Beypazarı
Önemsoft
Önemsoft
Nermin Gündoğdu Koftar

Nermin Gündoğdu Koftar

Mail: nerminkoftar@gazetenehaber.com

Coronavirus Süreci, Covid19 ile Mücadeleye Devam

Coronavirus Süreci, Covid19 ile Mücadeleye Devam

Coronavirus Süreci Covid19 ile Mücadeleye Devam

Yeni corona virüs ( Covid-19 ) ile mücadeleye devam ediyoruz. Coronavirus Türkiye'de 10 Mart 2020 tarihinde görüldü. İlk vaka üzerinden 19 gün geçti.


Türkiye genelinde Yeni corona virüs (covid-19) vaka sayısı 7,402 , Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 108 , iyileşen sayısı 70 kişi.
Dünya genelinde 653,907 corona virüs vakası tespit edilirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise dünya genelinde 30,360 , iyileşen sayısı ise 139,591 kişi.

Dijital ekranlardan uçuş bilgilerini takip ettik, döviz bilgilerini takip ettik,
Maçların skorunu takip ettik de
Dünyada ilk kez
Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenleri ve vaka sayılarını takip ediyoruz...
Bir sayı artışında kim bilir kaç kişinin yüreğine ateş düşüyor!...

Covid-19 için resmi kesinlik kazanan bir ilaç veya aşı henüz yok.
Yeni corona virüs tedavisinde bazı ilaçlar zaman zaman gündeme geliyor, umut verici söylentiler var ama netlik yok.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca :

"Bilim, bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu, insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş bir düşmanı. Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var, yakalanmamak. Pek çok hastalık bizim kontrolümüz dışında kalan faktörlerle gelişir. Durumu kabullenmemiz zor değil.

Koronavirüs karşısında ise biz irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta irade sahibiyiz, dostlarımızla bir araya gelip gelmemekte irade sahibiyiz, misafirliğe gidip gelmemekte irade sahibiyiz. Kalabalık içine girip girmemekte irade sahibiyiz, dışarı çıkıp çıkmamakta irade sahibiyiz. Temastan uzak durup durmamakta irade sahibiyiz. Temizliği virüse karşı kalkan gibi kullanmakta irade sahibiyiz. Koranavirüse karşı verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek bireylere, tek tek her birimize bağlıdır. Devlet bu mücadelede yaptırım gücü olan bir kılavuzdur. Mücadeleyi organize eden güçtür, uygulama bize bağlıdır."

İfadelerinden de anlaşıldığı gibi tek tek her birimize görev düşüyor.

Corona virüsünün dünya çapında yayılmasının en önemli sebeplerinden biri, öksürük ve ateş gibi temel semptomları göstermedikleri için kendilerini tecrit etmeyen kişiler. Uzmanlar, süper bulaştırıcı olarak anılan bu kişilerin izole edilmesi için tüm ülkelerin çok daha fazla test yapması gerektiğini vurguluyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan katıldığı bir tv programında : “Artık yurt içi yerel bulaşma başladıktan sonra bir de ‘süper taşıyıcı’ diye bir şey var. Normalde diyoruz ya 1 ya da 2 kişiye bulaştırıyor diye. Maalesef bu süper taşıyıcılar 1 kişi 500 600 kişiye bulaştırabiliyor.'' ifadelerini kullandı.

İngiltere’de kulak burun boğaz doktorları yeni bir araştırmanın sonuçlarına yer verdi. Corona virüsünü taşıyan kişiler başka belirtileri göstermese bile koku alma hissini kaybedebiliyor.

Doktorların ve İngiliz Rinoloji Topluluğu’nun ortak mektubunda Güney Kore, Çin ve İtalya’dan elde edilen kanıtlar, virüsü taşıyan önemli oranda hastada aynı belirtilere rastlandığını gösteriyor.

Mektupta, testlerin daha genel yapıldığı Güney Kore’de test sonuçları pozitif çıkan hastaların yüzde 30’unda – hastalığı hafif atlatanlar dışında - anosminin yani koku alamamanın önemli bir belirti olarak görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Yani hiç bir şekilde virüs taşıyıp taşımadığımız yüzde 100 net değil. Bu durumda her birimiz potansiyel virüs taşıyıcısıyız. Buna göre önlem almamız gerekiyor.

"Evlerinizde kalmanız sizin ve sevdikleriniz için hayati derecede önem taşımaktadır." uyarıları devam ediyor...

CORONA VİRÜS ÖZET ;

SAĞLIK

Dünyada Antivirüs Bekleniyor...

EĞİTİM

Uzaktan Bağlanılıyor...

EKONOMİ

İstikrar Kalkanı Çalıştırılıyor...

SPOR

Tamamı Durduruldu...

İNSANLAR

Temas yok... Evde kalıyor...

ÇALIŞMA HAYATI

Zekası Yapay Hazırlanıyor...

SONUÇ

Dünya Bizi Terk Ediyor...

Yukarıda özet kısmını bir strateji oyununda kullanılan benzer kavramlarla yazmamın sebebi; bu zorlu süreç geçtiğinde yapay zeka [Artificial Intelligence (AI)] , dijital dönüşüm gibi konular en çok konuşulanlar arasında olacak gibi. Hatta şimdiden dünyaca ünlü şirketlerin bu konuda reklamlarına başladığını da görebilirsiniz.


Corona virüs tedbirleri kapsamında ;
Evde Kal Çağrıları, 65 yaş üstü kısıtlaması, izolasyon, sosyal mesafe, kısıtlı çalışma, marketlerde düzenleme, toplu taşıma düzenlemesi, seyehat kısıtlaması gibi önlemler. Her birinin ayrı hikayesi var...

Tedbirlere uyarsak süreci çabuk atlatacağız belli ki
Kalırsak dünyada anlatırız hikayeleri
Ayakta kalır da batmazsak buradan da yazarız belki...

Bu Zorlu Süreçte Herkese Sağlık ve Sabır Diliyorum...

Sevgi ve Saygılarımla...

Nermin Gündoğdu Koftar

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar