• 20 Şubat 2018, Salı 16:42
FatihBENGİ

Fatih BENGİ

Çocuklara, minik bedenlere kıymayın

ÇOCUKLARA, MİNİK BEDENLERE KIYMAYIN...

Çocuk umuttur, sevgidir, ülkenin geleceğidir.

Dünyaya gelişleriyle ailenin neşe ve sevinç kaynağı olan masum ve günahsız varlıklardır. Onlar her zaman sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyan, sevgisi hiçbir şeye değişilmeyen ailemizin neşe kaynağıdır.

Onlar, hani dünyaya geleceği haberini aldığımızda sevinçten havalara uçtuğumuz ana rahmine düştüğü ilk andan itibaren geleceği için hayaller kurduğumuz, bir çoğumuzun o hayatımıza girmeden katı olan yüreklerimizin  o geldiği vakit pamuk haline dönüştüğü  kucağımıza verildiği andan itibaren hazzı anlatılmaz mutluluk duyduğumuz gül kokulu çocuklarımız...

Fiziksel ve cinsel şiddet, duygusal istismar ve ihmal, çocuğa yönelik kötü muamele ülkemizde çığ gibi büyüyor. Çocukların tüm hayalleri ,umutları küçücük  yaşta sönüp gidiyor.

İşin en kötüsü iyi  kariyerleri, iyi yaşantıları, iyi elbiseleri olan yirmi birinci yüzyılda cahil zalim vicdansız karanlık dünyası olan insanlarının kara bir lekesi bu.

Böyle bir konuyu yazmak bile utanç verici aslında. İnsanın insana yaptığı kötülüğü  şu hayatta başka bir canlı  yapar mı merak ediyorum. Bu duyguları insani duyguları olanlar yaşıyor, insanlıktan çıkmış olanları  tabir edecek kelime bulamıyorum.

Dünya toplumlarının bir çoğunda olduğu gibi bizim çocuklarımızın da dertleri o kadar çok ki; boylarından büyük. Çocuk işçiliği, sokak çocukları, göçmen çocuklar, engelli çocuklar, kayıp çocuklar, çocuk istismarı...

Birinin  tek hayali büyük adam olmak ama babası  ona hiç sormadan ve küçücük yaşta  bir tamirci çırağı yapıyor, birinin  tek hayali başarılı bir sanatçı olmak ailesi onu baskı ve şiddet göstererek evden kaçmak zorunda bırakıyor, birinin tek hayali  bir insan olmak  bir engeli olduğu için toplum tarafından engelleniyor, birinin  tek hayali ise  sevgi dolu bir yaşam sürmek ama kalbi aile meclisi tarafından yerinden sökülüp, bir kocaya satılıyor.

Başlık parası, berdel, kuma gibi çağ dışı örf ve adetler yüzyıllar geçse de devam ediyor. Zorla evlendirilen küçücük bir kızın düğününde o masum odasında başına gelecekleri düşünüp tir tir titrerken birçoklarımız da  o anlarda normal yaşamımıza devam ediyor, gülüp eğleniyoruz . 

Adına ister medenileşme, ister ilerleme, ister bilgi çağı, ister uzay çağı deyin; ama çocukların acısına artık göz yummayın. Onlar kırsalda, varoşta, kentte, köyde aramızdalar.

Çocuğa yapılan şiddet ve istismara karşı durmak hepimizin görevidir. Çocuklarını döven ebeveynler, öğretmenler, ucuz emek olduğu için çocukları çalıştıran iş veren, onları çalışmak zorunda bırakan sosyallikten uzak devlet. Çocuk yaşta töre saçmalığı adı altında evlenmeye zorlanan, koca koca adamlara satılan çocuk kadınlar ve yine bu insanları ciddi bir bilimsel çalışma ile eğitmeyen, cezai yaptırım uygulamayan devlet. Listeyi daha da uzatabiliriz.

En acısı; düşünmekten bile korktuğum; şu an, hatta şu saniye bile istismara uğrayan öldürülen çocuklar, bir acı gerçek de ülkemizde istismara uğrayan, şiddet gören çocukların adalet tarafından korunmadığı.

Adli kurumlarda, cehalet katranına bulanmış insancıkların, çocuklara bilimsel olmayan soruları ve uygulamaları ile, yaşadıkları acıyı kat be kat çoğaltan görevlilere ve bu insanları oraya atayan zihniyetlere ne demeli? Yazacak ne çok şey var bu konuyla ilgili...

Söz konusu çocuksa; o çocuğun kimden doğduğu, babasının kim olduğu önemli değildir. Çocuklar hepimizin çocuğudur. Onların üzerindeki pis elleri ve nefesleri çekmek herkesin görevidir. Devletin görevi de bu insanlara layık olduğu cezaları vermek, şartlı tahliyesiz ve afsız ağır cezalarla hapishaneye atmak, bir şekilde cezaları bittiğinde bu kişileri dışarıda gözetim altında tutmak, devletin tüm imkanlarını daha çok seferber etmesi, bu konuda ciddi eğitim çalışmaları yapması, cezaların artırılması, töre altında çocuk satışlarının, evliliklerinin büyük bir insanlık suçu ve çocuk istismarı olduğu kabullenilmesi ve kabul ettirmesi gerekir.

İnsan hakları ve demokrasi hepimizin savunduğudur. Ama söz konusu çocuk cinayeti ve istismar ise; yapan kişinin hakkı hukukuysa; bu hak ve hukuk taciz edilen veya öldürülen çocuk ya da çocukların üstünde olmamalıdır.

Hangi dine, hangi ahlaka, hangi felsefeye, hangi kaba sığar küçük bir kızın dünyasının zindana çevrilmesi? Yaşarken ruhu öldürülen birisi için ölüm bile anlamsız olur.

Oysa bir çocuk doğabilir ve dünyayı değiştirebilir, peki kıydığımız çocukların kaderini artık kimler değiştirecek?

Sosyal sorumluluk ve vicdan sahibi olan, kendisini medeni gören ve belli imkanlara sahip olan tüm insanların bu konuyu bir ulusal gündem haline getirmesi ve toplumsal zihniyet dönüşümünün başlaması için elinden geleni yapması kaçınılmaz bir insanlık ve yurttaşlık görevidir.

Çocuğunu herkesten önce anne korur, korumalıdır da. Öncelikle anneleri ve  içinde biraz insanlık kalmış herkesi   bu konuda duyarlı olmaya ve tepki göstermeye  davet ediyorum..

Çocuklara artık kıymayın içimiz yanıyor.

Fatih BENGi


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Aslı Can Aslı Can 04.10.2018 19:15

Okurken gözyaşlarına boğuldum,duygu dolu ,müthiş bir yazı.

ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık