Beypazarı
Nermin Gündoğdu Koftar

Nermin Gündoğdu Koftar

Mail: nerminkoftar@gazetenehaber.com

Koronavirüs Süreci Covid19 Corona Son Durum Maske Sosyal Mesafe

Koronavirüs Süreci Covid19 Corona Son Durum Maske Sosyal Mesafe

Koronavirüs Süreci Covid19 Corona Son Durum Maske Sosyal Mesafe

Koronavirüs sürecini gözden geçirmek isteyenler için; 11 Mart 2020 tarihinde Küresel salgın (Pandemi) ilan edilen ''Koronavirüs covid-19 nedir? Koronavirüs nerede ve nasıl ortaya çıktı? Nasıl yayıldı? Koronavirüs belirtileri neler? Koronavirüs hangi yaş grupları için daha tehlikeli?'' gibi soruların yanıtlarını içeren Corona Virüs Süreci, Yeni Corona Virüs Son Durum başlıklı yazımı önerebilirim.

Okuduğunuzda, dünyayı etkileyen ve altıncı ayında olduğumuz koronavirüs sürecinin geneline hakim olacağınızı düşünüyorum.

Koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan kontrollü sosyal hayat döneminde bazı kısıtlamalar sona erdi. Israrla vurgulanan: Maske, Sosyal Mesafe ve Hijyen...

Koronavirüs Son Resmi Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Haziran 2020 tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrası Millete Sesleniş konuşmasında corona virus (covid19) Kontrollü Sosyal Hayat tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri yaştakilerin saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hergün sokağa çıkabileceklerini, 18 yaş altı ile ilgili kısıtlamanın ise küçüklerin ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle sonlandığını belirterek "Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum." uyarısında bulunmuştu.

10 Haziran 2020 Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “65 yaş üstü büyüklerimize sokağa çıkma yasağı öncesi, vakaların yüzde 15,7’si bu yaş grubundandı. Sokağa çıkma yasağından sonra bu oran yüzde 7,5’e düştü. Bu dönem içinde bu yaş grubunda covid19 hastalığına yakalanma oranı yaklaşık yüzde 50 oranında azalmıştır. Evde kalarak elde edilen bu sonuçlar dışarıda tedbirlere tam uyumla sürdürülmelidir. Tedbir tamsa, korkuya mahal yoktur.” dedi.

Kontrollü Sosyal Hayat Döneminde 18 yaş altıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasını değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu yaş grubu, başta çocuklarımız olmak üzere corona virus hastalığını belirtisiz taşıyan ama covid19 bulaştırıcılıkta potansiyeli olan gruptur. Kısıtlarla birlikte koronavirüs vaka sayımızın, kayıplarımızın etkileyici düzeyde azalması gençlerimizin ve büyüklerimizin fedakarlığına büyük oranda bağlıydı. Umarım gençlerimiz ve büyüklerimiz bu serbestliği hem bir hak hem de hak edilmiş bir teşekkür olarak görürler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin coronavirus pandemi konusunda büyük bir sınav verdiğini, şimdi bu sınavın finaline hazırlanılması gerektiğini belirten Fahrettin Koca: “Bugün sahip olduğumuz bilgiye, tecrübeye, alışkanlıklara kısıt döneminde sahip değildik. Şimdi ise covid-19 hastalığından kendimizi nasıl koruyacağımızı son derece iyi biliyoruz. Salgınla mücadelede covid19 ile adeta pasif mücadele günlerinden, kontrollü sosyal hayat ilkelerine uyarak aktif mücadele günlerine geçtik. Mücadeleyi evlerimizden çıkıp ekonomik, sosyal, kültürel hayata katılarak, işimize dönerek vermeye başladık. Aktif corona mücadelesinde iki koruyucu silahımız var. Bunlardan ilki maske ikincisi koronavirüs riskine 1,5 metre mesafe. İki tedbir birlikte tam tedbirdir."

Kısıtlamaların kalkmasının güvencesinin ise vatandaşların tedbirlere yüksek uyum göstereceği inancı olduğunu ifade eden Fahrettin Koca: “Başta pandemi hastanelerinde çalışanlar olmak üzere, tüm hekim arkadaşlarım, kıymetli hemşirelerimiz, bütün sağlık çalışanlarımız, bilim insanlarımız, salgınla mücadelenin tüm mensupları şimdi sizden iyi haberler bekliyorlar. Onlar için maske, mesafe kuralına, tedbirlere uymanızdan daha güzel bir haber ve teşekkür yoktur. Bu teşekkürü çok görmeyin. Sizleri bugünlere hazırlamak için hayatlarını feda eden dünya çapında önemli bilim insanlarımız ve hocalarımız olduğunu unutmayın. Beş bine yakın insanımızın bu corona virus salgını sebebiyle aramızdan ayrıldığını hatırlayın. Tedbirlere uyum, kayıplara saygımızın da bir gereğidir”

10 gün önce başlayan normalleşme sürecinin, sağlık alanı başta olmak üzere, çok geniş bir alanı içeren, büyük önem arz eden bir süreç olduğunu, tedbirlere uymanın Devletimize ve Milletimize karşı bir ödev olduğunu belirten Fahrettin Koca, "Normalleşme sürecinin hayat tarzına bildiğiniz gibi Kontrollü Sosyal Hayat denildi. Kontrollü Sosyal Hayatın amacı geriye dönüş yolunu kapatmaktır. Son (covid19) vakayı en kısa zamanda görmek, tedbirlere uyumla mümkündür.” diyen Fahrettin Koca, (coronavirus) riskin devam ettiği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Koronavirüs Covid19 Tedbirleri Kapsamında Kontrollü Sosyal Hayat Döneminde Kısıtlamalarda Değişiklikler

Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 00.00'a uzatıldı. Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecek.

Nikah salonları 15 Haziran'dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekler

11 Haziran İtibari ile Yurt Dışı Uçuşlar Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haziran ayında kademeli olarak uçuşların başlatılmasının planlandığını, dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliği içerisinde uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüştüklerini bildirmişti. 11 Haziran'dan itibaren yurt dışı uçuşlar başladı. Yurt dışından gelenler için 14 gün kuralı kaldırıldı.

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum Ne?

11 Haziran 2020 Bugün Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Toplam Koronavirüs Test Sayısı 2,500,890
Toplam Koronavirüs Vaka Sayısı 174,023
Toplam Koronavirüs Vefat Sayısı 4,763
Toplam Koronavirüs İyileşen Sayısı 147,860

11 Haziran 2020 Koronavirüs Son Tablo

Test sayısı 49.190, Vaka sayısı 987, Vefat sayısı 17, iyileşen sayısı 1.021

Dünyada Coronavirus Covid19 İle ilgili Son Durum Ne?

11 Haziran 2020 tarihi itibari ile Dünyada Corona Son Durum

Dünya genelinde, Kovid-19 salgınında vaka sayısı 7 milyon 263 bini, iyileşenlerin sayısı 3 milyon 576 bini, can kaybı ise 411 bini aştı. 

Coronavirus Aşı ve İlaç Deneyleri Ne Aşamada?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 10 Haziran 2020 tarihinde: ''Covid19 için bulunan ilaç veya aşı henüz yok. ancak ilaç gibi tedbirimiz var. Maske Mesafe hijyen.'' dedi.

Dünya genelinde resmi olarak onaylanmış aşı veya ilaç henüz olmasa da Türkiye'nin Covid-19 ile mücadelesinde başarılı olduğu diğer ülkelere corona mücadelesinde verdiğimiz desteklerden de anlaşılıyor.

Bugün, Venezuela’nın Koronavirüs pandemisi ile mücadelesine katkıda bulunmak amacıyla hibe anlaşmasının, Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes arasında Ankara’da imzalandığı duyuruldu. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ Avrupa direktörü Kluge'nin seyahat kısıtlaması sonrası ilk seyahatini Türkiye'ye yapacağını açıkladığını duyurmuştu.

Koronavirüse karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi ABD’de gerçekleştirilmişti

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, CNN'e yaptığı açıklamada, "ABD hükümeti, deney aşamasında olan 3 koronavirüs aşısı için fon sağlayacak ve bu aşılar için kilit araştırmaları yapacak." dedi.

Aşıların on binlerce kişi üzerinde deneneceği 3. fazı Moderna'nın Temmuz, Oxford/AstraZeneca'nın Ağustos, Johnson & Johnson'ın Eylül'de yapacağını belirten Fauci, "Covid-19'a karşı aşı geliştirme çabaları çok iyi ilerliyor, yaz bitmeden birden fazla aşı adayının klinik test aşamasında olmasını bekliyoruz. Bu da aşı bulma çabaları bakımından iyi haber." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs (covid19) sürecinde pandemi devam ederken, Türkiye için kritik süreç başladı. Maske, mesafe ve hijyen konuları önem arz ediyor. Kontrollü sosyal hayat döneminde bazı kısıtlamaların sonlandırılmasının koronavirüs sürecine nasıl etki edeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Koronavirüs Kontrollü Sosyal Hayat Döneminde Yeni Adımlar

Corona sonrası yapay zeka ve dijital konuların çok konuşulacağını üç ay önce bu yazımda sizlere bahsetmiştim. Dün itibari ile Türkiye'de Dijital Farkındalık dönemi başlatıldığı duyuruldu. Türkiye için önemli, dikkat ve sorumluluk gerektiren olumlu bir adım olduğunu düşündüğüm haberi buradan okuyabilirsiniz.

Corona süreci ile ilgili bir sonraki yazıyı "CORONA BİTTİ. SIFIR VAKA. COVID-19 TAMAMEN YOK OLDU. DÜNYA COVİD-19'DAN BÖYLE KURTULDU." İfadeleriyle yazmayı diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla
Nermin Gündoğdu Koftar

Makale Yorumları

  • Leman GÜNDOĞDU12-06-2020 00:40

    Sıfır vaka corona bitti dileğiyle ellerinize ve emeğinize sağlık.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar