Beypazarı
Dr. Metin Özaslan

Dr. Metin Özaslan

Mail: mozaslan@yahoo.com

Yarım Kalmış Senfoni

Yarım Kalmış Senfoni

Merhum Bülent Ecevit Başkent Ankara’yı “yarım kalmış bir resim tablosu” olarak tanımlamıştı. Merhum şairane bir hissiyatla Ankara’yı bir resim tablosuna benzetse de tek bir sanatçının elinden çıkan ve tek bir temaya odaklı bir resim benzetmesi kuşkusuz Ankara’mızı anlatmaya kifayet etmeyecektir.

Ankara’yı en iyi ifade edecek anlatım birçok sanatçının içinde yer aldığı, birçok temanın çok boyutlu ve çoksesli bir anlatımla uyumlaştırıldığı, (h)armonize edildiği “yarım kalmış  senfoni” benzetmesi olacağı kanaatindeyim.

Ankara’mız Milli Mücadelenin başlangıcından itibaren Anadolu’nun lokomotifi, yeni bir medeniyet projesinin ana sahnesi ve mazlum dünyanın kalbi olmak gibi çok stratejik üç kimliği bünyesinde toplayacak şekilde kurgulandı. Bu kurguya uygun şekilde Cumhuriyet başlarında büyük atılım sağlayan Başkent Ankara zamanla gözden düştü, ihmal edildi ve sahipsiz kaldı.

Asırlık yolculuğun sonunda bugünkü Ankara notaları dağınık, çalgıları akortsuz, müzisyenleri moralsiz yarım kalmış bir senfoni görünümündedir.

Siyaset yelpazesinin kim neresinde olursa olsun bilmelidir ki Büyük Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in bizlere yüklediği “muasır medeniyet düzeyini aşma” ülkümüz baki olduğu sürece, yarım bırakılan “Başkent Ankara Senfonisi”ni tamamlama görevi Ata’mıza, atalarımıza ve ülkemize karşı vatani bir borcumuz olarak boynumuzda asılı kalacaktır.

Başkent Ankara, tecrübe ettiği tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomik kalkınma, sosyal-kültürel gelişme ve yaşam kalitesi yüksek bir kent olmak açısından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Mevcut potansiyel Ankara’ya yakışır bir “Başkent Ankara Vizyonu” ve bu vizyonu tamamlayan programlarla ve projelerle harekete geçirildiği taktirde Ankara’yı dünyanın en dinamik başkentlerinden biri durumuna getirecektir.

Ankara, çevresindeki Orta Anadolu kentleriyle birlikte dinamik bir ekonomik kalkınma havzası olma potansiyeline sahiptir. Zira Başkent Ankara geçmiş tecrübeleri itibarıyla Türkiye’nin en önemli büyüme kutbu ve Anadolu’nun kalkınma, modernleşme lokomotifidir.

Başkent’in kendi içsel sorunlarını çözüp, yeniden kalkınma lokomotifi işlevini üstlenmesi, milli birliğimiz ve ülkemizin bekası açısından da önemlidir. Zira Anadolu’nun Doğusunun ve Batısının bütünleşmesi ne İstanbul’dan ne de Diyarbakır’dan geçer. Çözüm, milli birliğimiz yanında Anadolu kalkınmasının ve modernleşmesinin kilit taşı olan Başkent Ankara’dadır.

Aynı zamanda kadim dünyanın, yani eski Doğu’nun ve eski Batı’nın barışçıl, medeni bir anlayışla bir araya gelmesinin yolu da yeni bir medeniyet projesinin merkezi olan Başkent Ankara’dan geçecektir inancındayız.

Yarım kalmış senfoni, ancak ve ancak köklerden beslenen ve özellikle bir asır önceki kurguya uygun bir 21. Yüzyıl vizyonuyla tamamlanacaktır inancındayız.

 

Dr. Metin Özaslan 
Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı

 

Makale Yorumları

  • MEHMET TUNÇER29-07-2020 19:19

    Çok güzel bir yazı Metin başkanım az ve öz. Yarım kalmış senfoniyi tamamlamak çok zor ama imkansız değil.. Yapılan planlama ve uygulamaların hatalarını saptarsak geleceğe yönelik stratejiler ve makro planlamalar yapabiliriz.. Bu da Ankara nın şu an olmayan Nazım Planlarından başlayarak yapılabilir düşüncesindeyim..

  • Deniz Çığ29-07-2020 13:02

    Ne kadar haklı ve birleşmeye çağrı olan bir yazı yazımışsınız..Peşin.bırakmamak lazım lazım

  • Birol Ertan29-07-2020 10:51

    Bir ülkenin kalbi ve dış yüzü Başkentidir. Başkenti ne ise, o ülke odur.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar