Beypazarı
target english
Pervin GÜNDOĞDU

Pervin GÜNDOĞDU

Mail: pervin@gazetenehaber.com

Organik Ürünlerde Bilinçli Kullanım

Ülkemizde son zamanlarda organik tüketim hızla yayılmaya başladı. Amerika ve Avrupa’da uzun zamandan beri yayılmış olan organik tüketimin ülkemizde de hız kazanması hepimizi mutlu etmekte.

Fakat gerçekten organik tüketimde bilinçli miyiz? Bu konuda nelere dikkat etmeliyiz, organik ürün denilince aklımıza ne gelmeli, organik ürün nasıl anlaşılır, piyasada onlarca markanın piyasaya sürdüğü ürünler gerçekten organik mi?

Organik gıda ve kozmetik ürün kullanımını mercek altına alırsak genel olarak az önce bahsetmiş olduğumuz soruların başında ‘’Organik ürün tüketiminde bilinçli miyiz? ’’ sorusunu sorduğumuzda pek de iç açıcı bir tablo çıkmıyor karşımıza. Çünkü tüketiciler olarak önümüze sunulan ürünleri çok da fazla araştırmadan sadece üzerinde yazan organik ibaresine istinaden veya marketlerin ‘’Sağlıklı yaşam ‘’ reyonlarına giderek sorgulamadan ihtiyacımız olan ürünleri alarak bilinçsizce bir tüketici olduğumuzu kanıtlıyor vaziyetteyiz.

Peki ne yapmalıyız? Çoğunluk olarak bilinçli bir tüketici olmadığımızı anladığımıza göre yukarıda ki soruların geriye kalanı bu sorunun cevabı niteliğinde…

Öncelikle organik ürünün ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak; organik ürün genel olarak belirli yönetmelikler ile hazırlanmış olan prosedürler dahilinde, belirli şartlar izlenerek ve kayıt edilmek sureti ile üretilen ürünlerdir. Bu durum ürünün tüketiciye ulaşana kadar, doğaya ve insana zararlı herhangi bir kimyasal maddenin kullanılmasını önleyen yöntemlerin tüm aşamalarını kapsamaktadır. Organik ürünü anlamamızın çok basit bir yöntemi vardır. ‘’Sertifkası var mı?’’ sorusunu sormak ya da ürünün üzerinde sertifika logosu olup olmadığını kontrol etmektir.  Son zamanlarda sosyal medya ve internet üzerinden alış veriş çılgınlığının yayılmasıyla bu durum bazı sorunlara yol açmaktadır. Özellikle kozmetik sektörü internet alışverişlerinde organik kozmetik ürünlerin satışı hızla yayıldı ve organik olmayan yüzlerce ürün organik adı altında korkusuzca satılmaktadır. Üzerinde organik yazması ya da içeriğinde ki ürünlerin natürel olması ürünün organik olduğunu göstermez, ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı’ndan onaylıdır söylemi de o ürünün organik olduğunu kanıtlamaz. En çok aldanılan konu da budur. Sağlık Bakanlığı organik ürüne sertifika vermez. Belirli sertifikasyon kuruluşları vardır, internetten tüm organik sertifikasyon kuruluşlarına ve logolarına ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, sosyal medya üzerinden reklamı yapılan bir kozmetik ürünün organik olup olmadığını sorguladığımda sayfayı yöneten kişinin bana verdiği cevap Sağlık Bakanlığı belgelerinin olduğuydu. Sertifikalarını sorguladığımda ve organik ürüne Sağlık Bakanlığı’nın sertifika vermediğini söylediğimde ise sayfadan yazışmalarımın silindiğini ve engellendiğimi farkettim. Geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanlığı’nın ünlü sanatçılara gönderdiği Sosyal Medya Uyarı Mektubu tam da bu ve benzer durumlar için çok önemli bilgiler içermekte. Lütfen internet ve sosyal medya ağlarından yapacağınız alışverişlerimizi sorgulayarak yapalım, bilinçli tüketiciler olarak sahtekarlıkların önüne geçelim.

Örneğin herhangi bir kozmetik mağazasının sağlıklı yaşam reyonuna gittiniz ve organik şampuan alacaksınız. İlk yapmanız gereken üzerinde herhangi bir yerinde organik ürün sertifikası var mı bakınız. Eğer bir logo var ve bilmiyorsanız bile artık hepimizde akıllı telefonlar mevcut, hemen bir arama yaparak logonun  standartlara uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  Diğer bir seçenek ise görevliden ürünün sertifikasyonu sorgulamak olmalıdır. Aslında tüketiciler olarak bize düşen sorumluluk çok basit: Sadece sorgulamak…

Böylece bilinçli tüketiciler olarak hem kendi sağlığımızı koruyacağız, hem de çevreye ve doğaya faydalı insanlar olacağız.

Pervin GÜNDOĞDU

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar