• 25 Şubat 2018, Pazar 20:54
FatihBENGİ

Fatih BENGİ

BMGK Kararı Afrin için bir tuzak mı?

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey'de oylamaya sunuldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'de insani ateşkes ilan edilmesini öngören tasarıyı kabul etti.

Suriye'de bir ay 'insani ateşkes' ilan edilmesini öngören tasarı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oy birliği ile kabul edildi. 72 saat içinde uygulanmaya başlayacak olan karar Suriye'nin tüm bölgelerinde ateşkes ilan edilmesini öngörüyor. Suriye rejiminin yoğun saldırı altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine de 48 saat içinde insani yardım ulaştırılmaya başlanacak. 

Suriye'de ateşkes kararının ardından Türkiye'nin Afrin operasyonu etkilenecek mi tartışması başladı. Oylama sonrası Rusya ve Kuveyt'in BM daimi temsilcilerinden ateşkesin Afrin operasyonunu da kapsaması gerektiği yönünde açıklamalar geldi. Ancak Türk yetkililer aynı görüşte değil.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonrası yaptığı konuşmada, ateşkesin ''Tüm ülke genelinde derhal' uygulanmaya başlaması çağrısı yaptı. 

Suriye rejiminin ve destekçilerin Doğu Guta'daki bombardımanı durdurması ve insani yardım girişine bir an önce izin vermesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Haley, ''Bu krize müdahale etmekte çok geciktik.'' dedi. 

Kararın kabul edilmesinin gecikmesinden Rusya'yı sorumlu tutan Haley, ''Bu kararı kabul etmek için geçen 3 günde kaç anne bombardımanda çocuklarını kaybetti, çocukların cesetlerini tutan kaç baba daha görmek zorunda kaldık'' ifadelerini kullandı. 

Kararın kabul edilmesi için günler süren görüşmeler sonrasında ''Sadece birkaç kelime ve virgülün yerinin değiştiğine'' ve bu sürede onlarca kişinin hayatının kurtarılabileceğine işaret eden Haley, '' Suriyeliler, Moskova'dan talimat beklerken ölmemeli.'' diye konuştu. Sanki Ortadoğu'da, Afganistan'da binlerce insanın ölmesine, yertsiz yurtsuz kalmasına hiç sebep olmamışlar gibi Rusya'yı suçladı.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ateşkesin ''derhal'' yürürlüğe girmesinin talep edildiğini ancak bunun ''Uygulanabilir'' ve ''Mümkün olmadığını'' düşündükleri için karar üzerinde uzlaşının uzun sürdüğünü söyledi. 

Nebenzia, BMGK'de kabul edilen kararın ''Subjektif yorumlanmasına'' ise müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Öte yandan, BMGK'da alınan ateşkes kararının Afrin'deki operasyonları etkileyemeyeceğini vurgulayan Türk yetkililer, "Çatışan taraf değiliz, operasyon teröre karşı." açıklamasında bulundu.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzia ise, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından oy birliği ile kabul edilen 30 günlük ateşkes kararının tüm Suriye'yi kapsadığını söyledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, Rudaw'ın New York Temsilcisinin ateşkesin  Afrin'i de kapsayıp kapsamadığı sorusuna, “Evet, bütün Suriye'yi kapsıyor.” yanıtını verdi. Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar El Caferi’de BMGK'nın yeni kararının, “Afrin, ABD güçlerince işgal edilen topraklar ve işgal altındaki Golan Tepeleri'' dahil, Suriye’nin tümünde uygulanması gerektiğini söyledi.

9-10.Şubat’ta “pişirilen” Suriye’de bir ay müddetli insani ateşkes karar tasarısı, kritiktir. Karar kaleme alındığı, süre zarfında Putin’in veto etmemesi için iknaya uğraşıldığı anlaşılmaktadır. Putin BMGK’da baskı yerken dönüp Erdoğan ve Esad’a Afrin için mutabakat sağlayın demiş, 

Uluslararası kamuoyu da Türkiye'nin haklılığını bir kenara bırakarak, Türkiye’ye defalarca çağrıda bulunmuş, Afrin harekâtını durdur demiştir. Almanya-Merkel ve bilhassa Fransa-Macron, Türkiye’yi durdurmak için Rusya/Putin’e ricacı olmuş, özel mektup, temsilci göndermişlerdir. Putin Türkiye’ye doğrudan dur diyememiştir.

Suriye  BMGK kararı ortada yokken Afrin’e yardım konvoyları çıkartmış, Suriye-Esad konvoylarına Rus askerî koruma-kollama yapmış, Putin hazır BMGK kararı pişirilirken fırsattan istifade Esad’a biraz meşruiyet kazandırmak istemiştir.

Türkiye Afrin harekâtının  her safhasında, uluslararası meşruiyet ve müdahale hukukuna uygun hareket ettiğini ifade etmiştir.

Zeytin Dalı Harekatı BM'in 51 .maddesi doğrultusunda yapılan terörle mücadele operasyonudur. Normalde BMGK'nin aldığı karar Afrin operasyonunu kapsamaz. Ancak kararın "Suriye" kapsamında çıkması, Amerika ve Rusya temsilcilerinin kararın Afrin'i de kapsadığını ifade etmesi sıkıntılı, kafaları karıştıran bir durum. PYD ve malum ülkeler bunu kullanabilir.

BMGK kararıyla Afrin Harekâtını durdurmamız istenirse ve Hükümet bunu reddeder harekâta devam ederse; sırasıyla ABD-Fransa Türkiye'nin sahada ilk karşılaşacağı ülkeler olacaktır. Ateşkesi ihlal edebilecek TSK karşısında Rusya’yı diplomasi yoluyla ikna edici olacak aktör olarak görebiliriz. Rusya içinde Lavrov ve ekibinin ateşkesi ihlal edebilecek Türkiye’ye karşı sertleşebileceğini söyleyebiliriz.

Kısacası BM'ler kararı kullanılarak Türkiye'ye karşı bir oyun sahneleniyor. Afrin harekatı esnasında görüldüğü üzere; Batı dünyası, Arap ülkeleri, Suriye konusunda ittifak içinde olduğumuz  Rusya ve İran dahi bu harekata karşı. Yani sahada yalnız görülüyoruz. Bu gelişmeler karşısında Ordumuz, siyaset kurumumuz ve diplomasimiz sakin ve sabırlı olmalı, gelişmeleri yakından izlemeli, aleyhimize oluşabilecek gelişmelere karşı da son derece hazırlıklı olmalı hareket tarzları ve diplomasi geliştirmelidir.

Fatih Bengi


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık