise şu an 53.578

Koronavirüs aşı veya ilaç deneyleri ne aşamada?

Koronavirüse karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi ABD’de gerçekleştirildi.

Associated Press ajansının haberine göre, Seattle’daki Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört gönüllüye aşı yapıldı.

mRNA-1273 adlı aşının bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmesi umuluyor.

Ancak aşının piyasaya sürülmesinin 18 ay alabileceği belirtiliyor.

Aşının denendiği ilk gönüllü olan, 43 yaşındaki iki çocuk annesi Jennifer Haller, AP ajansına “Bu benim için bir şeyler yapma konusunda inanılmaz bir fırsattı” dedi.

Çin'de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen bir aşıya klinik denemeler için onay verildi.

Çin devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, Askeri Tıp Akademisi'nden bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen aşının güvenlik, etkinlik ve kalite denetimlerinden geçirildiği, ayrıca kitlesel üretim için ön hazırlıkların başladığı belirtildi.

Çin Askeri Tıp Akademisi'nden biyolog mühendis Tümgeneral Çen Vei önderliğindeki araştırma ekibinin hazırladığı aşının bir alt birim aşı olduğu, içeriğinde yalnızca koronavirüsün hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını içerdiği ifade edildi.

Alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşılara göre daha güvenli ve istikrarlı görülüyor fakat potajen içeren aşılara göre daha zayıf bir koruma sağlıyor. 

Onayın ardından kısa süre içinde aşının klinik denemelerine başlanması bekleniyor. 

Remdesivir sonuçları bekleniyor

Bilim insanlarının büyük umut bağladığı maddelerden biri de Remdesivir. Bu madde Ebola enfeksiyonları için geliştirildi ancak klinik incelemelerinde iyi bir sonuç vermedi. 2012 yılında ise koronavirüs enfeksiyonu olan Mers’e karşı etkili olduğu görüldü. Şimdi doktorlar bu maddenin Covid-19 tedavisinde de kullanılıp kullanılmayacağını araştırıyor. 

Hali hazırda bu madde ile ABD ve Çin’de beş araştırma yürütülüyor. ABD’de yolcu gemisi Diamond Princess’deki koronavirüs hastalarına Remdesivir verildi. Söz konusu gemi iki hafta boyunca salgın yüzünden Yokohama’da (Japonya) iki hafta karantinada tutulmuştu. ABD’deki araştırmanın ilk sonuçlarının Nisan başında gelmesi bekleniyor. Ancak hastalığa karşı bir ilaca ruhsat verilmesinin aylar alabileceği belirtiliyor.

Klinik testlerin büyük bölümü Çin’de yapılıyor. Koronavirüs hastalarının büyük bölümünün burada olması sebebiyle araştırmalara katılmaları daha olası görülüyor.

Rusya’da, Smorodintsev Grip Araştırma Enstitüsü’deki bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, korona virüsün (Covid-19) genetik şifresinin tamamen çözüldüğünü açıkladı. Korona virüsün genetik dizilimin aşı ve ilaç geliştirmede faydalı olacağı ifade edildi.

Rusya’nın haber ajansı TASS’taki habere göre, St. Petersburg kentinde bulunan Smorodintsev Grip Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, koronavirüsün genetik şifresini çözdüklerini açıkladı.

Enstitü Müdürü Dr. Dmitriy Lioznov, koronavirüsün yeni bir virüs olmasından dolayı bu virüsün genetik diziliminin tamamen deşifre edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Dr. Lioznov “Bu bilgi bize ilaç ve aşı bulma konusunda yardımcı olacak” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da yeni tip koronavirüse karşı aşının ilk testlerine başlandığını belirtti.

Ghebreyesus, “Aşının ilk testleri, virüsün genetik dizisi çıkarıldıktan sadece 60 gün sonra aşının ilk testlerine başlandı. Bu hayal edilemeyecek bir başarı. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara, deneysel ilaçları sistematik olarak değerlendirmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs ile ilgili konuşulanlar ne ?

Koronavirüs ile ilgili bir önceki yazıda economist dergisinin 2019 son aylarında yayınladığı üzerinde çeşitli analizler de yapılan 2020 kapağından bahsetmiştim.

Şimdi bahsedeceğim konu ise Bill Gates'in virüs konulu konuşması.

Geçtiğimiz hafta Microsoft'un kurucusu Bill Gates Microsoft'tan istifa ettiğini, küresel sağlık ve küresel iklim konularına daha çok zaman ayıracağını duyurmuştu.

Bill Gates'in, 2015 yılında Batı Afrika'yı saran Ebola salgınıyla ilgili konuşmasında söylediği sözler tekrar gündeme geldi. "Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz." ifadelerini kullanmış.

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, yeni tip Corona Virüs tehdidinin gelişini öngörür nitelikte 2015 yılında yaptığı TED X konuşmasında, dünyanın büyük bir salgına karşı hazır olmadığını şu ifadelerle anlatmış ;

“Önümüzdeki 10 yılda bir şey 10 milyon insanı öldürürse bu muhtemelen savaş değil, oldukça bulaşıcı bir virüs olacaktır Füzeler değil, mikroplar olur. Bunun bir nedeni de nükleer caydırıcı silahlara büyük yatırım yapmış olmamız. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.

-Bulaşıcı hastalığa yakalandığı halde kendini iyi hisseden, uçağa binmiş ya da markete gitmiş birinden virüs kapabilirsiniz. 

-Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.

-Öncelikle yoksul ülkelerde güçlü bir sağlık sistemine kurulmasına ihtiyacımız var. Tıbbi ekiplerle, eğitimli ve yardıma hazır bir sürü insana ordunun birliğine ihtiyacımız var. 

-Simülasyonlar yapmamız gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları. Böylece hangi alanda zayıf olduğumuzu anlarız. ABD'de yapılan son bakteri oyunu 2001'den önceydi ve çok iyi sonuçlanmadı. Şuana dek skor; Bakteriler:1 , insanlar: 0" ifadelerini kullanmış.

Gates 5 yıl önceki konuşmasında küresel krizlere ilişkin de uyarılarda bulunmuştu:

-Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, küresel bir nezle salgını olması halinde dünya genelinde malvarlığı 3 trilyon doların altına inecek ve milyonlarca ölüm gerçekleşecek. 

Son zamanlarda yine, yeni koronavirüs Covid19 küresel salgınıyla ilgili konuşulanlar arasında Netflix yapımı belgesel dizi “Pandemic” var. Dizi bir grup bilim insanının bir sonraki küresel salgını durdurmak için yaptığı çalışmaları konu alıyor.

Farklı mutasyonlar sonucu ortaya çıkan grip türlerine değinilen belgeselin yayına girişiyle Coronavirusten haberdar oluşumuz hemen hemen aynı tarihlerde.

Belgeselde yeni bir virüs dalgasının kesinlikle geleceği ve bunun hayvanlarda olacağı söyleniyor.

belgeselin bir sahnesinde, “Dünyada bir salgın olacağı kesin, sadece zamanını ve yerini bilmiyoruz henüz. Her zaman hazırlıklı olmalıyız” sözleri sarf ediliyor.

Koronavirüs ile ilgili gündem hızlı gelişmekte ve değişmekte yazıyı yazarken de sürekli güncellemem gerekti.

Bu Vesile İle Mübarek Miraç Kandilinin Hayırlara Vesile Olmasını Diliyor ve Bu Zorlu Süreçte Herkese Sağlık ve Sabır Diliyorum...

Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle...

Sevgi ve Saygılarımla...

H. Nermin Gündoğdu Koftar

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar