• 02 Nisan 2018, Pazartesi 1:48
Av. Mert KOZAN

Av. Mert KOZAN

Aldatma Nedeniyle Açılan Boşanma Davasında İspat Sınırları

ALDATMA NEDENİYLE AÇILAN BOŞANMA DAVASINDA İSPAT SINIRLARI  
 

Her Türk Vatandaşı, Türk Medeni Kanunu’na göre dilediği zaman dilediği şekilde evlendirme dairesine başvurarak evlenme hakkına sahiptir. Lakin aynı durum boşanma için geçerli değildir. Boşanabilmek için kanunda yer alan özel veya genel sebeplerinden birinin bulunması gerekmektedir.  İşte bu özel sebeplerden biri de aldatma diğer adıyla zinadır.

Zina genel olarak, eşlerden birinin, karşı cinsten bir kişi ile isteyerek cinsi münasebette bulunması şeklinde tanımlanmaktadır. Evli bir kişinin karşı cins ile kurduğu cinsi münasebet, yalnızca evlilik değil nişanlanma ile başlayan “sadakat yükümlülüğü”ne aykırılık teşkil etmektedir ve başlı başına boşanabilmek için özel bir sebep olmakla birlikte ispatı da kolay değildir. Çünkü aldatma fiili genellikle gizli bir şekilde icra edilmektedir ve delil elde etmek oldukça zordur ve daha da önemli olan elde edilen delilin ne şekilde elde edildiğidir.

Bazı durumlarda elde edilen bir delil (ses kayıtları, görüntüler, video kayıtları, mesajlaşma kayıtları) olsa dahi sırf bu deliller hukuka aykırı bir şekilde elde edildiği için mahkeme bu veriyi delil olarak saymamaktadır.

Hukuka aykırı olarak elde edilen delillerden bazıları şu şekildedir; eşin şahsi cep telefonuna kayıt elde etmek amacıyla gizlice casus telefon programı yüklemesi veya yükletmesi, habersiz bir şekilde eşinin bulunduğu açık veya kapalı ortama ses kayıt cihazı yerleştirerek ses kaydı elde etmesi, eşinin E-Mail, Twitter, Skype, Facebook, Viber, Whatsapp, Line, ve benzeri uygulamalarının şifresini kırarak veya kırdırarak bilgileri kaydetme veya başkalarına kaydettirme.

Yukarıdaki gibi hukuka aykırı bir şekilde delil elde eden eş, hem mahkeme nezdinde delilin geçerli olmaması dolayısıyla davanın reddi  sonucuyla karşılaşabilir hem de TCK kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal etme suçunu işleyerek deyim yerindeyse “ava giderken avlanma” durumu  ile karşı karşıya kalabilecektir.

Hukuka uygun kabul edilen bazı delillerden örnek vermek gerekirse; eşin, diğer eşin sevgilisi ile halka açık bir alanda yani kafe, bar, park, sinema, plaj gibi yerlerde samimi fiziksel temas halinde cinsi münasebet kurması durumunda kayıt altına alınan veya aldırılan fotoğraf veya video kaydı geçerli olabilecektir. Aynı şekilde eşin sevgilisi ile internet ortamında sosyal platformlarda (facebook,twitter vs ) hali hazırda paylaşmış olduğu aşk içerikli yazışmaları ya da görüntüleri kayıt altına alarak delil olarak kullanabilecektir lakin eşin facebook hesabına habersiz giriş yapılması sonucu eşin mesajlaşma dökümü kaydedilerek mahkemeye sunulması hukuk aykırı bir temin anlamına gelmekle birlikte mahkeme nezdinde delil olarak sayılamayacağıdır. Buradaki ince detay budur.  Bunun yanında mahkemece GSM operatöründen istenen kayıtlar(bu kayıtlarda içerik bilgisi yer almamaktadır), kredi kartı harcamaları, faturalar, otel giriş ve çıkış kaydı, mektup, günlük gibi pek çok hukuka uygun elde edilmiş olması kaydı ile buna benzer delillere dayanarak zina nedeniyle boşanma davası açmak mümkündür.

Av.Mert KOZAN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Melisa Melisa 27.11.2018 13:53

sayin hortuoglu, sizcede avrupa vatandaslari icin uygun olan bir cozumun niceligini, niteliginde aramak gerekmez mi? avrupa vatandaslarinin sakinliginin sebebi varoluslarindadir; anlasmayi kavgaya tercih ederler. oteyandan Türkler ise istediklerini alana dek vazgecmezler, gerekirse sonuna dek direnirler. bu durumda sizce gercekten avrupa halki icin ozveriyle orta yoku bulma ve sorunu bitirme politikasi Türkiye' de de basarili sonuclar dogurur mu?

ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 20.02.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık