Beypazarı
target english
Prof. Dr. M.Kubilay Akman

Prof. Dr. M.Kubilay Akman

Mail: kubilayakman@gmail.com

İçsel Enerji Çalışması Olarak Qigong

İçsel Enerji Çalışması Olarak Qigong

İçsel Enerji Çalışması Olarak Qigong

Qigong (İngilizce'de bazen Chi-Kung yazımıyla kullanılmaktadır. Orijinal kelime, kolaylaştırılmış Çince'de 气功 geleneksel Çince'de ise 氣功 şeklinde yazılır. Türkçe Çigong olarak söylenmesi de uygundur.) 4000 küsur yıldır Çin toplumunda hem bir egzersiz sistemi hem de geleneksel tıp uygulaması niteliğiyle var olagelmektedir. 20. Yüzyılda Avrupa ve Amerika'da oldukça yayılmıştır. Akupunktur teori ve uygulamalarıyla birebir bağlantılı olan Qigong bugün dünyanın her yanında uygulanmakta ve öğretilmektedir.

Kung Fu ve Tai Chi Chuan sanatlarını çalışanlar genellikle Qigong ile de ilgilenirler. Türkiye'de henüz yeterince bilinmez ama geleneksel Çin sanatları arasında önemli bir yer tutmaktadır.


Meridyenler Şeması

 

Qigong'un ve tüm geleneksel Çin sağlık uygulamalarının temelinde "meridyenler teorisi" bulunmaktadır. Bu kadim sisteme göre insan vücudunda enerjinin belirli kanallardan (meridyen) aktığı kabul edilir. Qi (Çi, yaşam enerjisi) meridyenlerde akarak vücudu dolaşır. Belirli yerlerde blokajlar oluştuğunda çeşitli akupunktur müdahaleleriyle ve Qigong egzersizleriyle bu engellenmelerin aşılması gerektiği düşünülür. Çinlilerin sağlıklı ve uzun yaşam sırlarının başında Qigong uygulamalarının olduğu iddia edilmektedir.

Dünyada en yaygın olarak uygulanan Qigong formu Baduanjin'dir (Eight Pieces of Brocade, Sekiz Kat Brokar). Birçok başka usta olduğu gibi günümüzün Kung Fu ustalarından Sifu Peter Ziboce de Hong Kong'ta diğer sanatlarla birlikte Baduanjin Qigong öğretmektedir. Master Ziboce, Xinyiquan, Yiquan, Taijiquan, Liuhebafa gibi içsel savaş sanatları yanında önemli bir Qigong eğitmenidir.


Sifu Ziboce

Modern bilimin geleneksel egzersiz sistemleri ve sağlık uygulamalarıyla ilgili çizdiği resim ile bu geleneklerin kendini anlamlandırma ve tanımlama biçimleri belki de hiçbir zaman örtüşmeyecektir. Bilimin "sözü" ile "geleneğin" sözü arasında bir fark olması, bugünün dünyasında geleneğin hiçbir kullanım değeri olmadığı anlamına gelmez. Tamamlayıcı terapiler ve sağaltım biçimleri boyutuyla var olmaya devam ederler. Alternatif değil tamamlayıcı şifa verici uygulamalar olarak görülen Asya kökenli disiplinler arasında Qigong'un ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Çağdaş bireyler ofis ortamlarında ve hareketsiz geçen saatlerden dolayı çeşitli sağlık sorunları yaşamaktadır. Qigong çok zengin ve binlerce yıllık tarihi olan bir kültür mirası olmasının yanında, kas ve eklemler kadar nefesi de dikkate alan, rahatlatıcı bir egzersiz yöntemi olarak günümüz insanına birçok yönden faydalı olabilme potansiyeline sahiptir.

 

Prof. Dr. M. Kubilay Akman

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar