Beypazarı
target english
Erhan Kaleli

Erhan Kaleli

Mail: erhankaleli.tma@gmail.com

Şehit Kütüphaneleri

Şehit Kütüphaneleri

Sosyal sorumluluk projeleri…

Hepimiz böyle bir projede yer almak isteriz. Ülkemize, insanımıza, insanlığımıza fayda sağlayacak bu projelerde gönüllü ve fedakâr bir ekip çalışması içerisinde yer almak ortaya çok güzel sonuçlar çıkarabilecek, aynı zamanda bu başarının, emeğin bir parçası olmak ise bizleri iyi hissettirecektir. Bugün size yüreği güzel bir ekiple yola çıkılan ve büyük başarı sağlamış bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğim, Şehit Kütüphaneleri…

Adından da anlayacağınız üzere, iki büyük amaç bu projeyle bir araya getirilmiş durumda.

Gelin daha yakından bakalım…

Nasıl Bir Proje?

Şehit Kütüphaneleri, ortak kaygıları şehitlerimizin isimlerinin yaşatılması ve okullarımız başta olmak üzere ülkemizin kitap ulaşmayan bölgelerine kitap ulaştırılması olan, hiçbir kuruluş ile bağlantısı ve siyasî hiçbir kimliğe sahip olmayan, çok çeşitli meslek ve bölgelerden tamamı gönüllü vatandaşlarımızın içerisinde yer aldığı bir sosyal sorumluluk projesi.

Nasıl Doğmuştur?

İşin sadece kütüphane fikri, 2010 senesine kadar uzanmakta. Yaklaşık beş yıl önce ise, Şehit Kütüphaneleri gönüllülerinden, Ahmet Şerif Doğan ve Ayhan İnan’ın fikir babalığını yaparak, şehitlerimiz konusunda toplumsal farkındalığı artırmak ve şehit olan silah arkadaşlarının isimlerini yaşatmak için kütüphanelerin uygun görüldüğü bir proje. Bu sayede hem şehitlerimizin isimlerinin yaşatılacağı, hem de kitap ulaşmayan bölgelere kitap ulaştırılabileceği düşünülmüş. Projede asker, polis, sivil fark etmeksizin şehit olan tüm vatandaşlarımız için faaliyet yürütülmekte.

Projenin fikir babalarından, Ahmet Şerif Doğan’dan dinleyelim:

Bugüne Kadar Nerelerde Ve Kaç Kütüphane Kuruldu?

Adana, Afyon, Ankara, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Isparta, İstanbul, İzmir, Malatya, Mardin, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Hakkari, Tarsus, Tokat, Tunceli, Van, Yalova, Şırnak’ta toplam 203 kütüphane açılarak kütüphane sayısından çok daha fazla şehidimizin ismi yaşatılmış. Bunlara ek olarak, Makedonya’da da bir adet Şehit Kütüphanesi açılmış, halihazırda çalışması devam eden ve bitmiş olup açılışı için gün sayılan kütüphaneler de mevcut. Eş zamanlı olarak çok sayıda kütüphane için, onlarca koordinatör ülkemizin dört bir yanında büyük çaba sarf ederek gönüllü olarak kütüphaneler kurmaktalar.

Yasal İşlemleri Nasıl Hallediyorlar?

Gerek İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, gerekse Valilik ve Kaymakamlık onayları alındıktan sonra çalışmalara başlanıyor. Tabii ki, en başta şehitlerimizin ailelerinden izin alınıyor. Dolayısı ile yasal bir zeminde, emin adımlarla ilerliyorlar.

Ne Türden Bağışlar Kabul Ediyorlar?

Burası çok önemli: maddi anlamda hiçbir bağış kabul edilmiyor. Tek ihtiyaçları kitaplar. Yardımsever vatandaşlarımızın göndermiş oldukları yeni, bunun yanında eski ancak kütüphanelerde değerlendirebilecekleri, okunabilecek durumda olan kitapları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu Yasak Yayınlar Listesi’ni referans alarak, kütüphanelerde bulundurulmasında sakınca olmayan kitapları okurlarla buluşturuyorlar. Kütüphanelerin boya badana, yahut masa sandalye gibi ihtiyaçları olduğunda ise bunu yine resmî yazışmalar aracılığıyla devlet kanalı ile, yahut yardımsever insanlarımızın emek ve gayretleri ile gideriyorlar. Ancak, kesinlikle maddi anlamda bir bağış kabul etmiyorlar. Hatta, kendileri söylemiyor ama, aksaklık yaşanılan konularda, maddi manevi fedakarlık gösteriyorlar. Ön plana çıkmayı da sevmiyorlar. Gönüllü ve samimi bir ekiple çıkılan yolda başka türlüsü de beklenemezdi. Son derece güvenilir bir proje.


Kütüphaneler yerel ve ulusal basında da yer buldu.

Kütüphanelerin Kurulma Süreci Ve Ekibin Çalışma Şekli Nasıl?

Öncelikle, kütüphaneye ihtiyacı olan bir okul belirleniyor. Okulumuzun bulunduğu çevrede ikamet eden bir şehit ailemiz var ise bunu araştırıyorlar. Öncelik, kütüphanenin kurulacağı okulda okumuş bir şehidimiz. Bu vesile ile okulda okuyan öğrencilerimiz şehidimiz konusunda daha duyarlı oluyor ve kütüphaneye daha fazla sahip çıkıyorlar. İnce elenip sık dokunulduğu ortada. Bazı durumlarda, projeden haberdar olan şehit aileleri de ilgili şehidimizin adına kütüphane kurulması için kendilerine ulaşabiliyor; hatta ekip içinde de yer alıp birçok kütüphane kuran, çok fazla emek sarf eden şehit yakınları da mevcut.

Sanırım projenin maneviyatı da burada yatıyor. Şehit aileleri de projeye dahil edilerek daha samimi bir aile yaratılıyor. Zaten kendilerine de aile diyorlar, Şehit Kütüphaneleri ailesi.


Şehit Kütüphaneleri Ailesi her sene 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de bir araya geliyorlar. Fotoğraf 2019 yılından.

Kendilerine ulaşan şehit yakınlarının fikirlerinin tümünü değerlendiriyorlar. Buradaki kıstaslarından biri, şehit ailelerinin, kütüphanenin açılacağı bölgeye yakın olmaları. Diledikleri zaman kütüphaneye ulaşabilmeleri onlar için çok önemli. Yani, her şey düşünülmüş. Aileden izin aldıktan sonra, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Valilik ve Kaymakamlık makamlarından yazılı olarak izinlerini alıp, yasal süreci tamamlıyor ve kütüphaneyi kuracakları bir oda talebinde bulunuyorlar. Bu oda mümkünse, şehidimizin bizzat derslere katıldığı kendi sınıfı oluyor. Daha sonra, gönüllü koordinatörler aracılığıyla kitap temin faaliyetlerine başlıyorlar. Bunun için sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyorlar. Yeterli sayıda kitaba ulaştıktan sonra, ilgili okuldaki öğrencilerin seviyesine uygun olanları seçiyor ve yine kitaplar içerisinde sakıncalı olanları çıkarıyorlar. Bu konuda oldukça titizler. Sonrasında, kütüphanenin diğer eksiklerini de tamamlayarak, açılış için şehit ailesinin de uygun olduğu bir tarih belirleniyor ve açılışı yapıyorlar.

Ne kadar övünseler az, ama övünmüyorlar. Çünkü bunu bir görev olarak benimsiyorlar.

Oldukça sistemli ve anlayışla çalışan bir ekip. Gaye, vatan ve uğruna canlarını veren kahraman şehitlerimiz olunca, onlar da yorulmak nedir bilmiyorlar.

Şehitlerimiz için ne yapsak azdır…

Sadece Okullarda Mı Kütüphane Kuruluyor?

Hayır. Okulların yanında kışlalara ve vatandaşlarımızın ulaşabileceği ve yine izni önceden alınan kurumlar içerisinde, sosyal tesis vb. alanlarda da kütüphane açılabiliyor. Ancak, öğrencilerin vatan sevgisi konusundaki duyarlılığını artırmak maksadı ile çoğunlukla şehidimizin mezun olduğu okullara (ilkokul, ortaokul veya lise) odaklanıyorlar. Bu sayede öğrenciler ile şehidimiz arasında da bir bağ kuruluyor.

Kütüphanelerde Hangi Türden Kitaplara Ağırlık Veriyorlar?

Tür olarak pek fazla ayrıma gidilmiyor. Ancak, milli bilinci uyandıracak, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmasına katkı sağlayacak kitapları, kitlenin seviyesini ve ilgisini de göz önünde bulundurarak seçiyorlar. Çoğunlukla, bir kütüphanede bulunması gereken tarih, edebiyat, sanat, bilim, spor vb. hemen her türden kitaplar ile, test kitapları ve bilimsel dergiler de kitap çeşitliliği içerisinde kendine yer buluyor. Elbette, kütüphanenin kurulacağı okulun ilkokul, ortaokul veya lise olması da bu noktada önem arz ediyor.


Örnek bir kütüphane açılışı

Şehit Kütüphanelerine Kitap Bağışlamak İsteyenler Nasıl İletişim Kurabilirler?

Şehit Kütüphaneleri’nin resmî internet adresi, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesapları mevcut. Kitap bağışında bulunmak isteyen duyarlı vatandaşlarımız tüm bu hesaplardan kendileriyle irtibata geçerek, iletişim numarası ve adres bilgilerini alabilir, kitap bağışında bulunabilirler. Kitap gönderiminde dikkat edilecek hususlar konusunda bilgi veriyorlar. Aynı zamanda, merak edenler özellikle internet sitesine giriş yaparak, açılmış ve çalışması devam eden kütüphanelerin bilgisi ile, Şehit Kütüphaneleri hakkındaki çok daha ayrıntılı bilgilere buradan ve görsellere buradan ulaşabilirler.


Kitap bağışında bulunmak için bir araya gelmiş duyarlı kardeşlerimiz.


Projeye ünlü isimler de destek veriyor.

Şehitlerimiz, bu vatan için, aldığımız ve alacağımız her nefes için, bedel olarak en büyük değerleri olan canlarının yanında, kendi çocuklarının geleceklerini, ailelerinin mutlu yarınlarını ve onlarla geçirebilecekleri bir ömrü feda ederek, en büyük cesaret ve fedakârlık örneğini göstermiş ve göstermeye de devam etmekteler. Bizler de, hem onların isimlerini yaşatmak, hem de geleceğimiz olan gençlerimizin bu duyarlılıkla yetişmelerinin yanında kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlayacak olan kitaplarla tanışmalarına aracı olabiliriz. Hiçbir bütçe ve beklentileri olmayan, bağlı oldukları bir kurum ve kuruluş bulunmayan tamamen gönüllülük esasına göre hareket eden, şehitlerimize olan vefa ve geleceğimize olan inançla yola çıkmış, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş başarılı ve güzel bir proje.

‘‘Fedakârlıkları karşısında yeterli gelmeyecektir, fakat geleceğimizin mimarı çocuklarımızı kitapla buluşturmak, onların bu buluşmayı sağlayan asıl kahramanları da unutmamaları için kütüphanelerimizin baş köşesine şehitlerimizin adlarını yazmanın çok anlamlı olduğunu düşünüyor, tüm vatandaşlarımızın, tüm güzel insanlarımızın bu bilinçle hareket ederek bizlere kitap bağışında bulunmalarını arzu ediyoruz.’’ diyorlar.

Tüm vatandaşlarımızdan bu güzel ve anlamlı projeye destek olmalarını bekliyorum.

Onlar her şeyi düşünmüş, sıra bizde!

Çorbada bizim de tuzumuz olsun…


Erhan Kaleli

ŞEHİT KÜTÜPHANELERİ

http://www.sehitkutuphaneleri.org
Instagram : @sehitkutuphaneleri
Twitter : @sehitkutuphane
Facebook : facebook/sehitkutuphaneleri

Makale Yorumları

 • Necati Yalçın22-05-2020 01:07

  Hepinizi yürekten kutluyorum. Harikasınız.

 • Betül21-05-2020 20:25

  Kahraman silah arkadaşlarımızın isimlerinin ölümsüzleştirildiği harika bir proje. Emek veren herkese sonsuz teşekkür ederim komutanım.

 • Osman DİNÇEL21-05-2020 20:19

  Kaleminize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş

 • Ayşenur21-05-2020 20:07

  Komutanim herzaman güzel işler çıkarıyor.bizde sayesinde böyle güzel projelerde yer alıyoruz gönüllü oluyoruz.sehit kütüphaneleri ?

 • Erdinç T.21-05-2020 16:50

  Kaleminize sağlık. Mükemmel proje, mükemmel yazı Komutanım.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar