• 26 Ocak 2018, Cuma 14:54
FatihBENGİ

Fatih BENGİ

Zeytin Dalı Harekatı / Afrin

Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK mensuplarına yönelik harekat  "Zeytin dalı harekatı"  adıyla  20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren başladı. Harekatın hedefindeki Afrin, siyasi, ekonomik, güvenlik ve psİkOlojik açıdan stratejik önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan "Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır" derken "Bunu Menbic takip edecek. Madem Menbic'te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek sözü olamaz" ifadelerini de eklemişti. Erdoğan'ın bu sözlerinden Münbiç-Tel Rıfat hattının da hedeflendiği anlaşılıyor. 

Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından PKK/PYD/YPG açısından ulaşımın sağlanamadığı El Bab'ın hemen altında Suriye ordusu bir set çekmişti. Bu da Suriye'deki PKK/PYD/YPG'in Afrin'e bir şekilde ulaşmasına imkân verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Tel Rıfat'ı düşürmesi halinde bu koridorun önünün kesilmiş olacağı, esas amacın da bu olduğu görülüyor.

Dış sorunlara kısa vadeli, günlük açıdan değil, mümkün olduğu kadar orta ve uzun vadeli perspektiften bakılırsa daha iyi, daha gerçekçi değerlendirme yapılabilir . Bu değerlendirmeyi yaparken  geçmişe geri dönmemiz gerekiyor.

Bu duruma gelene kadar Suriye'de neler oldu?

Suriye'nin  kuzeyinde başlangıçtan beri PKK vardı. Zaten PKK'ya ilk kucak açan, terör örgütünü kurduran Baba Hafız Esad'dır.

Suriye’de çatışmalar Mart 2011’de başladı. Suriye Devlet Başkanı Esad, olaylara çok sert tepki gösterdi. Başlangıçta tartışmalar demokrasi ve diktatörlük üzerinden yürürken, sonra mezhepler ve onların destekleyicileri arasındaki çatışmaya dönüştü.

Afrin, Hatay ve Kilis illerimize komşu, batısı kürt dağları olarak adlandırılan, yüksek bir arazi kesimidir. Ancak burada en önemli şey; Suriye yönetiminin çatışmadan Temmuz 2012’de Afrin’den çekilerek burayı YPG’ye bırakmasıdır.

Çünkü hem Suriye bir iç  savaşa gidiyordu oradaki askerlerine ihtiyaç vardı, hemde  buradaki YPG’nin varlığı bir noktada Türkiye’ye ciddi bir tehdittir. Temmuz 2013’e gelindiğinde Suriye’de IŞİD ortaya çıktı. IŞİD tıpkı diğer terör örgütleri gibi küresel örgütlerin kurdurduğu taşeron bir örgüttür. Esad da Muhtemelen Suriye’deki muhalif güçlere karşı kullanmak için İŞİD'e izin verdi.

Temmuz 2013’te IŞİD oluşunca  ortaya Abdullah Öcalan çıktı, o zaman Türkiye'de "Açılım süreci"vardı.  Ağustos 2013’te şunu söyledi: “Yeni oluşacak Suriye’de bizimkiler başrol oynayacak, orada özerk bölgeler oluşacak, Müzakere çökerse, ikinci Suriye’nin eli kulağındadır.” 

Bu tehdidin ardından. 20 Ocak 2014’te Cezire’de, sonra 27 Ocak 2014 'te Ayn el Arab (Kobani) ve 29 Ocak 2014'te  Afrin’de  özerk bölgeler, kantonlar oluştu. 8 Ağustos 2017'de Suriye'nin kuzeyinde Şehba Mıntıkası olarak bilinen bölge dördüncü kanton ilan edildi. Bu sayede 16 Mart 2016'da Kuzey Suriye Federasyonu olarak ilan edilen bölgede tam dört kanton kurulmuş oldu. Afrin kantonu Hatay ve Kilis ile komşu, Cizîri kantonu ise Mardin ve Şırnak ile sınır komşusu. Bölge "Batı Kürdistan" anlamına gelen "Rojava" olarak anılıyor. Afrin'de 400 bin, Kobanê'de 200 bin ve Rojava'nın en büyük yerleşimi Cizîri'de ise 1 milyona yakın nüfus bulunuyor. Afrin, 2013'ten itibaren IŞİD'in eline geçen Rakka, Menbic, El Bab ve Cerablus'tan kaçanlar için sığınak oldu. Yedi kasaba ve 365 köyden oluşan Afrin'in 400 bin civarındaki nüfusu göçlerle iki katına çıktı, 740 bine ulaştı.

Buradaki kırılma noktası YPG'nin Amerika’nın desteğiyle Mart 2015’te Ayn el Arab’ı, IŞİD’den alması, Haziran 2015’te Tel Abyad’ı  ele geçirmesidir. Böylece Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde bir “ PKK terör örgütü Koridoru” oluştuğunu gördü .

2015 sonbaharında ise İdlib Esad’ın kontrolünden çıktı. Esad'ın iktidarı sallanıyordu, Rusya olaya müdahale etti.

Peki ABD'nin, Rusya'nın ve İran'ın Suriye'de nihai hedefleri ne ?

Bölgede aktif rol oynayan bu ülkenin nihai hedeflerini bilmek olayları anlamak açısından çok önemli.

Rusya’nın nihai hedefi ;
•Putin, Esad ile 49 yıllığına deniz ve hava üssü anlaşması ve çeşitli enerji kaynakları anlaşması imzaladı. En azından kısa vadede, geçiş döneminde Esad’ın kalmasını, Fırat'ın batısının Rusya ve Suriye kontrolünde olmasını istiyor. Çünkü Ağustos 2016’da Türkiye Fırat Kalkanı Operasyonu’na başladı. Aynı anda Şam yönetimi de Halep’e operasyon yaptı. Türkiye  Ekim 2017’de İdlib operasyonuna  başladı. Aralık 2017’de Şam Yönetimi çatışmazlık bölgesine, Hama’dan İdlib’e girmeye başladı. Bazı operasyonlarla Rusya, Şam yönetiminin Fırat Batısında güçlendirilmesini konsolide etmeye çalışıyor.

Ağustos 2016’da Fırat Kalkanı operasyonuna başladığımızda Afrin’e gidileceği konuşuluyordu. Fakat Afrin’e gitmek için en doğusundaki Tel Rıfat’tan geçmek gerekiyordu. Ancak Rusya oraya asker koydu. Bir noktada Afrin’e girmemizi engellediler.

• Fırat’ın doğusu ayrı bir olay. Bu da zaten ''Acaba ABD ile Rusya arasında gizli bir anlaşma mı var?'' sorusunu akla getiriyor. İlginçtir; ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Stanford’daki konuşmasında, “Güneybatı Suriye’de ABD, Rusya ve Ürdün 2017 Temmuz’undan beri beraber hareket ediyoruz. Amaç, bölgedeki tırmanmaları engellemek. Fırat Nehri boyunca da Rusya ile aramızda anlaşma var.” diyor. Bu somut olaylar da çatışma istemediklerini gösteriyor

• Esasında Rusya da Suriye’deki Kürt kartını daha spesifik olarak YPG kartını ABD’ye bırakmak istemiyor. Hatta bir ara Astana’da Kürtlere ‘Kültürel Özerklik’ verileceğinin taslak anayasaya gireceği bile konuşuldu.  

 •Rusya’nın diğer bir hedefi: Kendisine tehdit oluşturacak Uygur Türkleri, Özbekler, Çeçenler Şam yönetimine karşı mücadele ediyor. Mücadele bitince nereye gidecekler. Bu Rusya için bir sorun. Bunların büyük bölümü şu anda İdlib’de bulunuyor. Rusya geliştirdiği stratejilerle bunları eritmeye çalışıyor.

Kısacası Rusya Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana gibi görünüyor ama toprak  bütünlüğünü korurken bugünkü yapılanma mı, yoksa farklı bir yapılanmayla mı bunu yapmak istiyor bu şu an çok net değil. En azından Suriyeli Kürtlere özerklik verilmesini düşünüyor gibi.

ABD'nin nihai hedefi?
Ortadoğu dediğiniz zaman Amerika’nın birinci hedefi İran’dır. Ortadoğu bölgesinde attığı her adımda mutlaka İran ile ilişkisi olduğunu görüyoruz.  Bir kere bölgede Amerika’nın stratejisini çok iyi analiz etmek gerekiyor.  Amerika Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi’nde;“İran dünyanın terörist örgütleri desteklemede en önde gelen ülkesidir.” “Irak bağımsız bir devlet olarak uzun vadede bizim stratejik partnerimizdir.” diyor Irak’ı İran’a karşı güç dengesi unsuru olarak görüyor. •Suriye’de İran’ın  ve Rusya'nın etkisini kırmak istiyor.  Buna karşın ABD hem Suriye rejimi ve İran aleyhine, hem de müttefikleri İsrail ve Ürdün’ü korumak maksadıyla Güney Suriye’de nüfuz alanını genişletmeye çalışıyor.

•ABD, 2011’den itibaren Esad’ın gitmesini istiyor. Ama kısa vadede Rusya desteği nedeniyle  Esad’ı gönderemiyeceğini de biliyor. Esad'ın kalması biraz da YPG/PYD 'ye takınacağı tavırla ilgili. 

•İŞİD bitmesine rağmen ABD son açıklamasında “Biz Suriye’de kalacağız” dedi. çünkü Irak’ta yaptığı hatayı yapmak istemiyor. Amerikan ordusu Irak’tan erken ayrıldı. Obama’nın yaptığı en büyük hatalardan biriydi. Amerika'nın niyeti Fırat doğusundaki devletleşmeye giden YPG’nin yapılanmasını sağlamlaştırmak, Fırat’ın doğusundaki yapılanmayı konsolide etmek, orada bir silahlı güç oluşturmak. Bu hem Suriye’yle hem de İran’la ilgili stratejisinin bir parçası. ABD’nin Fırat’ın doğusundaki Suriye’de 12-13 üssü var. Amerikan askeri sayısı 5000 civarında. Savunma Bakanı 2 Aralık 2017’de “Biz YPG’yi polis gücü olarak destekleyeceğiz” dedi. 14 Ocak’ta IŞİD’le Mücadele Sözcüsü, “30 bin kişilik bir Sınır Güvenlik Gücü kurulacak, Türkiye, Suriye ve Irak hududunda konuşlandıracağız” dedi. 22 Aralık CENTCOM komutanı da silahlı güç oluşturulacağından bahsetti. 5000 tır silah gönderildi. ABD, Fırat’ın Doğusu olayında o kadar hassas ki; Türkiye’nin Menbiç ve Rakka operasyonu desteğini kabul etmedi. Menbiç’e operasyonu engelledi. 

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki; ABD  muhtemelen Suriye’de bir federatif yapı düşünüyor. Irak modelini Suriye’de de  uygulamak istiyor. Bir bakıma da Türkiye -Rusya-İran bütünleşmesini YPG ile kırmak mı istiyor?

İran’a gelince;  rejim güçleriyle birlikte, Suriye’nin doğusunda Irak sınırına ulaşacak bir hat açmaya çalışıyor ve böylelikle Tahran-Bağdat-Şam-Beyrut karayolu hattını garanti altına almayı amaçlıyor. Böylece ABD ile Rusya arasındaki, Fırat’ın doğusu ile batısı şeklindeki ittifakı delmeye çalışıyor.

Oluşturulmaya çalışılan ‘PKK/PYD/YPG terör koridoru Türkiye için hayati güvenlik sorunu. Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin Türkiye sınırının büyük bölümünü e'ini  işgal ederek Ankara için başlıca güvenlik tehdidi haline geldi. Suriye'deki  bu oluşum, Irak’taki oluşumla aynı değildir. Irak’ın kuzeyinde Irak Anayasası’na dayalı olarak oluşturulan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi var.

Suriye’de Tablo tam ters. Önemli farklar var. Suriye’nin kuzeyinde oluşan oluşum PYD PKK’nın organik bağlantısı olan bir parti. Silahlı gücü YPG. O da PKK’nın kendisi. YPG’nin içinde Türkiye’den giden binlerce PKK’lı var. Burada ilk kez kendi topraklarının sahibi, bir bölgeyi kontrol ediyor, idari yapısı var, silahlı gücü var. ABD’nin açıklamasına göre en az 30 bin olduğu görülüyor. Bu durum Türkiye'de yıllardır devam eden terörün bitirilememesi, yani güvenliği açısından, hemde toprak bütünlüğü açısından kabul edilemez bir durum.

Afrin Türkiye için neden bir tehdit? Askeri operasyon açısından bakıldığında nasıl bir yer?

Suriye'nin kuzeybatı ucundaki Afrin, Halep'in en büyük ilçelerinden. Nüfusu 740 bin.

Afrin'in merkezinde az sayıda Arap, Mabata bölgesinde Alevi Kürtler, Kastel Cındo ve Ezazê civarında Ezidi Kürtler bulunuyor. Kürt nüfusunun ağırlıkta olması açısından da Kobane'ye benzetilen Afrin, Rojava özerklik hareketi açısından son derece önemli. Ekonomik açıdan ise Kürt hareketine en çok destek vermiş olanı. 300 civarında Rus askeri var. 8000 YPG’li olduğu söyleniyor. Askeri açıdan Dağlık ve  harekat yapmaya zor bir arazi.

Afrin;

•Türkiye'de terör yaratmak açısından büyük bir tehdit. Türkiye'nin Hatay ve Kilis illerine sınır Afrin, Hatay'ın Amanos Dağları'na açılıyor. Afrin dağları, Hatay içindeki Amanoslar’la birleşen, kontrolü güç engebeleriyle, sık sık teröristlerin sızma girişimlerine sahne oluyor.

PYD/PKK, söz konusu bölgeden militan, silah ve mühimmat sızdırarak, Türkiye'deki terörü besleme çabalarını sürdürüyor. Kilis'in tamamı Hatay'ın büyük bir bölümü terör örgütünün silahlarının menzilinde. Örgüt, Afrin'den Kilis ve Hatay'a sık aralıklarla taciz ateşi açıyor.

Güvenlik kaynakları, Afrin'den Amanoslar'a sızdırılanlar arasında tanksavar, roketatar, Doçka tipi ağır makineli tüfek ve Kaleşnikof ve Amerikan yapımı M16 piyade tüfekleri gibi silahlar ile uçaksavar mühimmatlarının yer aldığını bildiriyor.

Örgütün elinde ABD'nin  Nisan 2016'dan bu yana PYD/PKK’ya sağladığı çok namlulu roket atarlar ve füze rampaları, 80 ve 120 mm havanlar, MK19 bomba atar, M4 Cabrine ve M16 piyade tüfekleri, ABD yapımı BGM-71 TOW-Anti tank füzeleri, Humwee tipi askeri araçlar, Cougar tipi zırhlı personel taşıyıcılar, insansız hava gözlem araçları ile FGM-148 Javelin Anti-tank füzeleri bulunuyor.

•Fırat kalkanı harekat bölgesine tehdit.

Afrin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Özgür Suriye Ordusu ile gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin batı ucunda bulunuyor.

Örgüt, Afrin'in komşusu Azez'de gerek muhalif askeri unsurlar, gerek sivil halka yönelik yoğun tacizlerde bulunuyor. Son aylarda çok sayıda sivil, Afrin dağlarından ağır silahlarla açılan ateşle hayatını kaybetti. Muhalifler, Türk ordusunun bölgeden çekilmesi durumunda PYD/PKK'nın Afrin'den ilerleyerek Fırat Kalkanı bölgesini ele geçirmek isteyeceğini değerlendiriyor.

Böylece terör örgütü doğuda Fırat Nehri çevresiyle batıdaki Afrin'i birbirine bağlamayı hedefliyor.

•İdlib gerginliği azaltma bölgesine tehdit

İdlib, Afrin'den Akdeniz yönünde ilerlemek isteyen PYD/PKK'yı güneyinde bir engel.

Muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib'de, Türkiye'nin girişimleriyle Astana anlaşmaları sayesinde gerginliği azaltma bölgesi oluşturulması terör örgütünün çıkarlarıyla çatışıyor.

Esed rejimi, İran kontrolündeki güçler ve Rusya'nın İdlib'deki gruplarla çatışarak direnişi kırması durumunda, PYD/PKK Afrin-İdlib hattında Akdeniz'e ilerleyebileceğini hesaplıyor.

Bu nedenle Türk ordusunun İdlib'e girerek Afrin'i güneyinde bazı ateşkes gözlem noktaları kurması örgütü rahatsız etti.

Örgüt, gözlem noktası için keşif faaliyetlerine başlamasından itibaren TSK unsurlarını sürekli taciz etti.

İdlib'de sürecin kontrolden çıkıp, ateşkesin çökmesi durumunda PYD/PKK bu hatta ilerleme fırsatlarını yeniden değerlendirecek.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik  harekatı ile gözlem noktalarının güvenliği ve işleyişi güvence altına alınmış olacak.

•Siviller evlerine dönecek.

Türkiye'nin Afrin'e yapacağı muhtemel harekatın bir hedefi de teröristlerin ilçenin güneydoğusunda işgal ettikleri Tel Rıfat ilçesi ve çevresinden kaçan sivillerin evlerine geri dönmesine imkan sağlamak.

Örgütün Tel Rıfat'ı işgali sırasında yaklaşık 50 bin Arap, Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesine sığınmıştı.

Azez'deki çadır kamplarda yaşam mücadelesi veren Tel Rıfat halkı, evlerine dönme umuduyla yaşıyor.

PYD/PKK, Tel Rıfat ve çevresinde kalan halka yönelik keyfi alıkoyma ve zorla silah altına alma gibi uygulamalarına devam ediyor.

•Akdeniz'e çıkış hedefinde sıçrama tahtası.

PYD/PKK, ABD'nin terör örgütü DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle sahadaki müttefiki haline gelmesinden sonra Suriye'de büyük bir alanı işgal etti.ABD'nin havadan ve karadan yoğun desteğiyle ülkenin dörtte birini ele geçirdi.

Bu yayılma esnasında, Akdeniz'e çıkış noktasına kavuşmak, gelecekte devletleşmek ve dış dünyadan doğrudan yardım almak isteyen örgütün en büyük hedefi haline geldi.

En doğuda Suriye-Irak sınırından başlayarak Suriye-Türkiye sınırı boyunca Akdeniz yönünde ilerleyen örgüt için Afrin sıçrama tahtası durumunda.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile örgütün doğu-batı bağlantısında kısmi bir engelleme yaptı.

Ancak örgüt, Esed'le çok boyutlu ilişkileri sayesinde Irak sınırındaki alandan Afrin'e kadar, rejim bölgesi üzerinden erişim sağlıyor.

Afrin, PYD/PKK için günün birinde Akdeniz'e çıkış umudunu koruduğu bir uç nokta durumunda.

•Güvenlik açısından;Sayıları 10 bini bulan radikal unsurların da İdlib’den çıkarılmasından sonra, Fırat kalkanı harekatıyla temizlenmiş el-Bâb’a kadar olan bölgeyle Afrin ve İdlib’in birleşmesinden oluşacak Türkiye nüfuzundaki alan, el-Bâb operasyonunda elde edilen güvenlikli bölgenin neredeyse iki katı olacak. Böylece Türkiye’nin güneyinde önemli sayılabilecek bir alan güvenlikli bölge olacağından, hem Türkiye’ye yönelen tehditler azalacak, hem de Suriyeli mültecilerin yerleşebileceği, Türkiye’nin kontrol ve koruması altında bir nüfuz bölgesi olacak. İleride siyasi çözüm için masaya oturulduğunda da Türkiye’nin eli ABD, Rusya ve İran kadar güçlü olacak.

Afrin'e yapılan harekat mutlaka  TSK'leri açısından en ince detayına kadar planlanıp icra ediliyor. Şüphesiz Suriye’de atılacak her adımın riskleri de mevcut. 

Böyle bir durumdan ABD’nin, Rusya'nın, Suriye'nin, İran'ın büyük rahatsızlık duyacağı çok açık. 

TSK'lerinin bu konuda başarılı olacağına inancımız, güvenimiz tam. Ancak bu harekatı Fırat Kalkanı’yla karşılaştırırsa: Çok daha zor...

•Harekatın yapıldığı arazi, coğrafya, mevsim şartları zor

•Afrin’de  daha tecrübeli ve donanımlı YPG ile ilk defa direk çatışmaya giriyoruz 

•En önemli problem:Sahada aktif durumda olan ABD ve Rusya’nın öngörülemeyen tavırlarıdır.

•Ayrıca bu operasyon, el-Bâb’da olduğu gibi, terörist olduğu hususunda herkesin mutabık olduğu DEAŞ’a karşı değil, Türkiye’nin terörist olarak gördüğü PYD/YPG üzerine yapılacağından; dünya kamuoyuna “Kürtlere karşı yapılan bir operasyon” şeklinde yansıtılabilir. Bu örgütü kuran ve kullanan küresel güçlerin tepkisi olacaktır. Diplomatik mücadeleye, Türkiye içinde ve sınır boylarında PKK’nın eylemlerine karşı da dikkatli olmamız gerekiyor.

Sonuç olarak: Bu harekat Türkiye'nin güvenliği açısından yapmak zorunda olduğu, mecbur bırakıldığı, riskli ama TSK 'nın imkan kabiliyetinde olan bir harekat, ama bazı yorumcuların da söylediği gibi kısa sürede  bitecek bir harekat değildir. Bu şartlar altında Türkiye’nin diplomatik mesaiye ağırlık vermesi ve en baştan koyduğu siviller ile teröristi ayıran tutuma özen göstermeye devam etmesi gerekmektedir. Zaman ilerledikçe bu hassas dengenin daha fazla denetleneceği dikkate alınırsa Ankara’nın Sabırlı, sakin ve ittifak sisteminin aleyhine gelişmelere yol açmayacak ve koz vermeyecek hareket tarzları geliştirmesi  önem arzetmektedir.

Tanrı Mehmetçiğimizin ve ülkemizin yar ve yardımcısı olsun.

Fatih BENGİ


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ÇOK OKUNAN HABERLER

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Eğitimini aldığınız sektörde mi çalışıyorsunuz?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

yukarı çık