Beypazarı
target english
B.Banu ERÇETİN

B.Banu ERÇETİN

Mail: banuercetin@gazetenehaber.com

Derin Kutlamalar

Bayramların anlamı hepimiz için, bir araya gelmek, paylaşmak, birlik olmaktır. Milli bayramlarımız zafer coşkusunu her seferinde yeniden içimizde hissettiğimiz… Dini bayramlarımızda da bir nebze olsun dertlerimizden sıyrılıp, konu-komşu, eş-dost, çoluk-çocuk en güzel giysilerimizi giyer, en güzel sofraları kurar, hoş sohbetlerle keyifli birkaç gün geçirmeyi hedefleriz.

Kurban Bayramı’nda da, Hz.İbrahim’in , oğlu İsmail’i Yaratan’a sadakatini göstermek için kurban etmek üzereyken, gökyüzünden inen bir koç sayesinde evlat katili olmaktan kurtulmasını kutluyoruz.  O gün bugün kurban edilen hayvanın etlerini, kemiklerini, iliklerini çevremizde hali vakti yerinde olmayan insanlarla paylaşıyor, sevap kazanmaya çalışıyoruz.

Hz. İbrahim ve Hz. İsmail, Allah’a olan sadakat sınavlarını başarıyla vermişlerdir. Bir baba, oğlunu kurban edecek kadar, bir oğul ölmeyi göze alacak kadar….

Peki sonra…

Hayvanları neden kesiyoruz demeyeceğim… Elbette, dünya üzerinde, beslenmek için birbirini öldüren pek çok canlı var… Bu bir doğa kanunu…

Mevzu gücü olup kurban kesenlerin bunu nasıl dağıttığı… Kimlere ulaştırdığı.. Gerçekten ihtiyacı olanla paylaşıp paylaşmadığı…. Kurban parası olarak toplanan bağışların doğru amaçla kullanılıp kullanılmadığı… Yani geleneğin ranta nasıl çevrildiği, nasıl kendine yontulduğu.. Sevap yerine nasıl para kazanıldığı. O hayvancağızların yollarda bin bir eziyetle taşınması, bazen telef olması…

“Kurban” kelimesi Arapça’da “yakın olmak”, “yaklaşmak”  anlamına geliyor.  En çok sevdiğimize “kurban olurum sana”   diyoruz ya…

Hz. İsmail’in Allah’a yakın olma isteği, gönüllü kurban oluşundan bugüne değişen şey; insanın artık kurban olmak değil, kurban edilmek istenmesi…. Kurban’ın anlamı “ yakın olmak” tan, “ uzaklaştırma” ya dönüştüğü anda tükenmeye başladık aslında.

İnsan, hayvan ve tüm doğa kurban ediliyor yine insan tarafından… Ne üzücü ki Allah’a yakın olmak için değil… Hakimliğe, tekliğe soyunup güçlü kalmak için.

Siz gelin,

Ana-babanıza kurban olun,

Sizi okutan öğretmenlere,

Kanser tedavisini bulanlara,

Bilim insanlarına…

Süt ninenize,

Siz, bir fidan diken ele kurban olun.

Sabah doğan güneşe, yağmura, açan çiçeğe kurban olun.

Mehmetçiğe,

Özgürlük için mücadele edenlere, ölenlere,

Adalet için uğraşanlara,

Mustafa Kemal’e, Mustafa Kemallere kurban olun…

Her nefeste, bin nefesle kurban olun Yaradan’a.

Ama asla kurban edilmeyin

Buna izin vermeyin.

B.Banu ERÇETİN

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar