Beypazarı
target english
Prof.Dr. Mehmet Tunçer

Prof.Dr. Mehmet Tunçer

Mail: mehmettuncer56@gmail.com

Güzel, Estetik, Yaşanabilir, Yeşil Bir Şehir Prag'dan Alınacak Bazı Dersler 5. Bölüm

Güzel, Estetik, Yaşanabilir, Yeşil Bir Şehir Prag'dan Alınacak Bazı Dersler 5. Bölüm

Mehmet Tunçer [1]   Öznur Aytekin[2]

Çankaya Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü


STRAHOV MONASTERY (Fotoğraf : https://travel.sygic.com/tr/poi/strahov-monastery-poi:42185)

PETRİN TEPESİNDEN AŞAĞIYA DOĞRU : STRAHOV MONASTERY (STRAHOVSKY KLASTER)

“Güzel Şehir” ilkelerinden en önemlilerinden biri de tarihsel, kültürel değeri olan yapıların titizlikle korunması ve ziyarete açılmasıdır. Strahov Manastırı (Premonstratensian manastır) 1140 yılında kurulmuştur ve rekonstrüksiyon çalışmaları ­1989'dan sonra başlamış ve halen devam etmektedir.

Komplekste Kutsal Bakire Meryem'in Göğe Kabulü kilisesi, birkaç ortaçağ el yazması, harita ve dünya küreleri içeren nadir Strahov Kütüphanesi, Barok Teoloji Salonu, freskler ve Gotikresimler ile dekore edilmiş Klasik Felsefe Salonu, Rudolfian sanatı, Barok ve Rokoko resimlerinin en önemli Orta Avrupa koleksiyonlarından biri olan Strahov Galerisi bulunmaktadır [3].  

Galeride, Rudolfine, Flaman ve İtalyan resimlerinin koleksiyonlarını içeren 1.500'den fazla sanat eseri sergileniyor.


STRAHOV KÜTÜPHANESİ (BİBLİOTECA STRAHOV) , PRAGUE, CZECH REPUBLİC

(Foto: https://bluesyemre.files.wordpress.com/2015/08/strahov-monastery-prague-monastero.jpg, Erişim: 07.07.2020)

Otuz Yıl Savaşından sonra toplanan kitaplar yeni bir salonda saklanmıştır. Theological Hall (İlahiyat Salonu) 1679'da Giovanni Domenico Orsi tarafından Barok tarzında inşa edilmiştir ve burada koleksiyonlar yüzlerce yıl özenle korunmuştur. Örneğin, kütüphaneye bir ışıkla girmek ve 19: 30'dan sonra orada kalmak yasaklanmıştı. Özel bir yerde saklanan yasak kitaplar da vardı. Strahov Kütüphanesi 17. ve 18. yüzyılda birçok kitap kazandı, bu yüzden onları tutmak için başka bir salona ihtiyaç bulunduğundan “Felsefe Salonu” Jan Ignaz Palliardi tarafından yaptırılmıştır[4].


STRAHOV MONASTERY (Fotoğraflar :M. Tunçer, 2019)

Bu yapı sadece dinsel temelli olmakla kalmayıp açık ve kapalı mekanları ile aynı zamanda sosyal, kültürel ve rekreasyonel olarak çok amaçlı kullanıma açılmıştır. Prag Kalesini, St. Vitus Katedralini ve Prag şehrini en yukarından hakim bir noktadan görmesi, teraslar halinde düzenlenerek buranın dinlenme amaçlı değerlendirilmesini sağlamıştır.

Petrin tepesini gezerek, kuleye çıkarak yorulanların kendilerini şehrin kalabalığında bulmadan önceki son kaçış noktası burası. Vlatava nehrinden gelen ve yükselen serin esintiyi yaz sıcağında hissetmek, şehrin içine geri dönme isteğini azaltıyor...


STRAHOV MONASTERY DİNLENME NOKTASI (Fotoğraflar :M. Tunçer, Ö., Aytekin, 2019)

Böyle yerler mesela Ankara’da Hisarpark, Botanik Parkı, Seğmenler parkı, Atakule, Anıt Kabir, Hüseyin Gazi Tepesi ve benzeri mekanlardır. Ancak daha kim bilir daha değerlendirmediğimiz bilmediğimiz ne seyir noktaları, manzara bakı noktaları vardır.

Ulus, Altındağ sırtları, en yüksek tepe – burada bir türbe olduğu bilinir eski fotoğraflardan- hem Ankara Kalesinin karşısında yükselmesi ve Bendderesine tepeden bakması, Kale’nin yalçın sarp kayalıklarını yakından görmesi, yükselen burçların etkileyici doyumsuz güzelliği açısından mutlaka açık ve yeşil olarak bırakılmalı, panoramik bir bakı noktası olarak değerlendirilmelidir.


ALTINDAĞ’DAN KALE’NİN YALÇIN SARP BURÇLARI VE AKKALE (Fotoğraflar: A. Soyak)

Bu mekanlar, dinlenme ve yeme içme mekanları olduğu kadar sanatçıların, geleneksel el sanatlarının düzenli bir şekilde sergilendiği ve satıldığı yerler haline gelebilir.


STRAHOV MONASTERY DİNLENME NOKTASI  ve BİRA FABRİKASI LOKANTASI
(https://www.prague-stay.com/lifestyle/review/403-strahov-monastery-brewery (Fotoğraflar :M. Tunçer, 2019)

STRAHOV MANASTIRI BİRA FABRİKASI

Strahov Manastırı yanında ve yemyeşil Petrin Tepesi'nde bulunan tarihi “Strahov Bira Fabrikası” (Strahov Brewery), hareketli Prag şehrinde gidilebilecek güzel ve tarihsel bir tesistir.

Prag Kalesi kompleksinden sadece birkaç adım uzaklıktaki mikro bira fabrikası, yaklaşık on çeşit St. Norbert birasına (yıl boyunca 3 mevsim ve 7 mevsimlik) hizmet vermektedir[5]. Biraların hepsi lezzetli ve taze, eşsiz lezzetlerin taze patates ve diğer küçük kuruyemiş ile servis edilir.


STRAHOV MANASTIRI BİRA FABRİKASI ve BAR (Fotoğra (Fotoğraf:  :M. Tunçer, 2019)

Filtrelenmemiş ve mayalanmayan biralar arasında bir Alman Märzen markası veya bir Alman Lager birasına benzeyen acı bir Amber karışımı ve Dunkel'den karanlık bir Viyana birası bulunur. Mevsimsel demleme, yaz aylarında sadece harika olan güçlü bir buğday birası ve Kasım ayında mükemmel bir Brown Ale, Prag'da her zaman zor olan bir bira ve özel bir Noel demeti ile değişir. Geleneksel bira fabrikasında lezzetli ve geleneksel Çek yemekleri servis edilmektedir.


STRAHOV MANASTIRI LOKANTISI ve AÇIK HAVA SEYİR TERASI (Fotoğra (Fotoğraf:  :M. Tunçer, 2019)

Ayrıca birahane avlusunda açık havada yemek yeme imkânı sunulmaktadır. Bira fabrikası 13. yüzyıla kadar uzanır ve 1907 yılında kapatılmıştır. Özenli bir yenilemeden sonra bira fabrikası 2000 yılında susuz müşterilere kapılarını yeniden açmıştır. İç mekan ahşap, geleneksel dekor ve bira tankları ve ekipmanlarının hoş bir karışımıdır.

 

Prof. Dr. Mehmet TUNÇER

Peyzaj Yük. Mimarı Öznur AYTEKİN

           

[1] Şehir ve Bölge Plancısı, Prof. Dr., Çankaya Universitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi, mehmettuncer56@gmail.com.
[2] Peyzaj Yük. Mimarı, Çankaya Universitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, (Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Yüksek Lisans Programı mezunu), oznur.aytekin@hotmail.com 
[3] https://www.prague.eu/en/object/places/406/strahov-monastery-strahovsky-klaster (Erişim 06.07.2020)
[4] https://bluesyemre.files.wordpress.com/2015/08/strahov-monastery-prague-monastero.jpg, Erişim: 07.07.2020) Adres: Strahov Manastırı, Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1-Strahov, Çekya
[5] https://www.prague-stay.com/lifestyle/review/403-strahov-monastery-brewery, Erişim: 07.07.2020.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar