Beypazarı
Nermin Gündoğdu Koftar

Nermin Gündoğdu Koftar

Mail: info@gazetenehaber.com

Sesiz Kuşak, Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı, Alfa Kuşağı Özellikleri

Sesiz Kuşak, Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı, Alfa Kuşağı Özellikleri

 

Özellikle İnternet ortamında X kuşağı Y kuşağı ve Z kuşağı gibi terimlere rastlamışsınızdır.

X, Y, Z ve Alfa terimleri, denklem gibi şifre gibi hatta kodlar gibi değil mi?

Tarihler belirlenmiş, doğum yılları gruplara ayrılarak sessiz kuşak, bebek patlaması, X, Y, Z ve Alfa olarak isimlendirilmiş. Tarihi olaylar vb. harmanlanmış bu kombinasyonlar ile kuşakların istatistikleri ortaya çıkarılmış.

Peki nedir kuşak kavramının sözlük anlamı?

"Yaklaşık olarak aynı yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını, birbirine benzer sıkıntıları, kaderleri paylaşmış ve benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin topluluğudur"

"Kuşaklarda yalnızca doğum yılı bir ölçü değil. Yaşanılan dönemin siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik ve toplumsal değişimlerinin etkisiyle gelişen davranış şekilleri ve alışkanlıklar kuşağı oluşturuyor."

Gelelim mekanımız olan dünyada bize ayrılan sürenin nasıl tanımlandırıldığına...

X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı, Sessiz Kuşak ve Bebek Patlaması kuşağı olarak nitelendirilen terimler hangi yaş grubunu kapsar ve özellikleri nelerdir?


SESSİZ KUŞAK

1925-1945 yıllarında doğan sessiz kuşak, savaşlara şahit olmuş, yokluk yaşamış. Toplumsal olaylara karşı sessiz kalmanın, görüşlerinin açık bir şekilde söylenmemesi gerektiğinin öğretildiği kuşaktır.Sessiz Kuşağın Özellikleri

Sessiz kuşak, kanaatkar, uyumlu, çalışkan değer odaklı, geleneklerine bağlı, istikrarlı, doğrudan iletişim ile ilgilenen, bu sebeple teknoloji yerine yüz yüze konuşmayı tercih eden kişiler olarak belirtilmiştir.

BEBEK PATLAMASI KUŞAĞI (BABY BOOMERS)

1946-1964 yıllarında doğanları kapsıyor. Bebek patlaması kuşağı olarak adlandırılmasının nedeni İkinci Dünya Savaşı sonrası doğum oranlarındaki büyük artış dönemini kapsaması. Soğuk savaş dönemi çocukları olarak da adlandırılan bu kuşak, teknolojinin yeni yeni gelişmeye başladığı, radyonun hüküm sürdüğü, Türkiye’de ihtilal ve çok partili sistem sürecinin yaşandığı dönem olarak da belirtilebilmektedir.

 


Bebek Patlaması Kuşağının Özellikleri

Bebek patlaması kuşağı olarak isimlendirilen bu nesil; Çalışkan, kuralcı, amaç odaklı, sadık, otoriteye saygılı, uyumlu, kanaatkâr, ben odaklı, teknoloji bu neslin bir kısmına yakın bir kısmına uzak olarak belirtilmiş.

X KUŞAĞI

1965-1979 yıllarında doğanları kapsıyor. Değişimlerin yaşandığı dönem olması nedeniyle, geçiş dönemi olarak da adlandırılabilmekte. X kuşağı bilgisayardan uzaktı çünkü bu dönemde teknoloji hızla ilerlese de teknolojiye ulaşmak bugünkü kadar kolay değildi X kuşağı teknoloji olan ve teknoloji olmayan iki dönemin de önemini biliyor.X Kuşağı Özellikleri

X kuşağının bilgisayar kullanımları işleri ile sınırlıdır. X kuşağı lider olmak yerine yönetici olma odaklıdır. X nesli çalışkanlığa önem veren, aidiyet duygusu güçlü, kurallara uyan, otoriteye saygılı, sadık, iş yaşamlarında çalışma saatlerine uyumlu olmaları ile tanımlanıyor. X'ler belirli bir çalışma süresinden sonra kademe atlayabileceklerine inanıyorlar ve sabırlılar,
Aile yapılarının zorlu süreçten geçtiği dönemlerde X kuşağı kişileri kendi sorunlarını kendileri çözmeye alışmış. kendilerine güvenleri ve iş yapabilirlikleri yüksek. Hiyerarşiye sıkı sıkıya bağlı, otoritenin önemine inanan, değişimden hoşlanmayan önceki neslin aksine bağımsızlıkları ile tanınmaktadır. Paraya fazla odaklanmış bu kuşakta bireycilik ve rekabetçilik biraz daha önem kazanmış. X kuşağının daha çok “yaşamak” için çalıştıkları belirtilmiştir.

Y KUŞAĞI

1980-1999 döneminde doğanları kapsıyor. Millenial (milenyum öncesi) dönem olarak da adlandırılan Y kuşağı İnternet döneminin içine doğan ve internette uzman kullanıcılar. Y kuşağı İnternet ile birlikte küresel bir nesil olarak tanımlanmakta. Y kuşağının X ile Z kuşağı arasında bir köprü görevi gördüğü de söylenmektedir.Y Kuşağı Özellikleri

Y kuşağı özellikleri teknoloji meraklısı, kendine güvenen, değişim odaklı ve sorgulayıcı, 7/24 online yaşayabilen, sosyal medyayı etkin şekilde kullanan, Teknolojiyi yakından takip eden, internet üzerinden alışveriş  yapan, aynı anda birden fazla işi yapabilen, farklı kaynak ve araçlardan eş zamanlı gelen bilgileri kolaylıkla kavrayabilen, özgürlüğüne düşkün, öğrenmeye istekli, ailesine değer veren, sosyal bilince sahip, işbirlikçi ve sabırsız bir kuşak.

Kuşak araştırmacısı Evrim Kuran, Hürriyet gazetesinden Özge Yağmur ile röportajında Y kuşağı için diyor ki;

"Y Kuşağı markalara “Başkası olma, kendin ol!” diyor. Kendin ol çünkü kül yutmaz bir kuşaktan bahsediyoruz. Gerçek hayattan sosyal medyaya, akla gelebilecek her türlü platformda taklit olanın, sahte olanın, uyduruk olanın ipliğini anında pazara çıkarabilme gücünde olan bir kuşak bu.  Y Kuşağı “Erişilebilir ol!” diyor. Ulaşılabildiğin kadar varsın. Erişilemiyorsan yoksun. İçerik kadar bağlama da odaklan!..."


Z KUŞAĞI

2000 ve sonrası doğanları kapsıyor.

Milenyum da denilen Z kuşağına teknoloji çağında doğmuş olmaları ve teknolojiyle iç içe olmaları nedeniyle “internet kuşağı” adı da veriliyor. İyimser olmalarıyla beraber, hırslı oldukları söylenmekte. Z kuşağı, teknoloji sayesinde bilgiye kolay erişebildikleri nedeniyle çabuk sıkılan bir nesil olarak tanımlanıyor.Z Kuşağı Özellikleri

Çoğunlukla bireyci olan Z kuşağı, takım çalışmasına alışık değil ve kural tanımaz. Ailesi, arkadaşları ve diğer kişilerle çatışmaya ve tartışmaya açık bir nesil. Z kuşağı, yüz yüze iletişimi önemsiyor. Seslerini gerçek anlamda duyacakları insanlar olmasını istiyorlar. Z nesli yardım etmeyi seven bir kuşak. Dünyada yaşananları takip eden, farkında olan, bilgiyi önemseyen ve kendilerini iyi ifade eden bir nesil. Z kuşağının, eğitime, yaratıcılığa önem vermeleri ve saygı duymaları da eklenince topluma artı değer katabilecekleri belirtiliyor.

ALFA KUŞAĞI

2010 ve sonrası doğanları kapsamaktadır.
Alfa kuşağı, hazırlanan bir raporla TBMM'nin gündeminde yar aldı. Türkiye’nin, "dijital çağın çocukları olan Alfa kuşağına” hazırlık yapması gerektiği belirtilen raporda, bilim sanat merkezlerinde uygulanan eğitim sisteminin tüm okullara yaygınlaştırılması önerildi.Alfa Kuşağı Özellikleri

Alfa kuşağı için net söylenebilecek, teknolojik ürünlerin çeşitliliği ile iç içe olmaları veya iç içe olacak olmaları. Alfa kuşağı, bilim ve teknolojinin hız kazandığı dijital çağ çocukları. en büyüğü şu an ilk öğretim çağında. Alfa kuşağı ileride yapay zeka robotların gelişimine yön verecek. Alfa nesli, birden fazla işi aynı anda ve çok daha hızlı bir şekilde yapabilecek bir nesil olacak gibi.

Çeşitli kuruluşların kendi bünyesinde veya araştırma şirketleri aracılığı ile kuşaklara göre strateji geliştirerek (ürün geliştirme vb.) belirledikleri hedefe doğru ilerlediklerini de belirtmekte fayda var.

Kuşakları inceledik. Siz hangi kuşaksınız? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

1985 doğumlu bir kişi olarak ben şunu söyleyebilirim;

Yaşamda dış etkenler davranışları belirler. Davranışlar dış etkenleri değiştirir/geliştirir.

Örnek de verilebilir ama konuyu dağıtmamak adına isterseniz bunu başka bir yazıda konuşabiliriz.


Sevgi ve Saygılarımla

Nermin Gündoğdu Koftar

Makale Yorumları

 • Leman GÜNDOĞDU22-07-2020 01:13

  Ellerinize ve emeğinize sağlık. Bilgi ve akıcı anlatımınızdan çok faydalandım ve keyif aldım.

 • Neri21-07-2020 23:55

  Elinize sağlık.

 • Pervin G21-07-2020 20:53

  Gerçekten yıllara göre kuşak tespitleri çok yerinde olmuş. Çok beğendim. Bundan sonraki kuşaklar için isim ve analizler nasıl olur şimdiden merak ettim.

 • Mert Kozan21-07-2020 16:57

  Kusaklar arasi ayrimlari cok güzel analiz etmissiniz keyifle okudum elinize saglik

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar