Beypazarı
target english
Nermin Gündoğdu Koftar

Nermin Gündoğdu Koftar

Mail: info@gazetenehaber.com

Koronavirüs Süreci Covid19 Son Durum İkinci Dönem Kontrollü Sosyal Hayat

Koronavirüs Süreci Covid19 Son Durum İkinci Dönem Kontrollü Sosyal Hayat

Covid-19 ikinci dönemine geçmeden önce korona virüsün genel tanımı nedir?
11 Mart 2020 tarihinde Küresel Salgın İlan Edilen Yeni tip koronavirüs kovid-19 nedir ? Yeni tip koronavirüs nasıl ortaya çıktı ? Nasıl yayıldı ? Koronavirüs hangi yaş grupları için daha tehlikeli ? sorularının yanıtlarını içeren Corona Virüs Süreci, Yeni Corona Virüs Son Durum başlıklı yazıyı okursak yeni tip koronavirüsün ikinci dönemini içeren bu yazıya kontrollü geçiş yapmış olacağız.

Biraz uzun bir yazı oldu ama okuduğunuzda korona virüs sürecinin geneline hakim olacağınızı düşünüyorum.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) birinci dönemi bitti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 06/05/2020 tarihinde Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'nin korona virüs sürecinde birinci dönemi tamamladığını ve ikinci dönemin kontrollü sosyal hayat olarak isimlendirmesini uygun gördüklerini açıkladı.

Türkiye'de yeni tip korona virüs testi pozitif çıkan ilk vaka 10 Mart 2020 tarihinde görüldü. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından kovid19 pandemi ilan edildi.

11 Mart 2020 kovid-19 pandemi ilanından bugüne kadar geçen süreci istatistiklerle birlikte anlatan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca :

"Salgın sürecinde 83 milyonun desteği ile çok büyük mesafe alan sağlık ordumuz adına, size şunu söylemekten gurur duyuyorum; Türkiye'miz koronavirüs sürecinde ilk dönemi tamamlamıştır."

İfadeleriyle salgının kontrol altına alındığını açıkladı ve artık salgın politikasında ve uygulamalarda değişikliğe gidilebileciğini aktardı.

İkinci Döneme Tedbirli Geçiş Açıklaması

İkinci döneme tedbir şartıyla geçilmesi gerektiği aksi halde ikinci dalganın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan ve Covid-19 riskinin devam ettiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci döneme geçişi, manifesto niteliğinde uyarılarla açıkladı.

İşte o açıklama;

"Tedbirlere uymak başarının garantisidir. Tedbir zorunludur çünkü tehdit devam etmektedir. Virüsü taşıyan insanların hastanelerde veya izolasyon altında olduğunu düşünmek büyük yanılgıdır. Koronavirüs şu anda öngöremeyeceğimiz dönemde dünyada ve bu toplumda aramızda dolaşmaya devam edecektir. Konuk olunan yerde, asansörde, otobüs durağında, kuaför/berberde markette, caddede (Covid-19) karşınıza çıkabilir. Bunu tam olarak bilemezsiniz. Hiç tanımadığınız birinden hastalığı kolayca alabilirsiniz. Salgın kontrol altına alınmış olabilir ama korona virüsle ilgili gerçekler değişmemiştir. Eviniz korona virüse karşı en güvenli ortam olmaya devam etmektedir. Yaşama alanımız genişliyor fakat aynı tedbirleri daha geniş bir alanda uygulamaya geçiriyoruz.
Bu dönem tipik normalleşme dönemi değil, kısıtların esnediği dönem. Yeni dönemde Hassas davranmazsak, serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Risk devam etmektedir.

II. Dünya Savaşından Sonra Korona

Kontrolün kaybı ikinci dalganın davetçisi olacaktır. Bunu bir çok ülkede gördük. Salgın yeni ölümlerle adeta ilk başarıları sıfırladı.
Koronavirüs olayı 60 milyon insanın hayatını kaybettiği II. Dünya savaşından sonra bütün dünyayı aynı anda ilgilendiren ortak gündem olan ilk olaydır. Sadece bu bilgi bile meselenin büyüklüğünü ortaya koymakta, salgından önceki hayata dönüş sözünün kolay zikredilemeyeceğini göstermektedir. 2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır.
Tedbir kabiliyeti yüksek bir toplum olarak, bu fikri benimsemek durumundayız.

İkinci Dönem Kontrollü Sosyal Hayat

Bugüne kadar normale dönüş ifadesi yer yer kullanılsa da esasında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz. Bu hayatın normali eskisinden farklı olacaktır. Yeni normal için büyük motivasyon ve sağduyu göstermeliyiz.

Koronavirüsle mücadelemizin 1 dönemi hastalığı kontrol altına almaktı. Koronavirüsle mücadelemizin 2. Döneminde hedefimiz korona virüsün önündeki fırsatları ortadan kaldırmak ve hayatı yeniden düzenlemektir. Bazı kısıtları esnettiğimiz yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Bu ismin riskleri kontrol altına alabileceğimize yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü isim bize mücadelemiz için fikir verecektir. Bu isim "kontrollü sosyal hayat" Evlerimizden daha sık dışarı çıkacağız. Sosyal hayata geçiş artacak virüse karşı mücadelede bu yeni durumun kuralları tedbirleri olmalıdır. Kontrollü sosyal hayat ifadesi bunların bir özetidir. Kontrollü sosyal hayat hastalıkla mücadelede ikinci dönemin stratejisidir. Bir arada olduğumuz alan için yeni yaşam biçimidir. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. Kuaföre gidebileceğiz ama belirlenmiş önlemlerin orada alınıp alınmadığına bakacağız. Alışveriş yapabileceğiz ama ulaşıma, girişlere, yoğunluğa, yakınlaşmaya dikkat edeceğiz.

Kontrollü Sosyal Hayat için İki Temel Kural

Birincisi dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske takacağız. İkincisi sosyal mesafeyi dikkatle ayarlayacağız. Virüsün solunum yoluyla bulaştığı kesinleşmiş bilgidir. Eğer sosyal mesafeyi ayarlamazsak maskenin tek başına yeterli olmayacağını bilmeliyiz. Maske ve sosyal mesafe birbirlerini tamamlayan iki tedbirdir. Tedbirlerden biri eksikse diğeri yetersiz kalabilir. Kontrollü sosyal hayat salgınla mücadelede sorumluluğun paylaşıldığı bir hayattır. Asansörden stadyuma, pazar yerinden iş yerine, sosyal hayatın her parçasında gerekli düzenlemeyi işbirliği ile yapmalı, uyum içinde uygulamalıyız. Anlayışlı, sabırlı olmalıyız. Herşeyi fiziki etkileşimi asgariye indiren bir düzene kavuşturmalıyız. Şuna yürekten inanıyorum, toplumumuzun pratik zekası yeni hayatın olası güçlüklerine, akılcı sağlıklı çözümler üretecek, tedbirlerin uygulanması giderek kolaylaşacaktır. Bütün insanlık salgına karşı zorunlu olarak benzer bir hayat yaşamaktadır. Sağlık ordusu olarak test sayımızı düşürmeyeceğiz artıracağız. Her yeni vakada filyasyon yöntemini titizlikle uygulayacağız. Vakalarımızı erken tespit edeceğiz. Tedavide tecrübemiz bize yol gösterecek. Toplu mekanlarda düzenli taramalar yapacağız. Sağlık ordumuz ve tüm ekibimizle eskisinden daha dikkatli olacağız. Sizlerden de aynı hassasiyeti bekliyoruz, hedefimiz yeni hasta ve vefat sayısının sıfır olduğu bir tablo.

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Mobil Uygulama

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen mobil uygulamanın kontrollü sosyal hayat döneminin son derece önemli ihtiyacı olduğunu ifade eden Fahrettin Koca, Mobil uygulamanın ücretsiz olduğunu kovid-19 konusunda kullanıcıları yönlendirmek ve günlük hayatta karşılaşılabilecek riskleri en aza indirgemek amacıyla geliştirildiğini, bulunulan ortamda veya gidilecek yerler açısından anında tedbir alınabileceğini ifade etti. Uygulamanın devreye alındığı ilk günde, 5 milyon 600 bin kullanıcıya ulaştığını, anlık işlem yapan kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığını belirtti.

Hedefimiz Yeni Vaka ve Vefat Sayısının Sıfır Olduğu Tablo

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bütün insanlığın salgına karşı zorunlu olarak benzer bir hayat yaşadığını ifade etti. Test sayısının artacağını, her yeni vakada filyasyon yönteminin titizlikle uygulanıp vakaların erken tespit edileceğini açıkladı. Tedavide tecrübelerinin kendilerine yol göstereceğini, toplu mekanlarda düzenli taramalar yapacaklarını, Sağlık ordusu ve tüm ekiple eskisinden daha dikkatli olacaklarını ve aynı hassasiyeti herkesten beklediklerini ifade etti ve "hedefimiz yeni hasta ve vefat sayısının sıfır olduğu bir tablo" dedi.

Türkiye için önemli açıklamalar, 83 milyonu ilgilendiren, sorumluluk gerektiren bir koronavirüs süreci.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile benzer ifadelerle kovid-19 sürecinde kademe kademe yeni normal hayata geçişin nasıl olacağını açıklamıştı. Korona virüs ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kurallara uyulmaması halinde, Allah göstermesin, salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurmak zorunda kalabiliriz" ifadelerini kullandığı açıklamasındaki maddeler şöyle;

ÇALIŞMA HAYATIKontrollü Sosyal Hayat kapsamında Faaliyete başlayacak olan Kurum ve işletmeler için kovid-19 tedbir rehberleri hazırlandı ve ilk müjde 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşlara geldi. Belirli gün ve saatlerde sokağa çıkabilecekler.

Ankara, İstanbul, İzmir şehirlerinde koronavirüs tedbirleri kapsamında taksilerin tek/çift plaka ile sınırlı çalışma yöntemi 5 Mayıs'ta sona erdi.

Berber/Kuaför/Güzellik Salonu ve AVM'ler, Giyim sektörü ile Ayakkabı, çanta, züccaciye hizmeti veren işletmeler 11 Mayıs tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği gerekli Kovid-19 tedbirleriyle hizmete başladı.

Kovid-19 sürecinin birinci döneminde satışına izin verilmeyen cerrahi maske ve bez maske satışı halkın kolay ulaşabilmesi için serbestleşti.

Korona virüs ikinci döneminde Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran'da, Celp işlemleri 5 Haziran'da, Bedelli askerlik işlemleri 20 Haziran'da yeniden başlayacak.

Koronavirüs ikinci döneminde Belediyelerin kredi işlemleri ile İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs'ta yeniden açılacak.

Koronavirüs nedeniyle Adliyelerde ara verilen duruşma, keşif, yargı süresi, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra/ iflas takiplerinin durdurulması uygulaması 15 Haziran'da sona erecek.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk :

"Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla videokonferansta SGK il müdürlerimizi tebrik edip, pandemi sürecindeki çalışmalarımızı ele aldık.Sosyal Koruma Kalkanımızı daha da güçlendirmeye dair yapacaklarımızı konuştuk."


EĞİTİMKontrollü Sosyal Hayat Kapsamında Koronavirüs ikinci döneminde,

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç

Üniversite Sınavlarının tümünün bu eğitim öğretim yılında dijital imkanlar ile yapılacağını açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,
Okulların açılmasına bir takvim olarak bakılmamasını kamuoyundan rica etti.
Ziya Selçuk:
"Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön koşuldur. Her tarih için, hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek cevabı var: 'Çocuklarımız, öğretmenlerimiz, aîlelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek." İfadeleriyle açıklamada bulundu.

Kovid-19 ikinci döneminde

YKS  27-28 Haziran
LGS  20 Haziran
MSÜ 14 Haziran'da yapılacak.

Üniversiteler 15 Haziran'da Akademik takvime dönebilecekler.

83 MİLYONU İLGİLENDİREN MADDELER

11 Mayıs 2020 tarihindeki korona virüs konulu, Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Millete Sesleniş Konuşmasından 83 milyonu ilgilendiren maddeler ise şöyle;

Koronavirüs Salgını tehdidi sebebiyle karantina uygulanan 412 yerleşim yerinden 300'ündeki karantina uygulaması sona erdi 112'sinde devam ediyor.

Korona virüs önlemleri ve Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında 16, 17, 18, 19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasının 18-19 Mayıs günlerinde bakkal, market, manav, kasap, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin ve online platformların saat 10:00 ile 16:00 arasında hem satış, hem evlere servis için açık olabilmelerine imkan sağlanacak.

Korona virüsün ikinci döneminde 65 ve üzeri yaştakiler 17 Mayıs Pazar günü 11:00 ile 17:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. 20 yaş altı 20 Mayıs Çarşamba ve 22 Mayıs Cuma günleri iki grup halinde sokağa çıkmayı sürdürecekler.

Emeklilerin bu ayki maaş ödemeleri 15 Mayıs’tan itibaren hesaplarına yatırılmaya başlanarak bayrama kadar bitirilecek.

Yükseköğrenim öğrencilerinin 6 Haziran’da yapılacak burs ve kredi ödemeleri 19 Mayıs’tan başlayarak bayrama kadar tamamlanacak. Aynı şekilde Mayıs ayı işsizlik sigortası ödemeleri de öne çekildi.

Kovid-19 ikinci döneminde, İçişleri Bakanlığı tarafından başka illerde oturup çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller için e-devlet sisteminde özel izin talep bölümü açılacak. 19 Mayıs gecesi sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte çay hasadı amacıyla bahçelerine gidecek müstahsiller bu izinlerle yola çıkabilecek

Korona virüs ikinci döneminde Şehirlerarası giriş çıkış sınırlaması Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla olmak üzere 7 İl için sona erdirilmişti, yapılan son açıklama ile 9 İl için daha sınırlama sona erdi. Bunlar; Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Tekirdağ olarak bildirildi. Şehirlerarası sınırlaması devam eden 15 İl bulunuyor.

Korona virüs (Kovid-19) ikinci dönemi için
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında kuaför, berber ile güzellik salonlarında, konaklama hizmetlerinde ve şehirler arası toplu taşıma araçlarıyla ulaşımda alınması gereken tedbirlere ilişkin kılavuz ve kontrol listelerini yayımladı.

Her sektör için ayrı ayrı önlemler içeren kılavuzlar, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) profesyonellerine ve tüm işletmelere gönderildi.

Kılavuzlar : 

Kuaför, Berber ve Güzellik Salonu Kontrol Listesi
Konaklama Hizmetleri Kontrol Listesi
Şehirler arası Toplu Taşıma Ulaşım Kontrol Listesi


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 13 Mayıs 2020 tarihindeki Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada: Korona virüs mücadelesinde 8 haftanın geride kaldığını, Türkiye'nin tedavide yenilikçi ve tedbirler konusunda Türkiye'nin başarısının dünya toplumunun gündeminde olduğunu belirterek, bu başarının sahibi sorumluluklarını tek tek yerine getiren 83 milyondur dedi. Dr. Fahrettin Koca Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Kluge ile görüşmesini "DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Kluge ile bugün bir görüşme yaptık. İyileşme oranımız, tedavi algoritmamız ve normalleşme adımları üzerinde durduk. Dr. Kluge dünyanın yararlanabilmesi için Türkiye’nin başarısının akademik yayına dönüşmesi gerektiğini vurguladı ve işbirliği önerdi." İfadeleriyle paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Kluge, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya ve Türkiye'ye teşekkür etti

Dr. Kluge:

"Türkiye'nin DSÖ'nün bir müttefiki olarak ve DSÖ Avrupa Bölgesi için Türkiye'nin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek isterim. COVID-19 ile mücadele kapsamında uzman ekibiniz tarafından yapılan çalışmaların üzerinden tekrar geçmek ve jeopolitik açıdan ne kadar önemli olduğunun altını çizmek isterim. Covid19 ile mücadelenin üzerinden tekrar geçmek ve bu çalışmalara ilişkin bir materyal hazırlamaktan memnun olacağız. Türk Konseyi Sağlık Bakanları Toplantısı'nda yaptığınız sunumun çok başarılı olduğunu belirtmeliyim, Konsey üyesi ülkeler, Türkiye'nin gösterdiği dayanışmayı ne kadar takdir ettiklerini belirttiler. Gösterdiğiniz uluslararası liderlik ve dayanışma için size teşekkür ederim, aynı zamanda, evrensel sağlık kapsayıcılığından Türkiye'deki ve Yunaninan sınırındaki mültecilerin de yararlanmasını sağladığı için Türkiye'yi takdir etmek isterim." İfadelerini kullandı.

13 Mayıs 2020 Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın paylaşımları şu şekilde;

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT, salgına karşı yeni hayat tarzıdır. Özü, hep birlikte tedbirdir. Pazar yerinden toplu taşımaya, AVM’den iş yerine, sınıftan sokağa, amacı, birlikte olduğumuz tüm alanlarda Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır. Bir koşulu var: Maske + Sosyal Mesafe.

Bu salgında tek tek sizlerin sağlığından sorumluyum. İşin ciddiyetini söylemekle de yükümlüyüm. Koronavirüs küresel dünyanın küresel salgınıdır. Salgın bizi, hareketi sınırlamaya, biraz izole olmaya, aramıza fiziki mesafe koymaya zorluyor. SALGIN BİZİ KONTROLLÜ YAŞAMAYA ZORLUYOR.

Koronavirüsle mücadelemizin ikinci dönemindeyiz. Sanayi bölgelerinde bulaşmayı önlemek için test laboratuvarları açıyoruz. İş yerlerine, pandemi risk yönetimi için tedbirler geliştiriyoruz. Ama biliyoruz ki, eski günler tam olarak geri dönmüyor. SALGIN, YENİ BİR HAYAT GETİRDİ.

Tedbir kabiliyeti yüksek bir toplum olarak, yeni hayatımızı hızla kurmalıyız. Yeni hayatımızda kalabalıklar, kuyruklar olmamalıdır. Tedbire dayalı yeni hayat tarzı Kontrollü Sosyal Hayattır. Bu, salgını yenecek stratejidir. KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT HEPİMİZİN ÇABASIYLA YERLEŞECEK.

MESAFE KURALININ DEVRE DIŞI kaldığını, yer yer maske takılmadığını görüyoruz. Bunların hiç olmaması gerekiyor. 83 milyonun sağlığı söz konusu. Birbirimizi uyarabiliriz. Bir salgında istediğimiz gibi hareket edemeyiz. Maske takmalıyız, asgari bir buçuk metre mesafeli durmalıyız.

Türkiye'de Koronavirüs Kovid19 Son Durum Ne ?

13 Mayıs 2020 Tarihi itibari ile Türkiye'de son durum

Türkiye’de şu ana kadar toplam 1.474.003 test yapıldı. 143.114 koronavirüs vakası tespit edildi, 3.952 vatandaş hayatını kaybetti. Türkiye'de yeni tip korona virüs son durum Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1.000’in altına düştü.

Dünyada Coronavirus Covid19 ile ilgili Son Durum Ne ?

13 Mayıs 2020 tarihi itibari ile Dünyada son durum

Kovid-19'un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 4 milyon 399 bini geçti, 296 binden fazla kişinin hayatını kaybetti, 1 milyon 644 binden fazla kişi iyileşti.

Koronavirüs aşı veya ilaç deneyleri ne Aşamada?

Koronavirüse karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi ABD’de gerçekleştirilmişti

Associated Press ajansının haberine göre, Seattle’daki Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört gönüllüye aşı yapılmıştı

mRNA-1273 adlı aşının bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmesi umuluyordu faz-II denemesi için mRNA-1273 malzemesinin üretimi devam etmekte.

Remdesivir Gelişmeleri

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nde yer alan doktorlarla birlikte yaptığı açıklamada Remdesivir isimli ilacın kullanımı için onay verildiğini duyurmuştu.

Üretici ABD merkezli şirket Gliead beş ilaç üreticisiyle remdesivir üretimi için anlaşma sağladıklarını açıkladı. Yapılan anlaşmayla Hindistan ve Pakistan merkezli fabrikalarda 127 ülke için remdesivir üretileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Covid-19 aşısı konusunda sabırlı olunması gerektiği mesajını verdi.

Ghebreyesus, dünyanın "ortak düşman" Covid-19 salgınıyla yüzleştiği bu dönemde, ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti ve "Çiçek hastalığı gibi Covid-19 da halk sağlığı için belirleyici bir sorundur. Covid-19 da çiçek hastalığı gibi küresel bir dayanışma sınavıdır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Covid-19'a karşı mücadelede "çok sıcak veya çok soğuğun" önemli olabileceğine dair "çeşitli söylentiler" duyduğunu belirterek, "Bunun virüs üzerinde hiçbir etkisi yoktur" diye konuştu.

Türkiye Kontrollü Sosyal Hayat Sürecinde.
On Bir Ayın Sultanı Ramazan Ayı 2020.sona ermesine 10 gün kaldı. Bitirebilecek miyiz pandemiyi?

Sağlıklı Günler Dilerim,
Sevgi ve Saygılarımla...

 

Nermin Gündoğdu Koftar

Makale Yorumları

  • Leman GÜNDOĞDU14-05-2020 22:49

    Sıfır tabloyla pandeminin bitmesini umut ediyorum. Ellinize ve emeğinize sağlık, sevgilerimle

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar