Beypazarı
Av. Mert KOZAN

Av. Mert KOZAN

Mail: av.mertkozan@gmail.com

Kanunda Yazılı Olmayan Boşanma Sebebi Örnekleri ve Püf Noktaları

Kanunda Yazılı Olmayan Boşanma Sebebi Örnekleri ve Püf Noktaları

Bu yazımızda kanunda yazılı olmayan ama Yargıtay kararları ile sabit genel boşanma sebeplerinden; sadakatsiz davranış, güven sarsıcı davranış, ekonomik ve cinsel nedenlerden kaynaklı boşanma sebeplerini inceleyeceğiz.

Boşanmanın sağlanabilmesi için; kanunda net olarak sayılan özel boşanma sebepler (TMK 161-165) :

  1. Zina
  2. Terk
  3. Akıl hastalığı
  4. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış
  5. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme

haricinde kanunda sayılmayan, genel boşanma sebebi olarak görülen TMK 166 kapsamında şiddetli geçimsizliğe sebep olabilecek bir nedene bağlanması gerekmektedir.  Bu yazımızda bu genel boşanma sebeplerine ilişkin Yargıtay kararları ışığında bir inceleme yapacağız.

ZİNA İLE SADAKATSİZ DAVRANIŞ FARKI

Öncelikle en çok karıştırılan durum;  özel boşanma sebebi olarak TMK 161’de gösterilen zina ve TMK 185’de yer alan sadakatsiz davranışın birbirinden farklı sonuçlar doğurmasıdır. Zina, evli bir kişinin 3.bir kişi ile cinsel ilişkide bulunması veya ilişkide bulunmaya teşebbüs etmesidir. Bu durumda aldatılan taraf  cinsel birleşme olduğuna dair elinde bir delil var ise TMK 161’deki özel boşanma sebebi olan zinaya dayanarak boşanabilecektir. Ancak eşin, başkasıyla samimi şekilde konuşması, el ele gezmesi, sarılması, öpüşmesi, cinsel ilişki dışındaki hareketleri ve zina olayını gerçekleştirmeyen davranışları “sadakatsiz davranışlar” olarak nitelendirilmekte; zinaya dayalı boşanma nedeni olmamaktadır. Eğer ki taraf sırf 3. Bir kişi ile el ele yolda yürüdüğü için TMK 161 olan zina sebebiyle boşanma davası açarsa davayı kaybedecektir. Bu durumda yapılması gereken TMK 185’de yer alan, sadakatsiz davranış sebebine dayanarak, genel boşanma sebebinden bahisle TMK 166 uyarınca evlilik birliğinin temelden sarsılması talebiyle boşanma davası açmak olacaktır. Buna ilişkin ek bir bilgi verecek olursak; Yargıtay İçtihatları Birleştirme Genel Kurul’unun 2018 yılında verdiği emsal ve düzenleyici nitelikteki kararında, aldatılan eşin zina sebebiyle üçüncü kişiden tazminat isteme hakkı olmadığına hükmettiğinin bilinmesi önemli olacaktır.

GÜVEN SARSICI DAVRANIŞ

Eşlerden birisinin diğer eşin istemediği bir kişi ile görüşmesi, istenmeyen kişilerle arkadaşlık edilmesi ve bu durumu eşinden gizlemesi veya gecenin geç saatlerinde normali aşan sayıda karşı cinsten biri ile telefon görüşmesi yapması, gittiği yeri izah edememe, gün içerisinde nereye gittiğini gizleme, gittiği yerler konusunda yalan söyleme, eşten habersiz evi başka birisinin üzerine yapmak, mal varlığını habersiz bir şekilde devretmek, aile sırlarını açıklamak güven sarsıcı davranış olarak nitelendirilebilecektir. Örneğin Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşten habersizce kredi çekilmesini “ güven sarsıcı davranış” olarak nitelemiştir ve bunu bir genel boşanma sebebi saymıştır. Bunun haricinde

EKONOMİK SEBEPLER

Ekonomik nedenlere gelecek olursak yine Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, tutumluluk sınırını aşan cimriliği ekonomik şiddet olarak görmüştür ve boşanma sebebi saymıştır. Tarafın evin ihtiyaçlarını karşılamaması, sürekli borçlandırıcı davranışlarda bulunması, eşin çalışmaması, keyfi, sürekli iş değiştirmesi, kısa sürede bir çok iş değiştirmesi ve bu sebeple ailesine bakmaması, eşin zorla çalıştırılması veya çalıştırılmaması vb. nedenler de ekonomik şiddet olarak görülebilecek ve bir genel boşanma sebebi sayılabilecektir.

CİNSEL SEBEPLER

CİNSEL İLİŞKİ KURULAMAMASI

Cinsel ilişki kurulamamasına ilişkin bir boşanma davası açıldığında öncelikle mahkeme cinsel ilişki kurulmasını engelleyen fizyolojik bir sağlık sorunu olup olmadığına dair rapor aldıracaktır. Eğer ki bir sağlık problemi tedavi edilemeyecek noktada ise mahkeme boşanma kararı verecektir fakat kusur veya tazminata ilişkin bir karar vermeyecektir. Eğer ki tedavi edilebilir nitelikte bir sağlık problemi ise mahkeme boşanma kararı değil tedavi olunmasına salık verecektir.

ASEKSÜELLİK

Herhangi bir cinsel rahatsızlığı olmamasına rağmen aseksüellik olarak bilinen cinsel istek duymama durumu var ise en nihayetinde cinsel ilişkiden kaçınma sonucu doğuracağı için bir boşanma sebebi sayılacaktır.

Bunlar haricinde zorla cinsel ilişki, ters ilişki zorlaması gibi cinsel şiddete dayanan sebepler de boşanma sebebi sayılacaktır.

Av. Mert KOZAN

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar