Beypazarı
Av. Mert KOZAN

Av. Mert KOZAN

Mail: av.mertkozan@gmail.com

Miras Kalan Evde Oturan Diğer Mirasçıdan Kira İsteme Hakkı: Ecrimisil

Miras Kalan Evde Oturan Diğer Mirasçıdan Kira İsteme Hakkı: Ecrimisil

MİRAS KALAN EVDE OTURAN DİĞER MİRASÇIDAN KİRA İSTEME HAKKI: ECRİMİSİL

Türk Medeni Kanunu 701. Maddesi uyarınca, ölüm veya ölüme bağlı bir sözleşme(vasiyetname vb.) sonucunda mirasçılara intikal eden gayrimenkulde tüm mirasçıların payları oranında elbirliğiyle mülkiyeti söz konusu olabilmektedir.

Bu gayrimenkul bir apartman dairesi olabileceği gibi, bahçe, tarla vb bir arazi veya arsa da olabilmektedir.

Miras kalan gayrimenkul üzerinde 1’den fazla mirasçı olduğunda taraflar paylaşmakta sorun yaşayabilmektedir. Kalan mirasın “bölünebilir” olması işin hukuki boyutunu değiştirebilmektedir. Mevzuat uyarınca bölünebilir bir gayrimenkul söz konusu ise mirasçılar kendi aralarında arsayı paylaşıp hür bir şekilde kendi hisselerinin sınırlarını belirleyerek kullanabilecektir.

Lakin esas sorun gayrimenkulün bölünemediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Mesela bir apartman dairesi ortadan ikiye bölünemeyeceği gibi  belli bir hektarın altında olduğu için ifraz edilemeyen bir dikili tarım arazisi de bölünemeyecektir. Böyle bir miras söz konusu olduğunda mirasçılardan her biri üzerinde elbirliğiyle mülkiyet söz konusu olan apartman dairesini veya dikili tarım alanını dilediği gibi kullanmakta özgür olmakla birlikte, diğer mirasçıların payları oranında ilgili gayrimekulü kullanan mirasçıdan kullanım bedeli adı altında kira isteme ve mahsûlden elde edilen kârdan talep etme yani ecrimisil (haksız işgâl tazminatı) talebinde bulunma hakları bulunmaktadır.

Örneğin, vefat eden babadan kalan bir apartman dairesi söz konusu olsun(eşinin de mirasçı babadan önce vefat ettiğini ve 4 müşterek çocuğun yaşadığını düşünelim), bu daire üzerinde elbirliğiyle mülkiyet uyarınca her bir mirasçının ¼ payı bulunacaktır. Kirası 1000,00 TL olan apartman dairesinde mirasçı çocuklardan birinin dairede hali hazırda ikamet ettiğini düşünecek olursak, diğer 3 mirasçı kardeşin, dairede ikamet eden mirasçıdan her ay miras payları uyarınca her biri için 250,00 TL olmak üzere toplam 750,00 TL talep etme hakları bulunmaktadır.

Ecrimisil talebinin 5 yıllık zamanaşımı olduğunu da bilinmelidir. Yani miras bırakan vefat ettikten sonra 6 yıl boyunca diğer mirasçılara kira vermeden miras konusu olan daireyi kullanan mirasçıdan, diğer mirasçılar sadece son 5 yıla ilişkin ecrimisil talebinde bulunabilecektir.

Aynı durum dikili tarım alanları için de geçerli olmaktadır. Miras kalan tarım arazisinde tarım yapmaya devam ederek kâr eden mirasçıdan, diğer mirasçıların hem arazinin kullanım bedeli (kira) hem de tarım yaparak elde ettiği kâr üzerinden payları oranında ecrimisil talebinde bulunabilmesi söz konusu olabilecektir.17.06.2020

Av. Mert KOZAN

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar