Beypazarı
Uzm. Psikolog Sinem ÇAKMAK

Uzm. Psikolog Sinem ÇAKMAK

Mail: sinem@dusunpsikoloji.com

Corona Virüsün Psikolojik Etkileri

Corona Virüsün Psikolojik Etkileri

CORONA VİRÜSÜNÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Düş'ün Psikoloji olarak günlük hayatımızda önemli etkileri olan Corona Virüsünden kaynaklı bu olağanüstü durumun toplumun ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin farkındayız ve sürecin daha sağlıklı yönetilebilmesine katkı sunabilmek adına bu süreçte sık gelen sorular ve bu sorulara yönelik çözüm önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu süreç içerisinde hastalanacağım veya sevdiklerimin hastalanacağı ile ilgili düşünceler zihnimi sürekli meşgul ediyor ?

Yaşadığımız tehdit algısı sebebiyle kendimizi ve sevdiklerimizi koruma içgüdümüzün harekete geçirilebilmesi için korku kaygı gibi duyguları yoğun bir şekilde yaşamamız mümkün. Bu olası olumsuzluklarla başa çıkabilmenin ilk adımı, içinde bulunduğumuz durumun olağandışı bir durum olduğunu fark etmemiz ve bu durumu bu şekilde kabullenebilmemiz olacaktır. Diğer bir nokta iseyeni koşullar altında hangi davranışlarla bu sürece uyum sağlayacağımıza karar vermektir. Bu süre içerisinde yaşadığımız kaygıya odaklanmak yerine kendimizi yeniden keşfederek ev içerisinde aktif olabileceğimiz üretken olabileceğimiz alanlar yaratmak kaygımızı ideal seviyeye getirecektir.

Ev temizliğine yoğun enerji harcamama ve kişisel hijyenime oldukça dikkat etmeme rağmen kendimi bir türlü rahat ve güvende hissedemiyorum. Bu durumla nasıl baş edebilirim ?

Ev temizliği ve kişisel hijyen konusunda mükemmeliyetçi beklentiler içerisinde olmamız ulaşmak istediğimiz zihinsel rahatlık ve güven konusunda bizi olumsuz etkileyebilecektir. Bu konuda beklentilerimizi oluştururken sınırlı sayıda güvenilir kaynaktan ve yalnızca güvenilir uzmanların görüşleriyle oluşturulacak doğru ve ulaşılabilir hedefler belirlemek kendimizi rahat ve güvende hissetmemiz konusunda daha büyük tatmin yaşamamıza neden olacaktır.

Çocuğum virüsler hakkında sürekli endişeyle sorular soruyor bu durumdan zarar görmeden çıkmasını istiyorum ama nasıl davranacağımı bilemiyorum ?

Bu süreç içerisinde çocuklar büyükleriyle yakın temasta bulunamamakta, okullarından uzak kalmakta ve sevdikleri arkadaşlarıyla oyunlar oynayamama gibi belirli kısıtlamalar yaşamakta ve
çevrelerinden korona virüs isimli bir şeyden bahsedildiğini duymaktadır. Tüm yaşanan bu süreç çocukların zihninde şaşkınlık, belirsizlik ve endişe duyguları meydana getirir. Bu nedenle bu süreçte çocukların hislerini bizlerle paylaşmalarını sağlamak güvende olduklarını hissettirmek ve korona virüsüyle ilgili gelişim dönemlerine uygun şekilde gerekli bilgileri paylaşmak ve bu şekilde zihinlerinde oluşan endişeyi gidermek oldukça yararlı olacaktır.

Bu süreç içerisinde öksürme, ateşimin çıkması veya vücudumda ağrılar gibi bedensel belirtilerimle yoğun bir şekilde meşgul olmaya ve sürekli kötü bir şeyler olmasından endişelenmeye başladım. Bu yoğun süreç sebebiyle panik atak geçirmekten endişeleniyorum ?

Panik atak durumunda yorgunluk, stres, yoğun kaygı gibi etkenler sonucu bazı bedensel belirtiler ortaya çıkar ve bu bedensel belirtilerin yanlış yorumlanması sonucu yaşanılan yoğun kaygı vücudumuzda kalp hızının artması, nefes alışverişinde hızlanma, sıcak basması gibi bedensel belirtileri beraberinde getirerek yaşanılan kaygının artmasına ve sonunda hastanın kötü bir şey olacağı veya kontrolünü yitireceği gibi düşüncelerin ortaya çıkmasına sebep olur. İçinde bulunduğumuz olağanüstü bu süreçte yaşadığımız yoğun durumlar panik ataktaki bedensel belirtilere benzer belirtilerin çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle bu bedensel belirtilerin yanlış yorumlanmaması ve olağandışı duruma gösterilen olağan tepkiler olduğunun bilinmesi oldukça
önemlidir.

Bu süreç içerisinde virüs tehdidi ile ilgili beni rahatsız eden birçok düşünceye maruz kalıyorum. Sık sık ellerimi yıkama ve sık duş alma gibi davranışlar geliştirdim. Bu yaşadığım duruma benzer olarak kendimde OKB gelişmiş olmasından endişe ediyorum ?

Bu virüs insanları somut şekilde tehdit eden bir durum olması sebebiyle bizi yoğun bir şekilde kaygılandırarak zihnimizi tehdit içerikli ve korunmaya yönelik düşüncelerle meşgul edebilmektedir. Yaşanılan kaygı ideal sınırların üzerinde seyrettiğinde OKB’deki süreçlere benzer şekilde zihnimizin aşırı meşgul olmasına ve aşırı korunma davranışları içine girmemize sebep olabilmektedir.

Bunun sonucunda bizi fiziksel ve zihinsel olarak aşırı yoran ve aşırı meşgul eden bir durumun içine girebiliriz. Bu durumda yaşanılan düşünceler her insanda olabilmektedir ancak bu noktada önemli olan bu düşünceleri zihnimizde ne kadar ağırladığımız ve bu düşünceler sonucu giriştiğimiz korunma davranışlarının yoğunluğudur. Yapılması gereken zihinsel enerjinin çeşitli etkinliklere aktarılarak yaşanılan zihinsel meşguliyetin başka alanlara kaydırılması ve korunma davranışlarının aşırıya kaçmadan ideal sınırlar içerisinde sergilenmesidir.

Bunlara ek olarak, içinde bulunulan süreç içerisinde somut bir tehditle karşı karşıyayız. OKB ise tehdidin olmadığı durumlarda da ortaya çıkan rahatsız edici düşünce ve korunma davranışlarıyla karakterize bir bozukluktur. O nedenle somut tehdidin ortadan kalktığı gündelik yaşama döndüğümüzde yapılacak bir değerlendirme daha sağlıklı olacaktır.


Düş’ün Psikoloji
Uzm. Psikolog Sinem ÇAKMAK

Yorum Yazın