• 18 Haziran 2018, Pazartesi 12:34
Atilla Ateş

Atilla Ateş

Sosyal Çevre Duyarlılığı

Tarih öncesi ve tarihi devirlerden günümüze insanoğlu için yaşayıp büyüdüğü ya da göç ettiği yerlerde ikamet ettiği ölçüde değerli olmuştur çevresi. Önce topraktan yararlanmayı bilmiş daha sonra korunma ve barınma ihtiyacı için kullanmıştır doğayı. Zamanla teknolojik gelişmeler ışığında çevresine olan ilgisi artmaya başlamış ve bunu günümüze kadar getirebilmiştir. Peki, bizler yaşadığımız bu yenidünya düzeninde ne kadar iyi sürdürebilmekteyiz, Çevremize ne kadar duyarlıyız?

Toplumların yaşam mücadelesine baktığımız zaman öncelik hep kendimizde sonra aile fertlerimizde daha sonra ise komşularımızda olmuştur hep. Tabi bu skalayı genişletmek mümkün. Burada çevreye duyarlılığımız hangi ölçüde ne durumda bunu anlamaya çalışalım. Bunun için de kendimizden başlayalım önce. Çünkü toplumu ve çevreyi oluşturan bizler birer birey olduğumuz için nasıl ki vücudun en küçük yapı taşı hücreler ise bizlerde toplumu oluşturan en küçük yapı taşlarıyız. Bu konuda her zaman kendimizden başlamalıyız. Bu yüzden kendimiz toplumda neredeyiz hangi konumdayız ya da topluma yaptığımız faydamız nedir bunu düşünelim. Bir insan tek başına çevresine ne tür katkı sağlayabilir ya da o çevreyi pozitif/negatif olarak nasıl etkileyebilir?

Şimdi ikinci sırada bizim dışımızda çok yakın olduğumuz ailemizi düşünelim ve ailemizle birlikte hareket ederek topluma neler kattığımızı irdeleyelim. Bu konuda ekonomik ve sosyal içerikler genellikle ağır basacaktır. Tabi burada önemli olan bu durumu en iyi şekilde kullanmaktır. Yoksa aksi takdirde hem ailemize hem de çevremize zararlar vermeye başlayabiliriz. Peki, çevremize aile olarak nasıl etkilerde bulunabiliriz?

Toplum olarak olaya baktığımız zaman ise çevreye hassasiyetimiz önem kazanmaya başlıyor. Daha farkında olarak hareket etmekte ve toplumun gereklilikleri boyunca tutum ve davranışlar sergilemeye başlıyoruz. Sosyal boyutun en yüksek olduğu durum bu aralıktır. Kendini artık bir birey olmaktan çok o toplumun birer parçası olarak görmeye başlıyor insan. Şimdi birde toplum halinde çevremize ne tür etkilerde bulunuyoruz buna karar verelim?

Şimdi en temelden başlayıp genele doğru gittiğimiz zaman bizler çevremize ne kadar duyarlıyız? Çevre duyarlılığını algılama durumumuza da bağlı değişkenlik de göstermektedir bu durum. Şöyle ki çevre duyarlılığı dendiği zaman akla ilk gelen hep fiziksel çevre olmuştur ama sosyal olguları bu konudan ayırt etmek olamaz. Çevreyi fiziksel olarak düşündüğümüzde zaten günümüz koşullarına baktığımızda duyarlı olmadığımız aşikar. Bu konuda gelişen ve gelişmekte olan ülkeler toplantılar, konferanslar vermekte ki amaç fiziksel çevreye olan duyarlılığı arttırmaktır. Peki, sosyal olarak çevreye duyarlılığımız ne boyutta?

Atilla ATEŞ


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 23.10.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık