Beypazarı
target english
Michaela Rexova

Michaela Rexova

Mail: mrexova@gmail.com

Tuna Nehri’nde güzel – Bratislava

Tuna Nehri’nde güzel – Bratislava

Tuna Nehri’nde güzel – Bratislava

Slovak Başkenti.

Bratislava orta Avrupa’da Tuna Nehri üzerinde oturuyor. 2. yüzyıl M.Ö. Keltler yerleşti. Sonra Romanlar geldi. Ulusların büyük göçünden sonra Slavlar Büyük Moravya İmparatorluğu’nu kurdu. 907 yılından bugüne, Bratislava kale hakkında ilk yazılı anıt kaldı. Bratislava’nın eski ismi Preşpork’tu.

10. yüzyılın sonunda Macaristan Krallığı kuruldu ve Bratislava onun bir parçası oldu. 1405 tarihli Kral Sigismund'un kararnamesine dayanarak, Bratislava, krallığın en önemli şehirleri arasında yer aldı ve o zamandan beri özgür kraliyet şehirleri olarak anıldı. 1436'da Kral Sigismund, Bratislava'ya kendi arması ve mevcut sembolünü gümüş kuleler ve şehir duvarlarında düşen bir ızgara şeklinde kullanma hakkı veren bir belge yayınladı.

 Resim: Şehrinin sembölü

Bratislava Kale, 15. yüzyılda eskisinden daha küçük yapı olarak yeniden yapıldı. 18. yüzyılda da barok yapısı Fransız bahçeler ile doldu ama 1811 yılında yangın bütün kaleyi tahrip etti. 20. yüzyılda yeniden yapıldı ve günümüzde tarihi müze oldu. Kalenin taç giyme kulesinde taç mücevherleri muhafaza ediliyordu.

Bratislava Kale

2008 yılında kalenın avlusunda arkeolojik kazıları yeniden başladı (önce 1958 yılında). Belediye aynı yerde park yeri inşa etmek kararı verdi. Park yeri inşa edildi. Ama onun altında 1. yüzyıl M.Ö. Roma döneminden kazılar için büyük bir salon da yapılmış. 2001 yılından beri kalenin açık hava avlusunda Yaz Shakespear Festivali oluyor.

Bratislava kaleye gitmek bir sebep daha: Harika manzara!

Bratislava kalesinin karşısında Kutsal Martin Katedral parlıyor. 1452 yılında kutsatmış ve 1510 tamamlamış gotik yapı, 18. ve 19. yüzyılda şekil olarak düzenlenmiş. 25 Haziran 1741 bu katedralde Macar Kraliçe Maria Terezia Habsburg taç giymiş. Sunağın sol tarafında bir altın tabloda Kutsal Martin Katedralde taç giyen krallardan bir listesi var. 19. yüzyılda Ludwig van Beethoven ve Franz Liszt kendi eserleri yine bu katedralde seslendiriyordu.   

Foto: Kutsal Martin Katedral

Katedralin gizemli bir yeraltı bölümü var. Mezarlık olan yerde mezarlarda önemli rahipler sonsuza dek dinleniyorlar. Bazen bu bölüm halka açılıyor. Ama orda size bir soğukluk dokunuyor ve zaman durmuş gibi hissediyorsunuz. Bunu ordaki ruhlar mı yapıyor? Bilemiyoruz..

Katedrale yakın olan Hviezdoslav Meydanı’nda Slovak Milli Tiyatro var.  Burada, tarihli binanın yanı sıra yeni binalar da var. İkisi de opera binası. Bale ve tiyatro sahneleniyor.

Foto: Slovak Milli Tiyatrosu (tarihli binası)

Aynı bölgede Köprü SNP (Slovak Ulusal ayaklanması) üzerine muhteşem bir yapı yapılmış. Ufo ismi olan gözetleme kulesi ve aynı zamanda lokanta. 1967-1972 yılları arasında inşa edilmiş. Asansörle bir dakika olmadan çıkabilirsiniz. Spor yapmak isteyenleriyse 430 basamak bekliyor! Lokanta 95 metre yükseklikte yer alıyor. Ufo, en küçük eser olan World Federation of Great Towers’ a ait.

Foto: Ufo lokantası

Bu kadar gezmekten ve lezzetli yemekten sonra bir şey tatlı olması gerek. Enerji doldurmak için Bratislava kafesinde en lezzetli sıcak çikolata hazırlanıyor. Gerçek bir çikolata, kakao gibi değil.

Şehirde daha fazla dolaşmak iseyenler kırmızı trene binebilirler. Yâda gemi ile Tuna nehrinde romantik ve canlı müzik gruplarla dinleyebilirler. Yâda Eurovea’da (alışveriş merkezi) alışverişten sonra Tuna nehri yanındaki cafelerde veya çimde oturup Bratislava’nın güzeliğinin tadını çıkabilirler.

Foto: Alışveriş merkezi, yanındaki yeşil alanı ve Tuna nehri

P.S.: Bratislava bu kadar küçük değil, diğer bir bölümü daha hak ediyor! İki de olur.. Başka zamanda ;D

Michaela Rexova Karaazmak

Michaela Rexova Karaazmak Kimdir?

Slovakya'da doğdu. Bratislava'da Konservatuarda şan ve sonra Comenius Üniversitesinde müzikoloji bölümünü bitirdi. Ankara'da Hacettepe Üniversiteside  Sanat Tarihi doktorası yapıyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar